VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ANO stojí za Babišem proti Barboře

Většina havířovských zastupitelů je pro předčasné důchody horníkům a pro budování průmyslové zóny Barbora.

15.9.2015 AKTUALIZOVÁNO 16.9.2015
SDÍLEJ:

Zasedání havířovských zastupitelů. Foto: Deník/Libor Běčák

O hornických důchodech a Barboře se jednalo v závěru pondělního zasedání zastupitelstva. O podporu města požádal předák hornických odborů Jaromír Pytlík.

„Zastupitelé projednali žádost předsedy Sdružení hornických odborů Jaromíra Pytlíka o podporu změny zákona umožňujícího dřívější odchod pracovníků šachet do důchodu. Bývalí horníci ve vyšším a ještě ne důchodovém věku jsou velmi těžce zaměstnatelní. Dle náznaků dalšího vývoje v hornictví hrozí výrazný útlum těžby na dosud provozovaných šachtách a tím propouštění dalších horníků," informovala mluvčí havířovského magistrátu Eva Wojnarová.

Jak se v diskusi ukázalo, na téma nepanovala mezi zastupiteli koalice shoda.

"Uvědomujeme si, že v Havířově z velké části bydlí lidé, kteří v hornictví pracovali a ještě pracují. Mají velmi těžké a náročné zaměstnání, v podzemí je práce často i nebezpečná. Přijatá opatření by alespoň částečně pomohla řešit nezaměstnanost v našem regionu," řekl havířovský primátor Daniel Pawlas zastupující KSČM.

Naopak zastupitelé ANO ctili stanovisko svého stranického vůdce Andreje Babiše, který se staví proti budování zóny Barbora, mimo jiného také proto, že tam stát má vykoupit potřebné pozemky od uhlobarona Zdeňka Bakaly. Zastupitelé ANO proto návrh v hlasování nepodpořili. Ke schválení však stačil souhlas zbývajících přítomných zastupitelů, včetně opozice.

„Bohužel, návrh byl podán poněkud nešťastně. My samozřejmě nemáme nic proti dřívějšímu odchodu horníků do důchodu. Nesouhlasíme však s Barborou. Proto jsme chtěli, aby se o jednotlivých bodech návrhu hlasovalo zvlášť. S celkem jsme souhlasit nemohli," vysvětlil postoj ANO náměstek primátora Ivan Bureš.

Své agumenty vysvětlili také zástupci opoziční ČSSD. "Usnesení k podpoře vybudování průmyslové zóny v lokalitě "Nad Barborou" mezi městy Havířov a Karviná jsme navrhli proto, že v Havířově musíme řešit budoucí perspektivu pro občany našeho města. Mluví se o konci těžby v OKD v horizontu deseti let. Kde nabídneme lidem práci? Statistické údaje o počtu obyvatel nám ukazují, že se Havířov trvale vylidňuje. Pokud nebude pro naše občany v okolí práce, vylidňování se ještě zrychlí. Hnutí ANO odmítá Barboru, ale nenabízí žádné řešení. Je nejvyšší čas s tím začít něco dělat!" informoval Jiří Martinek. 

„Podporu dřívějšímu odchodu horníků do starobního důchodu i podporu vzniku průmyslové zóny v lokalitě Nad Barborou mezi městy Karviná a Havířov vyjádřili zastupitelé pětadvaceti hlasy. O stanovisku bude primátor písemně informovat premiéra České republiky, místopředsedu vlády a ministra financí, ministryni práce a sociálních věcí a ministra průmyslu a obchodu," dodala mluvčí Wojnarová. 

Babiš: Ať vyvrátí pochybnosti

Praha, Karvinsko - „Mrzí mne, že pan hejtman a primátor Hanzel neusilují o to, aby vyvrátili pochybnosti spjaté s vybudováním průmyslové zóny Nad Barborou u Karviné." Takto reaguje ve svém prohlášení na obvinění moravskoslezského hejtmana Miroslava Nováka a karvinského primátora Tomáše Hanzla z populismu.

Babiš totiž požaduje podrobnou analýzu způsobilosti území určeného pro průmyslovou zónu Nad Barborou, analýzu ekonomické výhodnosti přeměny území nebo třeba analýzu stavu ekologických zátěží v dotčeném území. Mluví v této souvislosti o pochybnostech, že v případě této zóny bylo postupováno nejefektivnějším a nejhospodárnějším způsobem, a o tom, že byla učiněna všechna opatření k tomu, aby nedošlo ke zmaření investice dotované z veřejných prostředků. „Pánové Novák a Hanzel zcela v duchu svých politických zvyklostí a naprosto účelově operují pouze argumenty o vysoké míře nezaměstnanosti a uměle vykonstruovaným sporem mezi miliardáři," píše ve svém prohlášení ministr financí a šéf hnutí ANO.

„Pan hejtman Novák a pan primátor Hanzel by v zájmu občanů Moravskoslezského kraje měli tyto pochybnosti rozptýlit a předložit veškeré posudky, analýzy a smlouvy. Pokud tak učiní co nejdříve, namísto dalšího mediálního rozdmýchávání situace, nebude žádný důvod, aby z budování průmyslové zóny Nad Barborou sešlo," tvrdí Babiš. (toj)

Autor: Libor Běčák

15.9.2015
SDÍLEJ:
Václav Černý dal Slovákům hattrick.
20

OBRAZEM: Čeští mladíci smetli Slováky

Nehoda pod Bludovickým kopcem v Havířově.
4

Řidič s bezmála třemi promile nedal přednost a od nehody chtěl ujet

Policisté číhali na nebezpečného řidiče

Informace o po zuby ozbrojených policistech patrolujících na hlavních tazích u Havířova se od pátečního rána šířily mezi lidmi a po sociálních sítích.

Právě jsme se narodili, podívejte se na fotogalerii miminek

Karvinsko - Podívejte se na miminka, která se narodila v posledních dnech na Karvinsku.

Velká trhlina ve svahu v doubravském lese ohrožuje silnici i vodárnu

Až dva metry hluboká je puklina, která se objevila v kopci nad doubravským důlním jezerem Kozinec. Trhlina ve tvaru podkovy, která je zřejmě důsledkem důlní těžby, ohrožuje hlavní komunikaci mezi Doubravou a Dětmarovicemi.

OKD za 80 milionů. Minimálně tolik by stát dal za důlní firmu

Státní podnik Prisko by za akcie společnosti OKD mohl zaplatit zhruba 80 milionů korun. Podle konzultací Priska s vedením důlní firmy jde o minimální částku pro to, aby reorganizační plán společnosti splňoval požadavky podle insolvenčního zákona a měl šanci na přijetí věřiteli OKD.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies