VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Těšíně začal týden plný buddhismu

Český Těšín – Těšíňané dostanou možnost seznámit se s učeními a metodami buddhismu Diamantové cesty. Místní buddhisté pro veřejnost připravili přednášky, dokumentární filmy a také den otevřených dveří ve svém meditačním centru.

5.12.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační snímekFoto: Jan Handrejch

Akce nazvaná „Buddhové v Těšíně“ začíná v pondělí 5. prosince cestopisným vyprávěním a dokumentárním filmem z Bhútánu, tradičního buddhistického království v Himálaji. Cestopisy v dalších dnech vystřídají přednášky a filmy o současné tváři buddhismu na Západě. V pátek 9. prosince pak bude možné navštívit meditační centrum, které již deset let funguje na ulici Tovární.

Buddhističtí učitelé z Česka, Polska a Německa budou v polském i českém Těšíně přednášet o tom, jak se buddhismus dostal z Východu na Západ. V Česku buddhismus praktikuje již několik tisíc lidí, přes dvacet se jich k meditaci pravidelně schází i v Českém Těšíně. „Dokonalé vlastnosti mysli, jako jsou soucit, radost a neohroženost, může díky meditaci rozvinout každý. Nejsou závislé na kultuře,“ vysvětlil Karol Ślęczek, který bude přednášet ve středu na Slezské univerzitě.

Přednášky doplní dokumentární záběry z Asie i z Evropy, a tak se posluchači a diváci dozvědí, jaké jsou rozdíly mezi buddhismem na Východě a na Západě. Zatímco v Tibetu je těžké najít lidi, kteří pravidelně meditují, jak dokumentuje čtvrteční film Hledání starého Tibetu, Bhútán je poslední zemí v Asii, kde se buddhismus Diamantové cesty plně rozvíjí. Dokument Země Guru rinpočheho o poutní cestě skupiny evropských buddhistů po Bhútánu v pondělí doplní přednáška českého buddhistického učitele Jaroslava Pešty. „V bhútánském království, kde je buddhismus státním náboženstvím, se namísto hrubého domácího produktu měří hrubé domácí štěstí,“ popsal Pešta, který Bhútán letos navštívil.

Jak fungují meditační centra v různých evropských městech, se diváci dozvědí v úterý a ve středu díky dánskému filmu Buddhismus v moderním světě.

Celou akci v pátek uzavře Den otevřených dveří od 16 hodin v meditačním centru v Tovární ulici. Od 19 hodin pak bude přednášet německý učitel buddhismu Diamantové cesty Jakob Sintschnig.

PROGRAM:
Pondělí 5. 12., 18 hodin
Cestování po Bhútánu
- dokumentární film Země Guru rinpočheho
- přednáška učitele buddhismu Jaroslava Pešty
Klub DZIUPLA, Český Těšín
Úterý 6. 12., 18 hodin
Buddhismus v moderním světě
- přednáška Jaroslava Pešty
- dánský dokumentární film Buddhismus v moderním světě, KASS Střelnice, přísálí,
Středa 7. 12., 18 hodin
Nadosobní vlastnosti mysli
- přednáška polského budhistického učitele Karola Ślęczka (překlad do češtiny zajištěn)
- dánský dokumentární film Buddhismus v moderním světě, Slezská Univerzita, Cieszyn
Čtvrtek 8. 12., 18 hodin
Jak moudrost Východu dorazila na Západ
- přednáška polského učitele buddhismu Marka Witka (překlad do češtiny zajištěn)
- německý dokumentární film Hledání starého Tibetu
Čajovna LAJA, Zámek Cieszyn (PL)
Pátek 9. 12., 16 hodin
Den otevřených dveří
- v 19 hodin přednáška německého buddhistického učitele Jakoba Sintschniga na téma Radost, neohroženost, aktivní soucit, Centrum buddhismu Diamantové cesty Český Těšín, Tovární 13

5.12.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Pohřešovaný Martin Konečný z Rychvaldu

Hledá se třináctiletý chlapec z Rychvaldu

Lidé budou přes víkend bez teplé vody

Následující víkend budou obyvatelé části Orlové a Bohumína bez teplé vody.

Bohumín bude hlídat více kamer

Kdokoli přijede do Bohumína, bude pod dohledem průmyslových kamer. Od září budou sledovat hned tři silniční vjezdy, a sice v Záblatí, ve Skřečoni a také u nájezdu k dálničnímu přivaděči v Šunychelské ulici. Město tak v rámci zvýšení bezpečnosti rozšiřuje kamerový systém. Zaplatí za to necelý 400 tisíc korun.

Hledá se ztracená Etiopanka

Karviná – Po ztracené cizince pátrají od neděle místní policisté. Zmizení ženy z Etiopie nahlásila rodina z Kuvajtu, která je v Karviné na dovolené. 

Fleky na kluzišti půjdou do ztracena

Na zimním stadionu v Havířově se v pondělí debatovalo o tom, zda kvůli flekům v ledové ploše přistoupit k dílčí opravě, celkovému rozpuštění nebo ponechání v současném stavu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení