Nejdelší čekací doby má Karvinská hornická nemocnice, která je ovšem specializovaným pracovištěm v rámci celé republiky a sjíždějí se sem lidé odevšud. U operací páteře a pohybového ústrojí se čeká zhruba čtvrt roku, na výměnu kloubů se čeká rok až rok a půl.

„Je to dáno počtem pacientů. Čím víc se stáváme v tomto oboru vyhlášenými, tím více lidí chodí a tím déle se čeká,“ uvedl ředitel nemocnice Ivan Stejskal.

Největší počet běžných operací, například gynekologických, očních, ortopedických nebo trávícího traktu, se provádí v „dvojnemocnici“ v Karviné-Ráji a Orlové. Bohužel toto zařízení má také podle dostupných informací nejdelší čekací lhůty v regionu. Na zákrok se tady čeká několik týdnů, ale i několik měsíců. Záleží na druhu operace a třeba i na tom, ve které části roku je operace v plánu.

Důvod? „Máme s pojišťovnami nasmlouván určitý počet operací na každý rok. Pokud je tento počet překročen, pacient obvykle musí počkat do příštího roku,“ uvedla mluvčí nemocnice Radmila Fleischerová.

Výjimkou jsou samozřejmě akutní operace. „V těchto případech se nemocnice snaží vyjednat zpětně s pojišťovnou výjimku. S vyjasněním okolností, proč jsme k operaci museli přistoupit nad nasmlouvaný plán,“ dodala Fleischerová.

A v některých případech člověku nezbude, než zamířit za operací jinam. Za některými operacemi tak lidé jezdí i mimo okres, například do Třince nebo Ostravy. V této situaci jsou například lidé z Českého Těšína, kde je nemocnice zaměřena především na rehabilitační a následnou péči. Společnost Agel, která vlastní nemocnice v Třinci a Českém Těšíně, ale údaj o čekacích lhůtách zveřejnit nechce.

„Nelze přesně a jasně definovat, jak dlouhé jsou u nás čekací lhůty na jednotlivá vyšetření či zákroky. Operace v našich nemocnicích domlouváme s každým pacientem individuálně. Záleží samozřejmě na druhu zákroku, na spektru potřebných předvyšetření a podobně. Dokud ale ministerstvo zdravotnictví případně zdravotní pojišťovny nestanoví jednotnou metodiku pro tvorbu seznamů čekacích lhůt, o jejich zveřejnění v našich nemocnicích neuvažujeme,“ uvedla mluvčí Agelu Hana Szotkowská.

V Bohumíně se nečeká

Potřebujete-li provést běžný chirurgický a gynekologický zákrok, v Bohumíně vydejte se do Bohumína. Tak čekat nebudete. „V naší nemocnici provádíme neakutní operace takzvaně on line, to znamená bez objednávkových lhůt. Samozřejmě pokud není ze strany pacienta nějaká zdravotní kontraindikace, která by bránila podstoupení operačního výkonu,“ uvedla Zina Nováčková, náměstkyně pro ošetřovatelskou péči Bohumínské městské nemocnice.

V tamním zařízení však neprovádějí výměny kloubů, operace prostaty ani urologické operace.

Čekací lhůty neznají ani pacienti v Havířově. „Od zjištění diagnózy absolvuje pacient předoperační vyšetření na naší anesteziologické ambulanci a do 14 dnů postoupí plánovanou operaci. Máme tři operační obory – chirurgii, gynekologii, urologii a osm operačních sálů. Tudíž se žádné pořadníky netvoří,“ uvedla Renáta Hrubá z havířovské nemocnice.