VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Havířovská radnice letos Tibeťany nepodpoří

Po několika letech, kdy se vedení havířovské radnice připojovalo k mezinárodní akci Vlajka pro Tibet, je letošní situace přesně opačná.

18.2.2015 20
SDÍLEJ:

Tibetská vlajka se před havířovském magistrátem vyvěšuje podle aktuální politické nálady. Někdy ano, jindy ne.Foto: Libor Běčák

Na stožáru před budovou magistrátu tibetská vlajka 10. března vyvěšena nebude. V hlasování o tom ve středu rozhodla městská rada. "Radní při svém jednání návrh na vyvěšení vlajky Tibetu nepodpořili. O stanovisku bude informováno sdružení Lungta, které o vyvěšení každoročně žádá," potvrdila mluvčí havířovského magistrátu Eva Wojnarová. 

Vyvěšením vlajky se lidé po celém světě symbolicky připojují k boji za lidská práva a připomínají si výročí krvavě potlačeného povstání tibetského lidu proti Číně v roce 1959. Při protičínském povstání ve Lhase zemřelo před padesáti lety okolo 80 tisíc Tibeťanů. Jejich duchovní vůdce dalajlama uprchl do indického exilu. Za půlstoletí čínské nadvlády zanikly v Tibetu tisíce klášterů. Řada starousedlíků byla vysídlena a jejich kultura je stále tvrdě potlačována. Čína sice dlouhodobě slibuje zlepšování situace, ale aktivisté i politici nadále upozorňují na věznění lidí kvůli náboženskému vyznání.

Proti věšení tibetské vlajky se v minulosti zpravidla vyslovovali komunisté. Důvodem byly obava ze zhoršení obchodních vztahů s Čínou. 

Podle rozložení stranických sil v radě

Vůbec poprvé zavlála tibetská vlajka před havířovskou radnicí v roce 2005. Levicí ovládaná radnice tehdy schválila vyvěšení vlajky rozdílem jednoho hlasu. V jedenáctičlenné městské radě zasedalo pět komunistů, včetně tehdejší primátorky Milady Halíkové a šest sociálních demokratů. Radnici o vyvěšení vlajky žádal Petr Melichar. Po několika letech zamítání byla jeho vytrvalost úspěšná. „Vzhledem k dosavadním zkušenostem jsme to ani nečekali. Přesto jsme rádi, že vedení města změnilo názor a nestaví se k záležitosti zády. V Havířově je nás jen několik občanů, kteří situaci v Tibetu sledujeme a snažíme se takto otevřeně podpořit tamní lid," řekl tehdy Melichar.

Už o rok později ale radní vyvěšení vlajky zamítli. Před magistrátem proti tomuto kroku uskutečnili aktivisté protestní akci. 

V dalších letech ale sociální demokraté komunisty přehlasovávali a tibetská vlajka vždy jeden den před radnicí vlála. Až letos tomu bude jinak, přestože ani nyní nemají komunisté v radě většinu. V 11členném sboru je 5 radních za KSČM, 5 za ANO a 1 za Hnutí pro Havířov. Kdo jak hlasoval, však radnice nezveřejňuje. Podle informací Deníku však bylo 10 radních proti návrhu a jeden se zdržel. 

Lidé si Tibet připomínají

Lidé si události v Tibetu připomínají i jinak, než jen vlajkami před úřady. Vlajky vyvěšují u svých domů nebo v oknech bytů. Na různých místech se také tibetské vlajky malují na dlažbu. Tibet podpořili aktivisté také v průběhu Expozice Peking v přípravách na Letní olympijské hry 2008 v KD Leoše Janáčka. Deník o tom informoval v článku: Aktivisté za Tibet demonstrovali na výstavě o Číně

Po vzoru z roku 2006 se dá i letos předpokládat shromáždění aktivistů před havířovskou radnicí.

