VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hejtman Palas: Sloučení nemocnic zkrátí čekací lhůty

Ostrava -Vedení Moravskoslezského kraje plánuje sloučit sedm z osmi svých nemocnic pod jednu organizaci. O tom, zda ke sloučení dojde a jakou formu bude mít nadstřešující organizace, by měli rozhodnou krajští zastupitelé příští týden.

15.3.2011 2
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Miroslav Kucej

Hejtman Jaroslav Palas tvrdí, že krajské nemocnice vykazují ztrátu okolo 210 milionů korun. Změna jejich řízení by měla zabránit především jejich dalšímu finančnímu propadu. Zároveň zdůrazňuje, že pacienti se bát nemusejí. Péče o jejich zdraví se tím nezhorší, zlepší se časová dostupnost.

„Znamená to, že pacienti budou muset kvůli některým zákrokům a plánovaným operacím jezdit dál, než byli zvyklí, ale nebudou na ně muset tak dlouho čekat. Například se zkrátí čekací lhůty na výměnu kloubů,“ řekl Palas.

V současnosti v kraji probíhá diskuse nad výsledky analýzy hospodaření nemocnic, kterou si kraj nechal loni na podzim vypracovat společností RGM Medical.

„Analýza popisuje stav krajských zdravotnických zařízení, jejich rezervy a obsahuje také doporučení k jejich ekonomickému ozdravení. Ukazuje kroky, které je nutné udělat, aby se nemocnice dostaly alespoň na nulu,“ řekl Palas s tím, že možné úspory se odhadují na téměř 300 milionů korun. „Je možné jich dosáhnout optimalizací sítě nemocnic, odborností a lůžkového fondu, sjednocením nákupů, koncentrací služeb, optimalizace technickohospo­dářských procesů a dalšími,“ upřesnil hejtman.

Za nejdůležitější považuje optimalizaci sítě nemocnic. „Analýza ukázala, že v krajských nemocnicích máme zbytných 520 lůžek pro akutní péči. Chceme ale, aby redukce lůžek měla finanční efekt nejen pro zdravotní pojišťovny, ale také pro kraj. Ty peníze, které snížením počtu akutních lůžek ušetříme, chceme použít na zefektivnění provozu nemocnic a na mzdy. Příslib, že to tak bude, už máme od Všeobecné zdravotní pojišťovny,“ konstatoval Palas s tím, že analýzu je nutné vnímat jako doporučení k jednotlivým opatřením, o kterých se bude dále jednat.

„Diskutovat určitě budeme o orlovské ortopedii, ORL, o Vítkovu a dalších. K faktickému sloučení nemocnic by mělo dojít k 1. červenci,“ řekl Palas. Norbert Schellong ze společnosti RGM Medical ho doplnil, že některé navrhované kroky už se realizují, například nákupy prostřednictvím elektronických aukcí, další by se mohly uskutečnit v druhé polovině roku.

Při slučování nemocnic se počítá také s propouštěním personálu „Sníží se počet zaměstnanců v obslužných profesích a v managementu. Zdravotnického personálu se tato opatření nedotknou, stejně jako ředitelů nemocnic, ti zůstanou. Zastřešující společnost, která bude nemocnice, coby odštěpné závody, řídit, také nebude mít formu jakéhosi generálního ředitelství se stovkou zaměstnanců, ale bude ji tvořit tým pěti až deseti lidí,“ konstatoval Palas.

Autor: Miroslava Chlebounová

15.3.2011 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Také letos se Zámek Fryštát připojí k akci Hradozámecká noc a nabídne v sobotu 26. srpna zájemcům noční prohlídky. Snímky jsou z roku 2016.
4

Zámek se lidem ukáže v nočních světlech a barvách

Soud mladíkovi vyměřil dvanáct let žaláře.
9

Tragédii odstartovala hádka o dvě stě korun za sexuální služby

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Lidé budou přes víkend bez teplé vody

Následující víkend budou obyvatelé části Orlové a Bohumína bez teplé vody.

Ve městě přibyly nové autobusové čekárny

Na třech autobusových zastávkách v Havířově se mohou cestující nově chránit před deštěm nebo sněžením pod přístřešky. Práce na nich v těchto dnech finišují.

Bohumín bude hlídat více kamer

Kdokoli přijede do Bohumína, bude pod dohledem průmyslových kamer. Od září budou sledovat hned tři silniční vjezdy, a sice v Záblatí, ve Skřečoni a také u nájezdu k dálničnímu přivaděči v Šunychelské ulici. Město tak v rámci zvýšení bezpečnosti rozšiřuje kamerový systém. Zaplatí za to necelý 400 tisíc korun.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení