VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Atleti nevzdávají boj o nový ovál

Karviná - Už téměř 10 let usilují místní atleti o to, aby mohli trénovat a závodit na vlastním důstojném stadionu.

20.10.2016 1
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Petr Holubář

Přestože jim město v roce 2007 při schvalování přestavby městského fotbalového stadionu, kde atleti trénovali na škvárovém oválu, slíbilo, že atletickou dráhu vybuduje jinde, svému slibu zatím nedostálo. Na novém fotbalovém stadionu dráha není a město se s atlety poslední dobou stále jen dohaduje, kde nový ovál postavit.

ČTYŘI DRÁHY, NEBO ŠEST?

Obě strany se totiž nemohou shodnout na velikosti oválu. Atleti chtějí šestidráhu, jenže tak velký prostor, kde by mohla vyrůst, ve městě k dispozici není. Na tom zkrachoval návrh vybudovat atletický ovál na starém hřišti za studentskými kolejemi obchodně podnikatelské fakulty Na Vyhlídce v Karviné-Novém Městě. Šestidráha se tam nevejde, leda by tamní zahrádkáři prodali své pozemky. Ti to však rezolutně odmítli.

Málo místa pro atletickou šestidráhu je i na pozemku mezi střední průmyslovou školou (SPŠ) a krytým bazénem v Karviné-Hranicích. Nápad se líbil i vedení SPŠ, jenže ani tam se šestidráhový ovál podle odborníků nevejde.

Emanuel Tlolka, předseda TJ Jäkl Karviná, pod níž funguje i atletický oddíl, ale tvrdí opak. „Když jsem na březnovém zastupitelstvu řekl, že by se tam stadion vešel, neboť jsem si to osobně sám proměřil, tak mi to projektant Ing. Zahradníček zdůvodnil tím, že se tam nacházejí inženýrské sítě. S tímto zdůvodněním jsem nesouhlasil jednak proto, že tam v minulosti bylo také hřiště i inženýrské sítě, a jednak proto, že nikdo s majiteli sítí o stavbě atletického stadionu nejednal," tvrdí Emanuel Tlolka.

Proč atleti trvají na šestidráze? „Kvůli perspektivě oddílu. Podle pravidel je pro pořádání závodů nutný ovál s předepsanými parametry o určitém poloměru zatáčky a minimálně se šesti drahami na ovále. Nabízené varianty čtyřdráhové odmítáme právě z výše uvedeného důvodu a také kvůli tomu, že by to zastavilo rozvoj atletického oddílu do budoucna. Je to prostě neperspektivní, protože atletický oddíl pro svůj rozvoj prostě musí pořádat závody, bez toho to prostě nejde," tvrdí Tlolka.

Šéf TJ Jäkl Karviná se ale nevzdává. Zastupitelům slíbil, že bude hledat další vhodné lokality a osobně bude jednat s majiteli pozemků. Vedení magistrátu mu dokonce dalo k dispozici místnost na radnici a k ruce úředníky, kteří pomáhali s administrativou, město zaplatilo znalecké posudky. A vytipoval další dvě lokality.

MĚSTO: ČTYDRÁHU POSTAVÍME, NAJDĚTE POZEMEK

Město stále trvá na tom, že postaví nový ovál, ale ne takový, jaký chtějí atleti.

„V reálných možnostech města zůstává vybudovat čtyřdráhový atletický ovál, který zajistí kvalitní a reprezentativní zázemí pro potřeby všech místních atletů. Dosud se však potýkáme s absencí nezbytného vyjádření ze strany Českého atletického svazu, které potvrdí vážný zájem o vybudování čtyřdráhového oválu. Věřím, že nalezneme přijatelné východisko, které bude respektovat územní možnosti, vyřešení majetkových práv a v neposlední řadě také zřejmý příslib získání dotačních prostředků, který jste deklaroval," napsal v dopise předsedovi TJ Jäkl Karviná Emanuelu Tlolkovi primátor Karviné Tomáš Hanzel.

Redakce má celou tuto písemnost k dispozici.

Šéf karvinské atletiky Emanuel Tlolka o přípravách stavby nového stadionu

Jde o perspektivu oddílu

Karviná Atletický ovál se čtyřmi, nebo šesti drahami? Proč chtějí atleti tu větší variantu, vysvětluje předseda TJ Jäkl Karviná Emanuel Tlolka.

Jak vypadá aktuální situace ohledně příprav vybudování atletického stadionu?

Všechna jednání uvázla na mrtvém bodě s evidentně cíleným záměrem města. Po nekonečných jednáních, nesčetných schůzkách s představiteli města, architektem, zástupci odborů, které přinesly pouze neschůdné, zablokované či nevyhovující varianty, jsem se obrátil přímo na primátora Tomáše Hanzla, se kterým se v současné době snažíme tento problém řešit. Zatím také bezvýsledně.

Proč trváte na šestidráhovém oválu?

Kvůli perspektivě oddílu. Podle základních předpisů, abychom mohli pořádat jakékoliv atletické závody, je nutný ovál s předepsanými parametry a minimálně se šesti drahami na ovále. A také chceme propagovat naše město v rámci republiky, pořádat závody, na které by se pravidelně sjížděli atleti z celé Moravy i přilehlého Polska. Do budoucna máme v plánu obnovení závodů, které se konaly v Karviné v minulosti ještě na škvárových drahách a chtěli bychom obnovit tradici, ale v novém kabátě dle současných trendů. Pořádáme také různé akce pro veřejnost, jako jsou Běhy pro zdraví, Veřejný přebor města Karviné, Kid's athletics school a další, ale v nedostačujících podmínkách musíme improvizovat.

Jaké varianty na výstavbu atletického oválu máte?

V současné době přichází v úvahu varianta naproti ZŠ Borovského, kde město vlastní dva velké pozemky, které jsou sice určeny jako záloha pro bytovou výstavbu a souvisí s poddolováním Starého Města. Tento prostor splňuje i požadavky na územní plán, podle kterého se tam může vystavět sportovní areál. Druhou variantou je prostor u střední průmyslové školy, kde bylo slíbeno, že po jednání s krajem je možné zahájit výstavbu, nicméně jsme zase tlačeni do výstavby čtyřdráhy, jelikož se prý do tohoto prostoru šestidráha nevleze. Třetí variantou je prostor při ulici U Bažantnice, kde už stojí fotbalová hřiště a město tam vlastní pozemky. Ideální variantou by byla výstavba stadionu u kovonského mostu areál bývalého OSP, tento prostor by byl pro atletický stadion ideální a mohlo by se zkrášlit nevyužité prostranství, bohužel není v majetku města a tato investice by si vyžádala několik desítek milionů korun. (toj, bro)

Autor: Tomáš Januszek

20.10.2016 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Led kluziště na zimním stadionu v Havířově se nepodařil. Místo bělostného podkladu jsou na něm nepřehlédnutelné fleky.
16

Fleky na kluzišti půjdou do ztracena

Bohumínští (v nových žlutých dresech) remizovali s Dolním Benešovem.
10

Bohumín nové dresy vítězstvím nepokřtil

Zraky lidí poutal k obloze obrovitý nákladní letoun Ruslan

FOTO+VIDEO/ Hluk čtyř motorů letounu blížícího se k přistání na ostravském letišti poutal k obloze zraky lidí na trase od Opavy přes Bílovec, Frýdek-Místek, Havířov, Šenov či Ostravu.

U Slavie budou závodit drony

Na atletickém stadionu v centru Havířova budou v sobotu soutěžit piloti dronů.

Poznáváte ženu, která kradla?

Okolo osmi tisíc korun ukradla v jednom z obchodů v karvinském OD Prior dosud neznámá žena, po které nyní pátrá policie. Ženu zachytily tamní kamery.

OBRAZEM: Derby vyhrály opět Věřňovice

Dolní Lutyně - V neděli se v I.B třídě hrálo obecní derby mezi domácími Věřňovicemi a hostujícím Sokolem Dolní Lutyně.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení