VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Boj o zámek, který původně nikdo nechtěl

Chotěbuzský obecní úřad hledal roky zájemce o téměř osm set let starý zámek. Ten je v dezolátním stavu a z památky už prakticky zbývají jen obvodové zdi. Náklady na rekonstrukci stavby jsou nad rámec obecních možností, a proto se snaží objekt prodat.

21.4.2016
SDÍLEJ:

Zámecká brána chotěbuzského zámku.Foto: Česlav Gamrot

Do posledního, v pořadí už osmého výběrové řízení se konečně přihlásil zájemce, který by objekt za necelé tři miliony koupil.

Jedná se o místního podnikatele Martina Červa, ten chce v místě, kde zámek stojí, vybudovat, pivovar. Věc má ale háček. Zámek je památkově chráněn.

Obec jako dosavadní vlastník, už o vynětí zámku z památkové péče požádala a čeká na rozhodnutí Národního památkového ústavu a Ministerstva kultury ČR.

Dezolátní stav

„Mám zájem koupit zámek i jako památku, poté bych ale také usiloval o jeho vyřazení ze seznamu chráněných památek," říká Červ a dodává, že stavba je v podstatě nezachránitelná. „Pohled na zámek z venku klame, celý objekt je ve velmi špatném stavu. Má propadlé stropy i špatnou statiku. Navíc už ani neobsahuje prvky, které z něj památku dělaly," komentuje stav objektu Červ.

O zámek se ale po ukončení výběrového řízení začali zajímat i další zájemci. Mezi nimi i Marian Buštík, který usiluje o záchranu zámku jako významné kulturní památky.

Pivovar nebo muzeum?

„Projekt a záměr využití připravuji od roku 2014. Hlavní cíl záměru je zachovat zámek jako historickou památku a v areálu vytvořit muzeum zemědělského školství v Těšínském Slezsku," říká Buštík. Proč se tedy do výběrového řízení také nepřihlásil?

„Aby byla nabídka a záměr skutečně profesionální, potřeboval jsem ještě dva, maximálně tři měsíce. Sázel jsem na pozdější termín znovuvypsání záměru, protože obec vyhlašovala záměr pravidelně co tři měsíce," vysvětluje Buštík, který podle svých slov udělá vše pro to, aby zámek nadále zůstal památkově chráněn.

Jak to se zámkem dopadne zatím není jasné. „O prodeji jsme prozatím nerozhodli. Na zastupitelstvu jsme se dohodli, že vyčkáme na rozhodnutí Národního památkového ústavu a Ministerstva kultury, zda objekty vyřadí ze seznamu chráněných památek, či nikoliv," říká starosta obce Martin Pinkas a dodává, že ideální by bylo, kdyby chtěl kupec zámek opravit. Sám starosta ale přiznává, že objekt je v takovém stavu, že by se nejednalo o rekonstrukci, ale spíše o repliku.

Autor: Martina Sznapková

21.4.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Rekonstrukce podjezdu pod železniční stanicí v Havířově.
7

Podjezd pod železniční tratí bude uzavřen. Na Šumbark po objížďce

Ilustrační snímek.

Sinice zatím plavce na přehradách neohrožují

Kvůli filmařům bude uzavřena část města

Část Hlavní třídy, Třeneckého ulici a parkoviště u magistrátu obsadí o víkendu v Havířově filmaři. Produkce České televize požádala město o součinnost při tvorbě filmu Dukla 61. Natáčení se neobejde bez dopravního omezení.  

Do ulic Orlové vyjíždí myčka popelnic

Pojízdná myčka, která zvládne očistit malé popelnice a kontejnery, a to přímo u domu či na kontejnerovém stání, vyráží v těchto dnech do ulic Orlové. Čisticí vůz pořídila společnost SMO Orlová.

Mladík užil na svobodě několik letních dní a už zase dýchá károvaný vzduch

Venku z basy pobýval přesně čtrnáct dní a šel loupit. Tři kumpáni ve věku 21 a 20 let si za oběť vybrali osmdesátiletou paní.

Právě jsme se narodili, podívejte se na fotogalerii miminek

Karvinsko - Podívejte se na miminka, která se narodila v posledních dnech na Karvinsku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení