Měřicí stanice v celém kraji zaznamenávají už od čtvrtku hodnoty prachu v minimální výši. Většinou to je 10 až 30 mikrogramů v krychlovém metru vzduchu v hodinových intervalech. Na všech stanicích už klesla i průměrná 24hodinová prašnost, podle které se upozornění a regulace vyhlašují.

Více o prašnosti v regionu čtěte v Souvisejících článcích

V pátek po 6. hodině ranní byly výjimkami jen stanice Třinec-Kosmos a Opava-Kateřinky, kde denní průměr lehce překračoval stanovený limit 50 mikrogramů. O hodinu později už prašnost nepřekračovala limit nikde.

Letošní smogová situace nastala velmi brzo. Prašnost se začala zvyšovat už 29. října. V pondělí 31. října ve 20 hodin byl vyhlášen stupeň upozornění na smogovou situaci. O šest hodin později úřady vyhlásily regulaci průmyslových provozů.

Nedýchatelno bývá především na Bohumínsku

Prozatímním rekordem je 544 mikrogramů, které naměřila stanice v Bohumíně v sobotu 5. listopadu ve 20 hodin. V regionu však byly v minulosti naměřeny mnohem vyšší hodnoty, a to až 800 mikrogramů.

Záleží na větru

Za snížením množství škodlivin v ovzduší stojí zlepšené rozptylové podmínky. Inverze, která po několik dnů neumožňovala dostatečné proudění vzduchu v přízemní vrstvě, ustoupila.

V pátek by mělo být ovzduší čisté, další dny jsou nejisté. Meteorologové totiž nepředpokládají, že by se dobré rozptylové podmínky mohly udržet po delší dobu. "Dnes nepředpokládáme vzhledem ke stávající meteorologické situaci významnější změnu celkové imisní situace, hodnoty průměrných 24hodinových koncentrací prašného aerosolu budou pravděpodobně celý den podlimitní," stojí na stránkách ostravské pobočky ČHMÚ.

Český hydrometeorologický ústav dne 11.11.2011 v 11:11 hodin zrušil signál regulace pro oblast Ostravsko-Karvinska. Dříve vydaný signál upozornění zůstává v platnosti.

Prašnost způsobují průmyslové a především hutní provozy. Podstatným dílem však přispívá spalování tuhých paliv v teplárnách, elektrárnách a v mnoha lokálních zdrojích, tedy kotelnách obytných domů nebo kotlích rodinných domů. Víření prachu v ovzduší pak podporuje automobilová doprava.

Zákeřný neviditelný prach

Prachové částice o velikosti do 10 mikrometrů při vdechování zanášejí dýchací ústrojí. Při dlouhodobém působení podporují vznik různých onemocnění a komplikují léčbu už bující nemoci. Přestože filtry vyhodnocují především prachu o velikosti do 10 mikrometrů, podle odborníků jsou nejrizikovější zrnka do velikosti 2,5 mikrometru. Ty se v organismu dostávají nejdále a tělo je nedokáže vyloučit. Z prachu se v těle uvolňují škodlivé látky, které obsahuje. Na Ostravsku jde o těžké kovy a jedovaté prvky.