Přečtěte si článek z 11. 3. 2005: Radní nechali poprvé vyvěsit tibetskou vlajkuHavířov - Téměř nikdo tomu nechtěl věřit, přesto to byla pravda. Na stožáru před Magistrátem města Havířova včera dopoledne začala plápolat vlajka Tibetu.
Několik neorganizovaných obyvatel města dokázalo přesvědčit většinu radních, aby sundali klapky z očí a připojili se k symbolické podpoře tibetského národa. Vedení radnice se dosud přiklánělo k názoru, že by vyvěšení vlajky mohlo mít nedozírné následky na národní zájmy ve vztazích s Čínou. Při návštěvě čínského velvyslance před dvěma roky byla dokonce přijímána zvláštní bezpečnostní opatření. Diplomat přijel právě v březnu a představitelé města měli obavy, aby nedošlo ke střetu s kritiky Číny. Nic takového se nestalo.
Naštěstí i mezi havířovskými radními jsou tací, kteří uznávají i jiné než politické a obchodní hodnoty. „Já osobně mám k Tibetu poměrně vřelý vztah. Zabýval jsem se i jógou a zajímá mě filozofie tamních mnichů," řekl náměstek primátorky Svatopluk Novák.
Alespoň jeden den se město Havířov veřejně připojilo k podpoře tibetského národa. „Je to opravdu jen symbolika, ale potřebná. Nevěřili jsme, že radní budou s vyvěšením vlajky souhlasit a o to méně, že by mohla plát přímo před magistrátem. Proto jsme jako druhou možnost navrhovali, že by mohla viset třeba před Městským kulturním střediskem," řekl Petr Melichar, který podporu Tibetu v Havířově zaštiťuje.
„Před pěti lety nás bylo asi jen pět, dnes nás není o mnoho více, ale nevzdáváme se. Nejsme ani nijak organizováni a jednáme jen jako občanská iniciativa. Jsem přesvědčen, že vyvěšení vlajky před radnicemi měst a obcí má větší význam, než například oficiální diplomatické nóty," doplnil Melichar.
Vyvěšením vlajky lidé sympatizují s tibetským národem a podporují jeho boj proti čínské agresi. Ta začala v roce 1950, když čínská vojska obsadila Tibet a zničila 6 tisíc budhistických klášterů. Tibeťané se vzbouřili o devět let později, právě 10. března, ale povstání bylo ze strany Číny krvavě potlačeno. (bb)

Autor: Libor Běčák

18.2.2015 VSTUP DO DISKUSE 20
SDÍLEJ:
Karvinští fotbalisté (v bílém) prohráli ve Zlíně.
21

Fotbalisté ševcům gól nedali

Výstava králíků a drobného zvířectva v Karviné.
10

Králík, který umí luštit i slepice snášející zelená vajíčka

Tvrdé boje, krásné bubenice, sympatičtí lidé. Dračí lodě na start!

/FOTOGALERIE/ Vypětí a výkony na plno, ihned po dojetí ovšem smích, vtip a dobrá nálada. Ve Starém Bohumíně probíhají od sobotního rána závody dračích lodí a je to především skvělá zábava, barvitá podívaná a příjemná atmosféra, která tady přilákala desítky příznivců vodáctví i jejich početné fanoušky.

Podjezd pod železniční tratí bude uzavřen. Na Šumbark po objížďce

Řidiče v Havířově čekají náročné dny. Kvůli rekonstrukci podjezdu pod železniční tratí v Havířově-Šumbarku bude od pondělí 21. do čtvrtka 31. srpna uzavřen podjezd pod železnicí v úseku od ulice Železničářů po Opletalovu.

Sinice zatím plavce na přehradách neohrožují

Přes pomalu končící léto mají obě přehradní nádrže poblíž Havířova velmi kvalitní vodu vhodnou pro koupání.

Kvůli filmařům bude uzavřena část města

Část Hlavní třídy, Třeneckého ulici a parkoviště u magistrátu obsadí o víkendu v Havířově filmaři. Produkce České televize požádala město o součinnost při tvorbě filmu Dukla 61. Natáčení se neobejde bez dopravního omezení.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení