VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Soud potvrdil zákaz mítinku radikálů v Havířově

Havířov - Krajský soud v Ostravě ve čtvrtek zamítl žalobu Dělnické strany sociální spravedlnosti, která se domáhala zrušení zákazu pátečního mítinku v havířovském Šumbarku.

27.10.2011
SDÍLEJ:

Předseda Dělnické strany sociální spravedlnosti Tomáš VandasFoto: Libor Běčák

Radikálové přesto oznámili, že mítink budou organizovat za každou cenu a na zákazy nebudou brát ohledy. Policie a magistrát však mají oprávnění shromáždění rozpustit. Policisté se připravují i na nejhorší variantu, ve které by museli nasadit těžkooděnce. Pokud se radikálové v pátek dopoledne sejdou, budou vyzváni, aby své shromáždění rozpustili. Dá se předpokládat, že k násilnému rozehnání by mohlo dojít až v krajním případě. To hrozí například při pokusu uspořádat pochod do staré šumbarské čtvrti, kterou obývají Romové.

Jak už Deník informoval, mítink DSSS zakázal havířovský magistrát krátce poté, co jej strana ohlásila.

Zástupci DSSS naplánovali shromáždění na státní svátek 28. října v 11 hodin na náměstíčku v Moravské ulici. Mimo jiné na něm chtějí odstartovat petici proti sestěhování nepřizpůsobivých občanů do města.

Úředníci havířovského magistrátu však akci zakázali, a to i s ohledem na události, kteréprovázely ten předešlý.

„Vzhledem k tomu, že v části města Havířov-Šumbark dochází v posledních letech k nárůstu osob společensky nepřizpůsobivých a s přihlédnutím k průběhu nedávného shromáždění DSSS v Havířově a k projevům na něm prezentovaným, vznikly důvodné obavy z toho, že při konání mítinku, případně po jeho bezprostředním skončení, může dojít k eskalaci nepřátelských nálad a následně i fyzickému ohrožení účastníků mítinku nebo občanů žijících v této části města a tím i k újmě na zdraví,“ uvedla v odůvodnění vedoucí odboru vnitřních věcí Leona Večeřová.

Tyto obavy podle ní pramení i z fyzického napadání příslušníků obou skupin navzájem, jak jsme tomu byli svědky v jiných městech. S ohledem na to, aby nedošlo k prohlubování těchto nepokojů a k ohrožení samotných účastníků shromáždění, rozhodl magistrát shromáždění zakázat,“ dodala Leona Večeřová.

Členové DSSS s argumenty pro zákaz shromáždění nesouhlasí, považují je také za snahu omezit svobodu slova a shromaždování. Zástupce Místní organizace DSSS Havířov Bedřich Tvrdý proto okamžitě podal žalobu ke Krajskému soudu v Ostravě, po kterém požaduje zrušení zákazu mítinku v plném rozsahu a úhradu soudních poplatků.

„Předseda dělnické strany Tomáš Vandas navíc uvedl, že do Havířova v den státního svátku přijede za všech okolností a přípravy na mítink jsou v plném proudu,“ dodal místopředseda DSSS Jiří Štěpánek.

Stanovisko DSSS
Krajský soud v Ostravě svým usnesením zamítl žalobu na havířovský magistrát, kterou podal zástupce Místní organizace Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) v Havířově pan Bedřich Tvrdý (DSSS). Žaloba se domáhala zrušení zákazu shromáždění, které se má uskutečnit v pátek v Havířově–Šumbarku. DSSS vnímá rozsudek jako další důkaz totalitních praktik současného režimu, který se bojí opozičních názorů a hlavně má strach z narůstající nespokojenosti lidí, která se projevuje i vyšší účastí na náměstích. Proti rozsudku bude podána po jeho doručení kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Předseda DSSS Tomáš Vandas v reakci na skandální potlačování svobody slova a zneužívání justice proti politickým oponentům prohlásil, že 28. října na nahlášené místo shromáždění přijede, aby si promluvil s lidmi o situaci ve městě. Jiří Štěpánek, místopředseda DSSS

Libor Běčák
Libor Pristáš

27.10.2011
SDÍLEJ:
Natáčecí den nového českého televizního filmu Dukla 61 v prostorách Dolu Žofie v Orlové.
10

Kvůli filmařům bude uzavřena část města

Ilustrační fotografie.
1

Mladík užil na svobodě několik letních dní a už zase dýchá károvaný vzduch

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

Komplikace pro všechny. Tak se dá nejvýstižněji nazvat plánovaná nedělní uzavírka dálničního tunelu v Klimkovicích. Pravidelná odstávka způsobí komplikace obyvatelům Klimkovic, ale i samotným řidičům.

Právě jsme se narodili, podívejte se na fotogalerii miminek

Karvinsko - Podívejte se na miminka, která se narodila v posledních dnech na Karvinsku.

Senioři projdou malou „policejní akademií“

Jak se chovat při pouličním přepadení, jak správně použít pepřový sprej, ale také jak se nenechat napálit třeba takzvanými šmejdy, ale i základy první pomoci či procvičování paměti.  

Řidič se lekl psa a srazil semafor

Nečekaný pohyb psa na chodníku u cesty vylekal ve čtvrtek ráno šoféra, který pak zboural semafor u přechodu v karvinské části Louky. Nehoda se naštěstí obešla bez zranění.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení