Tělocvična je totiž mimo provoz a s největší pravděpodobností už v ní nikdo nikdy cvičit nebude. Důvodem jsou nadlimitní hodnoty minerálních vláken v ovzduší, které tam naměřili odborníci na zdraví a hygienu.

Škola se o problému dozvěděla náhodou ve chvíli, kdy zjišťovala, zda jsou stropní panely vyrobeny z azbestu a zda tato látka neuniká dovnitř tělocvičny. Nakonec tedy není na vině azbest, ale jiné zdraví škodlivé látky.

Na vině není azbest

„Celé stropní obložení je z azbestocementových desek, ale azbest problémem není. Špatné jsou jen hodnoty minerálních vláken, ze stropu do vzduchu unikají právě ta. Také stavební posudky na tělocvičnu jsou špatné,“ uvedl ředitel školy Tomáš Hudec.

Norma přitom povoluje tisíc vláken na metr kubický. V tělocvičně však naměřili více než dvoutisícové hodnoty. Studenti proto do tělocvičny již nemohou.

„Budova bude stržena a postavíme kompletně novou. Ale kdy, to nevím, nemáme ještě ani peníze a také zpracování nového projektu jsme teprve zadali,“ řekl Tomáš Hudec.

Další osud sportovní haly ředitel školy řeší s krajem, který je zřizovatelem školy. Nutné je ale zbourat jen halu jako takovou.

„Sprchy a toalety jsou v pořádku, jen potřebují renovaci kvůli době funkčnosti, jinak s nimi problém není,“ dodal ředitel.

Eduard Ježo ze Zdravotního ústavu Ostrava, který měření prováděl, ČTK řekl, že ústav se při svém zkoumání zaměřoval pouze na to, zda se neuvolňuje azbest, ale přesný typ minerálních vláken nezkoumal.

„Dělali jsme pouze odběr a stanovení početní koncentrace vláknitého prachu se zaměřením na to, jestli je v tom vzorku nalezen azbest, nebo není,“ uvedl Ježo s tím, že azbest ve vzorku nalezen nebyl.

Hodiny tělocviku se nyní na gymnáziu odehrávají buď v menší tělocvičně, nebo v aule, popřípadě chodí studenti na procházky ven a bruslit.

Ředitel Hudec nevyloučil ani spolupráci s dalšími školami.

„Uvidím, jestli se nedomluvím s ostatními školami, zda nemají volnou kapacitu, i když asi těžko. Hala se navíc musela ohradit i z venku, protože tam desky padají, to znamená, že na jaře nebudeme moci cvičit ani venku u haly,“ vysvětlil Hudec.

Podle náměstkyně hejtmana pro oblast školství Věry Palkové je kraj připraven v co nejkratší době vzniklou situaci řešit.

„Naštěstí se jedná jen o tělocvičnu. Věřím, že na přechodné období pan ředitel tělocviky zvládne nějak vyřešit, například přeorganizováním rozvrhů. Naši odborníci teď musí říct, jak tělocvičnu co nejlépe a nejrychleji zprovoznit, aby byla hala zase použitelná,“ uvedla Palková.

Tělocvična přitom není až tak stará, jen něco málo přes 20 let. Kolaudace proběhla v roce 1990.

Podobný problém řeší také na karvinském gymnáziu. Tam však jde o tzv. přístavbu, která stojí od počátku 80. let a která také nevyhovovala hygienickým normám. Podle posledních informací by ještě letos měla být stržena a na jejím místě má vyrůst moderní sportovní hala.

Nina Macošková, ČTK