VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zahrádkářských osad bude ubývat

Bohumín – Zahrádkáři nemají a do budoucna nebudou mít na růžích ustláno. Některé zahrádkářské osady totiž časem zmizí. V nových územních plánech měst se s nimi nepočítá.

16.10.2011 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: OBI

V Bohumíně jsou to osady v Janáčkově a Koperníkově ulici v lokalitě za parkem Petra Bezruče. „Obě zahrádkářské kolonie se nachází na městských pozemcích a zahrádkáři je užívají na základě nájemních smluv, které vyprší v prosinci 2012. Už od roku 2003 proto jednáme se zahrádkáři o postupném ukončení činnosti a nabízíme jim náhradní lokalitu ve Starém Bohumíně tak, aby se mohli i nadále věnovat svému koníčku,“ mluvčí města Lucie Balcarová.

Na místě zrušených kolonií vznikne nová zástavba. „Proto chceme v roce 2013 začít s povrchovými úpravami našich pozemků tak, aby se na nich mohlo začít podle potřeby postupně stavět. Na místě osady v Koperníkově ulici by mohly stát startovací řadové rodinné domy. V lokalitě zahrádek v Janáčkově ulici uvažujeme o rozšíření nabídky sportovních aktivit spolu s vybudováním parkovacích míst,“ naznačila Balcarová.

O své zahrádky v budoucnu zřejmě přijdou zahrádkáři z Ostravské ulice. Pozemky sice mají pronajaty od soukromého vlastníka, ale v tomto místě počítá územní plán s mimoúrovňovou křižovatkou ulic Slezská a Ostravská. „Kdy, by se mělo se stavbou začít, to je otázka. Snad někdy po roce 2020. Podle našich informací se tato stavba v záměrech ŘSD do roku 2020 dosud neobjevila,“ prozradila mluvčí města Nataša Cibulková.

Jinde v okrese, Například v Karviné nebo Rychvaldu se zahrádkáři ničeho podobného obávat nemusejí. V Rychvaldu jsou čtyři zahrádkové oblasti, přičemž jedna je v majetku města. „Změnami územního plánu ani novým územním plánem města se nebude funkce pozemků ani zahrádek měnit. Nové zahrádkové osady neplánuje,“ uvedla starostka Rychvaldu Šárka Kapková.

Na katastru Havířova-Město je sedm zahrádkářských osad, tři zahrádkářské a jedna chovatelská v Bludovicích, jedna na Šumbarku, čtyři v Prostřední Suché a jedna v Dolní Suché. Žádná z nich neleží v dramaticky strategických polohách, většinou jsou v krajině. „Případnou změnu funkčních ploch prověří teprve nově schválený územní plán, který se bude projednávat na zastupitelstvu v polovině listopadu,“ uvedla mluvčí magistrátu Eva Wojnarová.

Zahrádkáři na vymření? Určitě ne
Jakkoli se může rýpání se v hlíně zdát dnešní mladé a starší generaci, kulantně řečeno úsměvné, možná to jen pramení z mála jejich životních zkušeností“. Zahrádky si lidé hojně pořizovali v 70. a 80. letech minulého století a pro ty z paneláku to znamenalo únik z betonového sídliště do přírody, navíc k lehké fyzické práci, která prospěje „tělu i duchu“.
Doba se změnila a zeleninu si už nemusíme nutně pěstovat na zahrádce či balkoně, jednoduše ji koupíme v obchodě (i když o té kupované v supermarketech a zejména její kvalitě se vedou někdy až nesmiřitelné diskuze).
Ale přestože mladí ani staří už dnes nemusejí vysazovat mrkev nebo brambory, aby si je v létě a na podzim mohli dát v neděli k rodinnému obědu, řada zahrádkářů by své chatičky ani dnes neopustila. Proč? Říkejme tomu to třeba „český fenomén“, obdoba chataření, nebo prostě jen únik do přírody mimo byt v paneláku. To prostě pochopí jen ten, kdo má zahrádku.
Krtkovi zdar. TOMÁŠ JANUSZEK

Autor: Tomáš Januszek

16.10.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Také letos se Zámek Fryštát připojí k akci Hradozámecká noc a nabídne v sobotu 26. srpna zájemcům noční prohlídky. Snímky jsou z roku 2016.
4

Zámek se lidem ukáže v nočních světlech a barvách

Soud mladíkovi vyměřil dvanáct let žaláře.
9

Tragédii odstartovala hádka o dvě stě korun za sexuální služby

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Lidé budou přes víkend bez teplé vody

Následující víkend budou obyvatelé části Orlové a Bohumína bez teplé vody.

Ve městě přibyly nové autobusové čekárny

Na třech autobusových zastávkách v Havířově se mohou cestující nově chránit před deštěm nebo sněžením pod přístřešky. Práce na nich v těchto dnech finišují.

Bohumín bude hlídat více kamer

Kdokoli přijede do Bohumína, bude pod dohledem průmyslových kamer. Od září budou sledovat hned tři silniční vjezdy, a sice v Záblatí, ve Skřečoni a také u nájezdu k dálničnímu přivaděči v Šunychelské ulici. Město tak v rámci zvýšení bezpečnosti rozšiřuje kamerový systém. Zaplatí za to necelý 400 tisíc korun.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení