VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bohumín chce koupit ubytovny

Města chtějí omezit ubytovny pro sociálně slabé a jejich koupě je jednou z možností.

14.9.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Foto: Deník/Karel Pech

„Prodáte nám své ubytovny?" Takto se nyní ptá radnice v Bohumíně majitelů tamních ubytovacích zařízení pro sociálně slabé. Radní tak chtějí získat další kontrolu nad celou situací a hodlají zastupitelstvu předložit návrh na dané výkupy.

„Majitele ubytoven jsme v dopisech požádali o schůzku na toto téma. Zároveň je ovšem upozorňujeme na fakt, že žádnou jejich budovu nemůžeme vykoupit za vyšší cenu, než jakou stanoví znalecký odhad," uvedl bohumínský starosta Petr Vícha. Jde o další z kroků, jak by se v okrese mohl snížit počet ubytoven pro sociálně slabé.

A není to první příklad. V Karviné a v Havířově vlastní některé ubytovny firma Asental, která se odštěpila od skupiny RPG. Z vyjádření firmy vyplývá, že změny přijdou také v těchto městech.

Místo Kosmosu byty

V Karviné by tak měl skončit provoz ubytovny Kosmos. „V případě Kosmosu dokončujeme jednání o prodeji s městem Karviná, které jej chce využít pro startovací a sociální byty," řekl Deníku mluvčí této společnosti Richard Kolibáč.

Koupi Kosmosu do majetku města včera vpodvečer jednohlasně posvětili i karvinští zastupitelé. „Objekt chceme skutečně celý objekt přebudovat na byty pro mladé rodiny a také na byty typu domova pro seniory," řekl Deníku primátor Tomáš Hanzel.

Jednání se vedou také o karvinské ubytovně Předvoj. „Jedná se se současným nájemcem, městem Karviná a ministerstvem práce a sociálních věcí o budoucím využití budovy," doplnil mluvčí Asentalu s tím, že jednání o prodeji probíhají také kolem havířovských objektů Impuls a Jílová. Zde ale firma jedná se soukromými zájemci.

Doplatky? Ne!

V Bohumíně s ubytovacím byznysem bojují také tak, že zamítají všechny žádosti o doplatky na bydlení, které vyplácí úřad práce.

Stanovisko obcí mělo být prvotně pro úřady práce závazné. Ministr vnitra Milan Chovanec ale nakonec rozhodl, že tomu tak není a úřady práce mají brát stanovisko měst jen jako doporučující.

Méně štědré příspěvky

Výrazně omezit vyplácení sociálních dávek nejen pro lidi na ubytovnách, ale i v nájemních bytech by měla novela zákona o hmotné nouzi, která se připravuje.

„Příspěvky by už neměly být tak štědré, aby se ubytovací byznys vyplácel. Připravovanou novelu o hmotné nouzi připomínkujeme. Apelujeme, aby se zabývala i tím, odkud lidé do ubytovny přišli, zda je jejich situace tíživá a také, aby lidé, kteří v nich bydlí, platili v ubytovnách jen místně obvyklé nájemné," uvedl bohumínský starosta.

Při realizaci sociálního bydlení chce Bohumín spolupracovat s Armádou spásy a nabídnout bydlení těm, kteří si pomoc zaslouží. Podmínkou je, že vybraní lidé budou muset mimo jiné dodržovat přísné podmínky a pravidla.

V Bohumíně nyní funguje celkem 10 ubytoven a žije tam okolo čtyř stovek lidí.

Postřeh Richarda Kutěje: Kup a rozhoduj

Město Bohumín ve čtvrtek deklarovalo, že osloví majitele ubytoven s nabídkou na jejich odkoupení. Karviná chce zase koupit a předělat ubytovnu Kosmos takřka v centru města na takzvané startovací byty pro mladé rodiny a byty pro potřebné občany důchodového věku.

Jde o kroky, kterým asi zatleská většina obyvatel daných měst. Zároveň bude důležité, aby naši zákonodárci konečně schválili lepší zákony kolem celého systému vyplácení sociálních dávek. Jsme v regionu, kde lidé bohatstvím neoplývají a pomoc státu může někdy potřebovat takřka každý z nás, aniž by to samozřejmě člověk komukoli přál.

Bylo by ale fajn, kdyby tato pomoc byla co nejméně zneužitelná a lidé, kteří ji pobírají, by zároveň měli být inspirováni, aby s touto situací zkoušeli „něco dělat". Tak tedy uvidíme, zda se v této oblasti skutečně dočkáme světlejších zítřků.

Autor: Richard Kutěj

14.9.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Karvinští fotbalisté (v bílém) prohráli ve Zlíně.
21

Fotbalisté ševcům gól nedali

Výstava králíků a drobného zvířectva v Karviné.
10

Králík, který umí luštit i slepice snášející zelená vajíčka

Podjezd pod železniční tratí bude uzavřen. Na Šumbark po objížďce

Řidiče v Havířově čekají náročné dny. Kvůli rekonstrukci podjezdu pod železniční tratí v Havířově-Šumbarku bude od pondělí 21. do čtvrtka 31. srpna uzavřen podjezd pod železnicí v úseku od ulice Železničářů po Opletalovu.

Sinice zatím plavce na přehradách neohrožují

Přes pomalu končící léto mají obě přehradní nádrže poblíž Havířova velmi kvalitní vodu vhodnou pro koupání.

Kvůli filmařům bude uzavřena část města

Část Hlavní třídy, Třeneckého ulici a parkoviště u magistrátu obsadí o víkendu v Havířově filmaři. Produkce České televize požádala město o součinnost při tvorbě filmu Dukla 61. Natáčení se neobejde bez dopravního omezení.  

Do ulic Orlové vyjíždí myčka popelnic

Pojízdná myčka, která zvládne očistit malé popelnice a kontejnery, a to přímo u domu či na kontejnerovém stání, vyráží v těchto dnech do ulic Orlové. Čisticí vůz pořídila společnost SMO Orlová.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení