Tak například přehrada Olešná u Frýdku-Místku vykazovala minulou středu pouze 44,6 procenta své kapacity, nyní se může pochlubit stoprocentní naplněností. Také Žermanická přehrada, která byla po celé léto s vodou na štíru, je nyní zaplněna z 85 procent. Stoprocentní naplněnost má také přehrada Morávka.

„Přehrady zachytily veškerou vodu z řek a potoků, které protékají nad nimi. V době dešťů jsme nic nevypouštěli a průtoky byly minimální,“ řekla mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková s tím, že se jedná o pozitivní informaci. „Pravda je, že deště nemusely mít tak dramatický průběh a mohlo pršet pozvolněji,“ zhodnotila.

Podle ní byla nejhorší situace na Jesenicku, konkrétně kolem řek Vidnávky, Bělé a Osoblahy. „Stejně jako hasiči a starostové poničených obcí nyní sčítáme škody i my. Zatím nejsou známá přesná čísla, ale už nyní můžeme hovořit o škodách v řádech desetimilionů korun,“ doplnila Vlčková.

Další z nejvíce postižených oblastí oblastí bylo Opavsko, kde nadělal největší paseku dolní a střední tok řeky Opavy. Části Vávrovic, Kravař, Dvořiska, Štítiny a Holasovic tak byly zaplaveny a někteří obyvatelé museli být evakuováni.

Na Ostravsku se vytrvalé deště nejvíce podepsaly na říčce Porubce, která zatopila přes deset zahrad a sklepů rodinných domů ve Vřesině a ve Svinově. Díky okamžitému zásahu hasičů, kteří stavěli v pátek od rána hráz z pytlů s pískem u Žabníku, nedošlo ke škodám v Ostravě-Koblově.

„Na beskydské straně Moravskoslezského kraje nedošlo díky přehradám téměř k žádným škodám,“ dodala Vlčková.