Vlna projela regionem před 17. hodinou a zaznamenali ji především obyvatelé Karviné a okolí.

„Šlo o geomechanický jev v hloubce zhruba 600 až 700 metrů pod zemí v oblasti pomocného závodu Darkov. Projevil se v 16.44 hodin. Podle aktuálně dostupných údajů nezpůsobil žádná zranění ani škody na důlních dílech,“ informoval Deník mluvčí společnosti OKD Vladislav Sobol.

Uvolnění napětí v hornině v tomto případě nepředcházel řízený odstřel trhaviny, který se provádí právě v neděli odpoledne, kdy je v podzemí černouhelných dolů nejméně pracovníků.

Samotný odstřel by záchvěv citelný na povrchu nevyvolal, ale pokud se střelmistři trefí do "živého", dojde k uvolnění napětí v hornině nastřádaného vlivem těžby uhlí. Při tomto jevu pak dochází k mohutné seizmické vlně, která se šíří zemským povrchem několik kilometrů od epicentra.

Záchvěv v neděli 22. ledna (na obrázku vlevo) měl menší intenzitu, než jeho říjnový předchůdce, který zaznamenali lidé i mimo Karvinsko.

Lidé záchvěv pociťují jako zavlnění země pod nohama, pozorují houpání lustrů, záclon nebo obrazů nebo slyší cinkot skleniček. U citlivějších jedinců může zachvěv vyvolat nepříjemný pocit.

Lidé si pamatují poslední záchvěv, který byl citelný na velmi rozsáhlém území regionu. Deník o události psal v článku: Karvinskem zachvěl rozsáhlý důlní otřes