VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Deprese je nemoc, která se musí léčit

HAVÍŘOV – Kapacita psychiatrického oddělení v havířovské nemocnici je stále plná. Zdravotní sestry se učily ubrouskovou techniku, aby ji mohly zařadit do terapie.

25.11.2007
SDÍLEJ:

Zdravotní sestry se zdokonalovaly v terapeutických aktivitách.Foto: DENÍK/Bára Kelnerová

Na lůžkovém oddělení je celoročně kapacita 26 míst zcela obsazená a dokonce je zavedený objednávkový systém. Nedá se konstatovat, že by převládaly ženy či muži nebo určitá věková skupina. Nicméně mladých lidí přibývá. Ze statistik lze vyčíst, že stále více pacientů je hospitalizováno s nemocí s názvem deprese, které, když jsou neléčené, mohou vést až k sebevraždám.

„Opravdu zaznamenáváme větší počet tohoto onemocnění. Říkám, že je to nemoc, a to opravdu vážná, která se často zlehčuje a podceňuje, přitom následky mohou být katastrofální. Lidi k nám přivádí především špatný sociálně ekonomický stav, který nedokážou sami zvládnout. Deprese je jednoduše bolest duše. Člověk najednou zjistí, že nejenže nedokáže myslet pozitivně, ale najednou absolutně nevidí smysl života. Nic ho nebaví, ani práce rodina, nevidí přátelé a uzavírá se do svého světa beznaděje, kam nechce nikoho vpustit. Často se pak objevují sebevražedné sklony,“ řekla vrchní sestra psychiatrického oddělení Taťána Kršíková.

Léčba spočívá v psychoterapiích skupinových i individuálních, relaxaci a antidepresivech. „Tyto léky se v poslední době staly takovým trendem, ale zapomíná se na jednu důležitou věc. Určité antidepresiva by se v žádném případě v prvních třech týdnech neměli pacientovi aplikovat bez hospitalizace. Než látka začne působit tak jak má a dojde k vyrovnávací hladině, může se stav nemoci naopak prohlubovat a pacient se cítí ještě daleko hůř,“ dodala vrchní sestra. Většina pacientů na oddělení zůstává tři až čtyři týdny.

„Po této době jsou buď propuštěni domů a dochází na ambulantní léčbu, nebo pokud stav není uspokojující je přeložen do jiného zařízení k dlouhodobější léčbě. Špatné je to, že populace stále vidí psychiatrii v tom špatném světle. Jinými slovy, ten, kdo se již jednou u nás léčit nese si takovou nálepku a je v podstatě svým způsobem diskriminován ve společnosti a to je velice mylné. Jsme jen jedno odvětví medicíny a občané by nás tak měli vnímat, ne se cítit poníženě a bát se nás,“ vysvětlila Kršíková.

Personál se snaží pacientům co nejvíce odborně pomoci, ale rovněž pro ně vymýšlet nejrůznější terapeutické aktivity. „Je důležité, aby se tady nemocní cítili dobře. Kromě zdravotní péče zde mohou pacienti využívat například sportovní místnosti s rotopedy, nebo tady máme pingpongový stůl, či stolní fotbal. Náš personál se rozhodl, že přijme od sponzora nauku, jak provádět dekupáš, což je ubrousková technika. Můžeme tak v rámci terapie tvořit obrázky. Také se chceme naučit korálkovou metodu. To všechno přispívá k lepšímu psychickému stavu nemocných,“ doplnila Taťána Kršíková.

25.11.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Také letos se Zámek Fryštát připojí k akci Hradozámecká noc a nabídne v sobotu 26. srpna zájemcům noční prohlídky. Snímky jsou z roku 2016.
4

Zámek se lidem ukáže v nočních světlech a barvách

Soud mladíkovi vyměřil dvanáct let žaláře.
9

Tragédii odstartovala hádka o dvě stě korun za sexuální služby

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Lidé budou přes víkend bez teplé vody

Následující víkend budou obyvatelé části Orlové a Bohumína bez teplé vody.

Ve městě přibyly nové autobusové čekárny

Na třech autobusových zastávkách v Havířově se mohou cestující nově chránit před deštěm nebo sněžením pod přístřešky. Práce na nich v těchto dnech finišují.

Bohumín bude hlídat více kamer

Kdokoli přijede do Bohumína, bude pod dohledem průmyslových kamer. Od září budou sledovat hned tři silniční vjezdy, a sice v Záblatí, ve Skřečoni a také u nájezdu k dálničnímu přivaděči v Šunychelské ulici. Město tak v rámci zvýšení bezpečnosti rozšiřuje kamerový systém. Zaplatí za to necelý 400 tisíc korun.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení