VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Českém Těšíně měří znečištění vzduchu

Český Těšín - Lidé u hranice s Polskem již vědí, co dýchají. Konkrétním krokem je zatím jen dotační program na výměnu kotlů domkařům a informační systém.

11.1.2012 6
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jiří Kopáč

Patrik Večeřa bydlí na nábřeží v Českém Těšíně. Na první pohled možná romantické místo, ale realita už tak růžová není. Spíše naopak. Přímo z oken svého bytu se totiž denně dívá na protější břeh, jak z komína továrny vychází hustý kouř. Důsledky pozná na sobě i dětech.

„Když přijde zima, děti jsou nemocné, mají alergii. Ovzduší je tady opravdu hrozné, pravidelně každé dopoledne kouří tam ten komín na polské straně řeky,“ ukazuje.

Stav ovzduší v Těšíně jej znepokojuje, a dokonce prý už uvažoval, že se kvůli tomu odstěhuje.

Nejšpinavější vzduch je v Těšíně

Podobné potíže má mnoho jeho spoluobčanů. Ovzduší v Českém Těšíně je špatné, a to mimo jiné zásluhou polské strany. Z komínů za řekou totiž často vychází kouř a zápach.

Pro všechny obyvatele Českého Těšína i Cieszyna je tu však jedna dobrá zpráva. Před několika dny byl spuštěn projekt Air Silesia, informační systém kvality ovzduší v oblasti česko-polského pohraničí.

„Začalo měření základních znečišťujících látek ve vzduchu včetně doprovodných meteorologických veličin. Předpokládaná doba měření mobilním měřicím vozem je přibližně šest týdnů,“ píše se na webových stránkách Českého hydrometeorologického ústavu.

Výsledky měření bude možné vidět na stránkách ČHMÚ. Jeden z vozů se pohybuje například v Českém Těšíně, ale i dalších městech celého kraje.

Co toto měření lidem ve městě a regionu konkrétně přinese? Budou starostové s výsledky v rukou intenzivněji bojovat proti zamoření ovzduší? Kdo čeká, že továrny přestanou kouřit, jen tak se nedočká. Jak poznamenala mluvčí Českého Těšína, vždy je to boj mezi ekologií a zaměstnaností.

„Starostové všech zdejších měst jsou členy pracovních skupin, které o stavu ovzduší pravidelně jednají s ministrem životního prostředí. Starostové samotní se stavem ovzduší ale nic neudělají,“ řekla Havlíková.

Kraj nabízí peníze na nové kotle

Ač není jednoduché situaci vyřešit okamžitě, z jednání vyšel alespoň jeden návrh, který má v příštích letech pomoci při řešení komplikované situace. Kraj v této chvíli chystá alespoň dotaci na výměnu kotlů v domácnostech. Místo dosavadního starého typu si lidé mohou vyměnit kotle s dotací za modernější.

„Jedním z velkých znečišťovatelů ovzduší jsou totiž právě domkaři, nejen firmy,“ uvedla mluvčí kraje Šárka Vlčková.

Formuláře spolu s podrobnými informacemi by měly být k dispozici v únoru a kraj i iniciátoři projektu si slibují alespoň částečnou úlevu od smogu.

Nejhorší v Evropě

Česko-polské příhraničí patří k nejznečištěnějším oblastem v Evropě. „Jsou zde překračovány krátkodobé i dlouhodobé limity znečišťujících látek v ovzduší, zvláště suspendovaných částic prašného aerosolu. Zvyšuje se zájem občanů o stav a příčiny znečištění ovzduší, probíhají diskuse a spekulace o vlivu přeshraničních přenosů těchto znečišťujících látek z Polska do ČR a naopak,“ uvedli iniciátoři projektu Air Silesia.

Zpracovaná a v terénu nasbíraná data budou sloužit jako vstup pro matematické modelování vztahů mezi emisemi ze všech skupin zdrojů a neuspokojivou kvalitou ovzduší v oblasti.

Autor: Nina Macošková

11.1.2012 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:
Naštěstí bez zranění se obešla čtvrteční ranní nehoda, při které řidič zboural i semafor v karvinských Loukách.
1 2

Řidič se lekl psa a srazil semafor

Zdravotní středisko na Dlouhé třídě v Havířově-Podlesí.

Havířov zdravotní střediska prodávat nebude

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Strážníci se distancují od letáků, které mluví o prevenci

Oznámení: Prevence kriminality, projekt Bezpečný byt. Letáky s tímto záhlavím a obsahem se začaly objevovat vyvěšené na vchodech karvinských bytových domů.  

Strážníci a úředníci dostanou vozidla na zemní plyn

Při průběžné obměně vozového parku počítá havířovská radnice s nákupem vozidel pro potřeby svých úředníků a strážníků městské policie s alternativním pohonem na zemní plyn.

Kvůli zabité čivavě si Skoupý za Havířov už nekopne

ANKETA/ Asi by to nebyla hezké atmosféra, kdyby diváci v průběhu zápasu na jednoho hráče pokřikovali, že je vrah, který zabil psa. I proto už Karel Skoupý za havířovské Indiány kopat nebude. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení