VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bárta zástupcům kraje neustoupil. Stavět se nebude

Ostrava/FOTOGALERIE/ - S nepořízenou odjížděli v pondělí z Prahy regionální politici, kteří se chtěli pokusit zvrátit rozhodnutí ministra dopravy Víta Bárty (VV). Ten v pátek zastavil výstavbu tří důležitých silnic v Moravskoslez­ském kraji.

16.8.2010 66
SDÍLEJ:

Prodloužená Místecká, která má napojit dálnici D47 na centrum Ostravy, je takřka před dokončením. Otvírat se měla v lednu příštího roku. Ministr dopravy Vít Bárta ale rozhodl, že se zde s výstavbou kvůli úsporným opatřením skončí.Foto: DENÍK/Pavel Sonnek

Stopku vystavil například prodloužené Místecké napojující dálnici D47 na centrum města a dál na oblast Frýdecko-Místecka. Dokončena přitom měla být už na počátku příštího roku. Stavební ruch utichne i na rozestavěné silnici I/11 v Mokrých Lazcích spojující Ostravu a Opavu, nebo na bohumínském dálničním přivaděči v části Skřečoň.

„Ministerstvo dopravy trvá na tom, co vyhlásilo minulý týden v pátek,“ řekl po schůzce s Bártou náměstek hejtmana Miroslav Novák (ČSSD), jeden z členů rozhořčené delegace. „S výsledkem jednání vedení kraje nesouhlasí a bude hledat další kroky, jak rozhodnutí o pozastavení tří významných silničních projektů zvrátit,“ dodal.

Dopolední schůzky s ministrem v Praze se kromě Nováka účastnili také náměstek ostravského primátora Vojtěch Mynář (ČSSD), starostka Třince Věra Palkovská (Osobnosti pro Třinec) a náměstek opavského primátora Pavel Mališ (ODS). Podle mluvčího ministerstva dopravy Jakuba Ptačinského byla debata vedena konstruktivně.

„Pan ministr obhájil své předchozí stanovisko s tím, že už se nedá zvrátit. Musel se rozhodnout rychle, protože bylo potřeba stabilizovat rozpočet do konce roku. Stavaři a další experti došli k tomu, že zastavení těchto staveb způsobí nejmenší škody,“ vyjádřil se Ptačinský.

Ministr Bárta členům delegace z Moravskoslezského kraje přislíbil, že s nimi bude jednat o dalších škrtech, které se budou týkat rozpočtu na příští rok. „Na tyto záležitost bude více času a bude možnost si dát s regionálními politiky schůzku. Aktuální seznam pozastavených staveb je ale definitivní a nevede z něj cesta zpět,“ konstatoval ještě mluvčí ministerstva.

Další jednání s Vítem Bártou na téma zastavení výstavby tří důležitých silnic v kraji chystá také ministr životního prostředí Pavel Drobil (ODS), který pochází z Moravskoslezského kraje. Užv pondělípodle jeho slov jednali náměstci obou ministerstev o tom, že není možné šetřit na protihlukových bariérách a biokoridorech.

„Budu o tom s panem kolegou na toto téma velmi intenzivně diskutovat. Dostavba těchto silnic v Moravskoslezském kraji by přispěla ke zlepšení ovzduší, což patří mezi priority programu naší koaliční vlády,“ konstatoval Drobil.

Kromě zastavení tří zmíněných rozestavěných silnic dal v pátek Vít Bárta červenou také plánované výstavbě obchvatu Frýdku-Místku či silnic I/11 – Prodloužená Rudná. Zároveň by se měl v pomalejším tempu stavět poslední úsek dálnice D 47 spojující Bohumín s polskou státní hranicí.

V seznamu zastavených akcí je celkem patnáct silnic za celé republiky. Vysoké stádium rozestavěnosti mají v současné době čtyři, z toho tři v Moravskoslezském kraji. Tou čtvrtou je mimoúrovňová křižovatka v Sosnové na Českolipsku.

>> Porubští napsali dopis ministrovi

Rada ostravského obvodu Porubav pondělíschválila text otevřeného dopisu adresovanému ministru dopravy Vítu Bártovi. Obvod v něm vyjadřuje nesouhlas se záměrem pozastavit realizaci projektu „Silnice I/11 – Ostrava, prodloužená Rudná“.

„Jde o jeden ze dvou důležitých dopravních projektů pro další život a rozvoj Poruby, který má odvést dopravu z páteřních komunikací obvodu, snížit emise a prašnost. Vyřazení této stavby ze seznamu investic v oblasti dopravy považujeme za nesystémové, nekoncepční a pro obyvatele městského obvodu Poruba za zcela nepřijatelné,“ stojí mimo jiné v otevřeném dopise.

Autor: Martin Pleva

16.8.2010 VSTUP DO DISKUSE 66
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Také letos se Zámek Fryštát připojí k akci Hradozámecká noc a nabídne v sobotu 26. srpna zájemcům noční prohlídky. Snímky jsou z roku 2016.
4

Zámek se lidem ukáže v nočních světlech a barvách

Soud mladíkovi vyměřil dvanáct let žaláře.
9

Tragédii odstartovala hádka o dvě stě korun za sexuální služby

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Lidé budou přes víkend bez teplé vody

Následující víkend budou obyvatelé části Orlové a Bohumína bez teplé vody.

Ve městě přibyly nové autobusové čekárny

Na třech autobusových zastávkách v Havířově se mohou cestující nově chránit před deštěm nebo sněžením pod přístřešky. Práce na nich v těchto dnech finišují.

Bohumín bude hlídat více kamer

Kdokoli přijede do Bohumína, bude pod dohledem průmyslových kamer. Od září budou sledovat hned tři silniční vjezdy, a sice v Záblatí, ve Skřečoni a také u nájezdu k dálničnímu přivaděči v Šunychelské ulici. Město tak v rámci zvýšení bezpečnosti rozšiřuje kamerový systém. Zaplatí za to necelý 400 tisíc korun.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení