VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dálnici do Bohumína otevřel prezident Klaus

BOHUMÍN, OSTRAVA - Ostravsko se konečně dočkalo. Po šesti letech stavebních prací byl v sobotu po poledni slavnostně otevřen sedmnáctikilometrový úsek dálnice D 47 z Ostravy–Rudné ulice do Starého Bohumína.

2.12.2007
SDÍLEJ:

Spojnice mezi Ostravou a Bohumínem usnadní v první řadě cestování mezi oběma městy.Foto: DENÍK/Tomáš Januszek

O tom, že to byla důležitá událost, svědčí i přítomnost prezidenta republiky Václava Klause, který se spolu s generálním ředitelem investora – Ředitelství silnic a dálnic – Alfrédem Brunclíkem, hejtmanem Evženem Tošenovským, primátorem Ostravy Petrem Kajnarem a ministrem průmyslu a obchodu Martinem Římanem postaral o přestřižení pásky.

„Přestože je česká dálniční síť čtyřikrát řidší než v Německu a třikrát než v Rakousku, je to nejen pro všechny obyvatele Ostravska, ale pro celou republiku významný den. Už za půl roku budeme otvírat další úsek, a sice z Ostravy na jih k Bílovci,“ uvedl generální ředitel společnosti Ředitelství silnic a dálnic Alfréd Brunclík. Dodal, že důležitou rychlostní komunikací bude severovýchodní cíp republiky spojen s Prahou za další dva roky, na podzim roku 2009.

„Po dokončení se dálnice D 47 stane součástí autostrády D 1. Ten úplně poslední úsek, který pak Moravskoslezský kraj spojí s Polskem (do Věřňovic u Dolní Lutyně) a přes tamní dálnici A 1 dále s Evropou, bude hotov ještě později, v roce 2010,“ řekl Brunclík. Oficiálně vyjelo první auto na novou dálnici v neděli krátce po půlnoci. Jsou na ní vyjma nájezd na Rudné ulici a výjezd v Bohumíně zatím pouze tři vjezdy a výjezdy. Ostravský úsek dálnice sice ještě nemá příliš velký význam z hlediska napojení na českou dálniční síť, ale uleví především přetížené ostravské dopravě a lidem dojíždějícím za prací do Ostravy z Bohumína. „Ušetřím tak nyní cestováním mnoho času,“ svěřil se Robert Topiarz.

Stavba složitého ostravského úseku dálnice D 47 přišla na 16,2 miliardy korun. Jeho součástí jsou například čtyři mimoúrovňové křižovatky nebo unikátní most zavěšený nad řekou Odrou. Po dokončení úseků u Lipníka nad Bečvou (2008), Bělotína a Hladkých Životic bude cesta po dálnici z Prahy do Ostravy měřit 377 kilometrů. Na novém ostravském dálničním úseku se také nachází tisící kilometr českých dálnic. Po dokončení všech dálnic a rychlostních silnic bude mít Česká republika celkem 2180 kilometrů dlouhou síť silnic dálničního typu. „Už příští rok vydá vláda na budování dálnic 90 miliard korun,“ uvedl ministr průmyslu Martin Říman.

2.12.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Karvinští fotbalisté (v bílém) prohráli ve Zlíně.
21

Fotbalisté ševcům gól nedali

Výstava králíků a drobného zvířectva v Karviné.
10

Králík, který umí luštit i slepice snášející zelená vajíčka

Podjezd pod železniční tratí bude uzavřen. Na Šumbark po objížďce

Řidiče v Havířově čekají náročné dny. Kvůli rekonstrukci podjezdu pod železniční tratí v Havířově-Šumbarku bude od pondělí 21. do čtvrtka 31. srpna uzavřen podjezd pod železnicí v úseku od ulice Železničářů po Opletalovu.

Sinice zatím plavce na přehradách neohrožují

Přes pomalu končící léto mají obě přehradní nádrže poblíž Havířova velmi kvalitní vodu vhodnou pro koupání.

Kvůli filmařům bude uzavřena část města

Část Hlavní třídy, Třeneckého ulici a parkoviště u magistrátu obsadí o víkendu v Havířově filmaři. Produkce České televize požádala město o součinnost při tvorbě filmu Dukla 61. Natáčení se neobejde bez dopravního omezení.  

Do ulic Orlové vyjíždí myčka popelnic

Pojízdná myčka, která zvládne očistit malé popelnice a kontejnery, a to přímo u domu či na kontejnerovém stání, vyráží v těchto dnech do ulic Orlové. Čisticí vůz pořídila společnost SMO Orlová.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení