VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na operaci si počkáte. Záleží na nemocnici

Karvinsko – Zánět slepého střeva znamená automatickou cestu na operační sál bez čekání. Pokud jde ale o operace, které akutní nejsou, v mnohých nemocnicích si pacient počká, než se dostane na řadu. Čekací doba se může u neakutních operací protáhnout od několika týdnů až po rok a půl.

8.11.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografie.Foto: Deník/Iveta Nádvorníková

Nejdelší čekací doby má Karvinská hornická nemocnice, která je ovšem specializovaným pracovištěm v rámci celé republiky a sjíždějí se sem lidé odevšud. U operací páteře a pohybového ústrojí se čeká zhruba čtvrt roku, na výměnu kloubů se čeká rok až rok a půl.

„Je to dáno počtem pacientů. Čím víc se stáváme v tomto oboru vyhlášenými, tím více lidí chodí a tím déle se čeká,“ uvedl ředitel nemocnice Ivan Stejskal.

Největší počet běžných operací, například gynekologických, očních, ortopedických nebo trávícího traktu, se provádí v „dvojnemocnici“ v Karviné-Ráji a Orlové. Bohužel toto zařízení má také podle dostupných informací nejdelší čekací lhůty v regionu. Na zákrok se tady čeká několik týdnů, ale i několik měsíců. Záleží na druhu operace a třeba i na tom, ve které části roku je operace v plánu.

Důvod? „Máme s pojišťovnami nasmlouván určitý počet operací na každý rok. Pokud je tento počet překročen, pacient obvykle musí počkat do příštího roku,“ uvedla mluvčí nemocnice Radmila Fleischerová.

Výjimkou jsou samozřejmě akutní operace. „V těchto případech se nemocnice snaží vyjednat zpětně s pojišťovnou výjimku. S vyjasněním okolností, proč jsme k operaci museli přistoupit nad nasmlouvaný plán,“ dodala Fleischerová.

A v některých případech člověku nezbude, než zamířit za operací jinam. Za některými operacemi tak lidé jezdí i mimo okres, například do Třince nebo Ostravy. V této situaci jsou například lidé z Českého Těšína, kde je nemocnice zaměřena především na rehabilitační a následnou péči. Společnost Agel, která vlastní nemocnice v Třinci a Českém Těšíně, ale údaj o čekacích lhůtách zveřejnit nechce.

„Nelze přesně a jasně definovat, jak dlouhé jsou u nás čekací lhůty na jednotlivá vyšetření či zákroky. Operace v našich nemocnicích domlouváme s každým pacientem individuálně. Záleží samozřejmě na druhu zákroku, na spektru potřebných předvyšetření a podobně. Dokud ale ministerstvo zdravotnictví případně zdravotní pojišťovny nestanoví jednotnou metodiku pro tvorbu seznamů čekacích lhůt, o jejich zveřejnění v našich nemocnicích neuvažujeme,“ uvedla mluvčí Agelu Hana Szotkowská.

V Bohumíně se nečeká

Potřebujete-li provést běžný chirurgický a gynekologický zákrok, v Bohumíně vydejte se do Bohumína. Tak čekat nebudete. „V naší nemocnici provádíme neakutní operace takzvaně on line, to znamená bez objednávkových lhůt. Samozřejmě pokud není ze strany pacienta nějaká zdravotní kontraindikace, která by bránila podstoupení operačního výkonu,“ uvedla Zina Nováčková, náměstkyně pro ošetřovatelskou péči Bohumínské městské nemocnice.

V tamním zařízení však neprovádějí výměny kloubů, operace prostaty ani urologické operace.

Čekací lhůty neznají ani pacienti v Havířově. „Od zjištění diagnózy absolvuje pacient předoperační vyšetření na naší anesteziologické ambulanci a do 14 dnů postoupí plánovanou operaci. Máme tři operační obory – chirurgii, gynekologii, urologii a osm operačních sálů. Tudíž se žádné pořadníky netvoří,“ uvedla Renáta Hrubá z havířovské nemocnice.

Autor: Nina Macošková

8.11.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Karvinští fotbalisté (v bílém) prohráli ve Zlíně.
21

Fotbalisté ševcům gól nedali

Výstava králíků a drobného zvířectva v Karviné.
10

Králík, který umí luštit i slepice snášející zelená vajíčka

Podjezd pod železniční tratí bude uzavřen. Na Šumbark po objížďce

Řidiče v Havířově čekají náročné dny. Kvůli rekonstrukci podjezdu pod železniční tratí v Havířově-Šumbarku bude od pondělí 21. do čtvrtka 31. srpna uzavřen podjezd pod železnicí v úseku od ulice Železničářů po Opletalovu.

Sinice zatím plavce na přehradách neohrožují

Přes pomalu končící léto mají obě přehradní nádrže poblíž Havířova velmi kvalitní vodu vhodnou pro koupání.

Kvůli filmařům bude uzavřena část města

Část Hlavní třídy, Třeneckého ulici a parkoviště u magistrátu obsadí o víkendu v Havířově filmaři. Produkce České televize požádala město o součinnost při tvorbě filmu Dukla 61. Natáčení se neobejde bez dopravního omezení.  

Do ulic Orlové vyjíždí myčka popelnic

Pojízdná myčka, která zvládne očistit malé popelnice a kontejnery, a to přímo u domu či na kontejnerovém stání, vyráží v těchto dnech do ulic Orlové. Čisticí vůz pořídila společnost SMO Orlová.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení