VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Česko-polská spolupráce se daří, zaznělo na konferenci

Český Těšín - Na tom, že přeshraniční spolupráce má smysl a její efekty jsou přínosné, se shodli účastníci konference konané ve středu v KaSS Střelnice. Sešli se na ní představitelé samospráv z české i polské části Euroregionu Těšínské Slezsko Śląsk Cieszyński.

23.8.2015
SDÍLEJ:

Václav Laštůvka (s mikrofonem) tvrdí, že největší rezervy při přeshraniční spolupráci jsou v územním plánování, zaměstnanosti a podnikání. Foto: Emilie Świdrová

Záměrem bylo zhodnotit, jak se podařilo splnit úkoly a cíle euroregionu za 17 let jeho fungování a nově nastavit priority rozvoje územní spolupráce pro programovací období 2014 2020. Studie zpracovaná v rámci projektu „Budoucí územní spolupráce v Euroregionu TS ŚC Chceme, abyste o nás věděli" sumarizovala období podporované evropskými penězi.

Hodnotila, co se podařilo splnit a poukázala na to, v jakých oblastech jsou rezervy.

„Největší zájem je o spolupráci v kultuře, sportu, turismu, školství, tedy v oblastech, jež nejvíce sbližují lidí. Naopak rezervy jsou v územním plánování, zaměstnanosti, podnikání," řekl sekretář české části euroregionu Václav Laštůvka.

Jeho protějšek z polské strany Bogdan Kasperek si pochvaluje spolupráci místních samospráv.

„Na polské straně není jediná obec v rámci euroregionu, která by neměla svého partnera v Čechách. Díky této spolupráci jsme realizovali spoustu hodnotných projektů, které jsou velkým přínosem pro občany," řekl.

Starosta Nýdku Jan Konečný oceňuje spolupráci s Wislou a obcí Ustroň. „Nejlépe se nám daří v turismu a sportu. V následujícím období se zkusíme zaměřit i na další oblasti spolupráce, kde máme rezervy," uvedl.

Podle českotěšínského starosty Víta Slováčka konference ukazuje, že euroregion má smysl a samosprávy mohou udělat hodně dobrého.

Názorná ukázka stavu ovzduší

Druhá část konference se věnovala životnímu prostředí a ochraně ovzduší u nejmladší generace na příkladu projektu Ovzduší bez hranic ve školách. Jeho partnerem na polské straně se stal Powiat Cieszyński.

Pilotní projekt ukazuje, jak se dá pod odborným dohledem iniciovat u školou povinných dětí vstřícné a zodpovědné chování k prostředí, v němž žijí. Do června se jej zúčastnilo pět škol, z Karviné, Třince, Českého Těšína, Bohumína a jedna z polské strany z Cieszyna. Vše v teoretické i praktické části si vyzkoušeli na vlastní kůži také žáci bohumínské školy.

„Město nás vytipovalo zřejmě proto, že spolupracujeme se školou v polském Zabełkowě a snažíme se věnovat environmentálnímu vzdělávání," říká učitelka ekologie Jana Žádníková.

EMILIE ŚWIDROVÁ

Podle ní je tento projekt skvělým propojením teorie s praxí.

„Děti slyší o nějakém popílku a teď vidí, jak se odebírá, jak to funguje. Je důležité, že vše probíhá na odborné bázi a výsledky budou pravidelně zveřejňovány na stránkách školy i města," myslí si učitelka.

V září se rozjede další pětiletý projekt a zapojit by se do něj mělo 15 škol na české a stejný počet na polské straně hranice.

Autor: Redakce

23.8.2015
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.
1

Mladík užil na svobodě několik letních dní a už zase dýchá károvaný vzduch

Klimkovický tunel. Ilustrační foto.
14

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

Právě jsme se narodili, podívejte se na fotogalerii miminek

Karvinsko - Podívejte se na miminka, která se narodila v posledních dnech na Karvinsku.

Senioři projdou malou „policejní akademií“

Jak se chovat při pouličním přepadení, jak správně použít pepřový sprej, ale také jak se nenechat napálit třeba takzvanými šmejdy, ale i základy první pomoci či procvičování paměti.  

Řidič se lekl psa a srazil semafor

Nečekaný pohyb psa na chodníku u cesty vylekal ve čtvrtek ráno šoféra, který pak zboural semafor u přechodu v karvinské části Louky. Nehoda se naštěstí obešla bez zranění.

Havířov zdravotní střediska prodávat nebude

Zdravotní střediska, která jsou po někdejším převodu z kraje v majetku města, havířovská radnice prodávat nebude.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení