VYBRAT REGION
Zavřít mapu

„Bez smlouvy si tě nevezmu, lásko"

Karvinsko - V roce 2014 to bylo jeden tisíc šedesát párů, vloni 1313. Tolik novomanželů z Moravskoslezského kraje si před svatbou zašlo k notáři, aby si tam nechali vypracovat tzv. manželskou smlouvu.

11.5.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENIK/David Tesař

„Neřekla bych, že jde o enormní nárůst, nicméně se s tím setkáváme. Hlavním motivem bývá fakt, že lidé i po svatbě chtějí hospodařit samostatně," říká havířovská notářka Petra Vlčková.

Pro zajímavost: v celém Česku se loni uzavřelo 50 768 sňatků, manželských smluv bylo 9511.

„Jde tedy přibližně o každý pátý pár. V posledních letech nejde o žádný boom, vzestupný trend tady ale je," potvrzuje pražský notář a prezident Notářské komory České republiky Radim Neubauer.

Co podle něj tyto páry do kanceláří notářů přivádí?„Lidé si dnes více uvědomují hrozbu zatajených nebo zapomenutých neuhrazených dluhů a pokut svého protějšku, mají obavy z následné exekuce společného majetku a také krajní možnosti skončit s rodinou bez prostředků či v dluhové pasti," uvádí podle případů z notářské praxe Radim Neubauer.

„Také si mohou být vědomi rizika spojeného s podnikáním svého protějšku a předem eliminují možnost financovat jeho případné ztráty," dodává Neubauer.

Podle notářů si pak i stále více lidí uvědomuje, že jejich šťastné soužití nemusí trvat věčně.

Deník pak v rámci soutěže Svatební pár oslovil i několik párů okresu Karviná, které se braly v posledních měsících či letech. „Smlouvu jsme neuzavírali, ani nás to nenapadlo. Zájem mají asi nejvíce páry, kdy jeden z nich vlastní hodnotný majetek. Mě osobně by to ale asi urazilo. Do manželství jsem vstoupila s tím, že manžela miluji a chci s ním strávit zbytek života," uvedla například Jana Filaková. „S manželem jsme se na toto téma nikdy nebavili a ani nás to nezajímalo, smlouvu tedy uzavřenou nemáme," podotkla Nikola Starovičová.

Autor: Richard Kutěj

11.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V soutěži letos Anežka za video Podtlak ve sklenici získala už druhý tablet. Ten se rozhodla věnovat kamarádce a její pěstounské rodině.

Školačka zabodovala ve fyzikální soutěži. Výhru darovala pěstounské rodině

Jakub Gajdica

Letní kina zažívají renesanci, říká šéf karvinských kin Jakub Gajdica

Do poraden Modrého kříže míří více lidí, kteří chtějí zvládnout svou závislost

Lidem, kteří jsou závislí na alkoholu či jiných návykových látkách, již osm let pomáhá regionální nestátní nezisková organizace Modrý kříž. Cestu do jejich poraden, z nichž dvě jsou v okrese Karviná, nachází stále více lidí.

Senioři mají příjemné posezení a těší se na cvičení

Bude-li teplé a slunečné léto, mohou jej členové klubu seniorů Karviná-Hranice prožít na zahradě.

Krajské kluby znají své soupeře v poháru

V rámci losovacího aktivu, který se uskutečnil ve čtvrtek v Olomouci, byl rozlosován rovněž i nový ročník pohárové soutěže MOL Cup.

Pokuta za rychlost může dovolenou pořádně prodražit

Nástrahy čekají například v opravovaných úsecích v Rakousku, kde jsou automatické radarové systémy.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies