VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nový děkan: Chceme, aby studium bylo více atraktivní

Karviná /ROZHOVOR/ - Obchodně podnikatelská fakulta Slezské univerzity (OPF SU) má od 1. února nového děkana, a to ekonoma Pavla Tuleju. 

21.5.2013
SDÍLEJ:

Nový děkan Obchodně podnikatelské fakulty v Karviné Pavel Tuleja zavedl po svém nástupu pravidelné snídaně se studenty.Foto: Deník/Andrea Vargová

Ten pracuje na karvinské fakultě už více než 15 let, v nové funkci ovšem čelí zcela novým výzvám, o nichž hovoří v následujícím rozhovoru.

Na Slezskou univerzitu se hlásí méně lidí. Týká se pokles zájmu o studium i obchodně podnikatelské fakulty?

Nový děkan Obchodně podnikatelské fakulty v Karviné Pavel Tuleja zavedl po svém nástupu pravidelné snídaně se studenty.

Ano, zájem je nižší než v předchozích letech a ten důvod je poměrně jednoduchý s poklesem populační křivky v České republice klesá počet uchazečů o studium ze strany čerstvých absolventů středních škol, kvůli čemuž se české vysoké školy v posledních letech dostávají do situace, v níž se před časem nacházely právě střední školy. Vysoké školy však mohou tento pokles do jisté míry vykompenzovat studenty kombinované formy studia, tedy na uchazečích, kteří už pracují, ale z nějakých důvodů si chtějí dodělat vysokou školu.

O kombinované studium tedy zájem neklesá?

Také v případě kombinované formy studia zájem uchazečů o studium na karvinské fakultě klesá. Dá se říci, že i v této oblasti se pomalu začíná vyčerpávat „polštář", jenž vznikl v okamžiku, kdy velká část pracovníků veřejné správy byla nucena doplnit si vysokoškolské vzdělání. Přesto takto se zmírňuje výraznější propad, k němuž by došlo, pokud bychom byli závislí pouze na studentech studujících prezenční formou studia. Navíc tuto formu studia začínají stále více využívat ti uchazeči o studium, kteří v rámci přijímacího řízení neuspěli v předchozích letech.

Nemá to trochu negativní důsledky v tom smyslu, že klesá úroveň uchazečů o studium?

Logicky to negativní důsledky mít musí, neboť na vysokou školu tak nastupují studenti, kteří se dříve nedostali na vysokou kvůli nedostatečným znalostem, popřípadě schopnosti studovat na vysoké škole. Dle mého názoru většina vysokých škol z důvodu „boje o studenta" v uplynulých letech výrazně snížila kritéria pro přijímání studentů. Když se podívám na to, jak vypadaly přijímací zkoušky před dvaceti lety a jak vypadají dnes, tak je mi jasné, že dnes mají tyto zkoušky spíše formální charakter. S klesající kvalitou uchazečů o studium následně klesá také kvalita výuky v tom smyslu, že snižujeme požadavky, které na studenty máme. Ten dril, který na vysokých školách býval v osmdesátých a na počátku devadesátých let, už je prostě minulostí, což je škoda. Studenti mají menší motivaci.

Nový děkan Obchodně podnikatelské fakulty v Karviné Pavel Tuleja zavedl po svém nástupu pravidelné snídaně se studenty.

Jak chcete s nižším zájmem o studium bojovat?

Klesající počty uchazečů o studium, které jsou spojeny se slabšími populačními ročníky, bohužel nejsme schopni ovlivnit, ale můžeme zatraktivnit studium na univerzitě, což je samozřejmě naším cílem. Povědomí o fakultě je bohužel takové, že často i pro lidi z regionu je fakulta takovou „krabičkou poslední záchrany".

A svou roli hraje také fakt, že o Karviné jako o městě nemají lidé v České republice, také kvůli negativní mediální kampani, příliš pozitivní povědomí. Přitom já, když se podívám z okna, tak vidím krásné zelené město plné dostupného kulturního a sportovního vyžití. Proto chceme tento negativní pohled na Karvinou změnit. Napomoci by tomu měl momentálně vynikající web nazvaný Studuj v Karviné, který bude lákat uchazeče o studium na zdejší fakultě a současně bude Karvinou veřejnosti ještě více prezentovat jako město lázeňské a univerzitní.

Autor: Andrea Vargová

21.5.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Glenn Clark (při hovoru s místostarostkou Č. Těšína Gabrielou Hřebačkovou) v těchto dnech vyráží na 1000 kilometrů dlouhé putování po místech, kudy šel jeho otec na tzv. Pochodu smrti.
3

Novozélanďan jede po válečných stopách svého otce

Modrou kovovou konstrukci položenou před havířovským vlakovým nádražím někteří lidé považují za stojan na kola.
5

Záhada vyřešena: Konstrukce před nádražím je skutečně stojan na kola

Užili si dovolenou i festivaly. Teď už krajští lídři vyhlížejí volby

/ANKETA, KANDIDÁTKY PRO VOLBY 2017/ Volby do Poslanecké sněmovny se uskuteční 20. a 21. října, do včerejška ale musely strany podat své kandidátky. Kdo jsou lídři v Moravskoslezském kraji a jak v létě nabírali síly do předvolebních soubojů?  

Havířovští senioři se hlásili na dotovanou rekreaci

Havířov Na tři turnusy vyšle letos na podzim havířovská radnice seniory do Jeseníků.  

AKTUALIZOVÁNO

Havířovský fotbalista je podezřelý ze zabití psa

Partnerský spor havířovského fotbalisty s přítelkyní vyvrcholil vyhozením čivavy z okna. Pes na místě zemřel.

Odboráři kritizují hornickou nemocnici, prý vybírá od lidí neoprávněné peníze

Dva výklady zákona a dvoutisícové poplatky. Tak vypadá situace, do které se po upozornění hornických odborářů dostala Karvinská hornická nemocnice. Ta vybírá peníze za vydávání posudků o neuznání nemoci z povolání.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení