VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Horníci mají naději na úpravu stanovení důchodů

Havířov - Ministerstvo práce a sociálních věcí pracuje na nařízení, kterým by měly být odstraněny tvrdosti zákona, které neumožňovaly odchod horníků do starobního důchodu ve věku 55 let.

19.8.2009 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/archiv

Kdyby návrh prošel, dočkali by se horníci také valorizace, která by zajišťovala stejnou výši důchodu jakoby byl přiznán v roce 1996.

„K posunu může dojít díky úspěšnému jednání poslanců ČSSD a odborového svazu zaměstnanců v hornictví s ministrem práce a sociálních věcí panem Šimerkou. Ten díky tomu připravuje vládní nařízení, kterým by měly být odstraněny tvrdosti zákona 155/1995 Sb. o důchodovém pojištění.

Ten například neumožňuje odchod horníků do starobního důchodu ve věku 55 let, pokud k 31. prosinci 1992 neodpracovali na pracovištích I. kategorie v hlubinných dolech patnáct let a celková doba jejich zaměstnání nebyla pětadvacet let.

Podle současného zákona by horníci, kteří nesplnili výše citované podmínky, měli odcházet do důchodu podle roku narození v rozmezí mezi 60 a 65 lety,“ přiblížil situaci poslanec BřetislavPetr (ČSSD). Účelem nového vládního nařízení má být stanovení nižšího důchodového věku i pro ty horníky, kteří sice započali před rokem 1993 výkon zaměstnání v I. pracovní kategorii, ale s ohledem na zrušení pracovních kategorií stanovenou podmínku splnit nemohli.

Nově se ukládá, že na dřívější odchod do důchodu budou mít nárok i ti horníci, kteří před rokem 1993 začali pracovat na pracovišti zařazeném do I. kategorie. Tato odpracovaná doba společně s dobou odpracovanou v hornictví bude muset činit 3300 směn odpracovaných v podzemí.

Pokud byl pracovní poměr ukončen z titulu dosažení nejvyšší pracovní expozice, je potřebný počet odpracovaných směn stanoven na 3081.

„Vládní nařízení zároveň řeší i úpravu výše důchodů, a to bez ohledu na to, zda byl již důchod přiznán, nebo teprve přiznán bude. To se stane bez ohledu na to, podle kterého zákona byl přiznán. Jeho výše bude stanovena tak, jako by byl přiznán k 1. lednu 1996. V celkovém důsledku to znamená, že při stanovení jeho výše budou uplatněny všechny valorizace, které od tohoto data proběhly,“ vysvětlil dále Petr, který je ochoten podat zájemcům bližší vysvětlení ve své havířovské poslanecké kanceláři.

Již stanovené důchody by se mohly zvýšit s ohledem na administrativní náročnost jejich přepočtu zpětně od doby platnosti nařízení vlády od července 2010. U nově stanovovaných důchodů bude po schválení při stanovení výše důchodu již aplikováno nové nařízenívlády.

Autor: Libor Pristáš

19.8.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Deník - Naši prvňáci

Ve středu představíme školáky ZŠ Petřvald a Gen. Svobody v Havířově

Petrovice přišly chvíli před koncem o výhru

Petrovice /FOTO/ – Okresní derby v divizi mezi petrovickou Lokomotivou a bohumínským nováčkem vítěze nepoznalo. Bospor srovnal pět minut před koncem a domácí přišli o důležitou výhru.

GrandPark po nákaze svrabem odvolává zákaz návštěv

Příbuzní a blízcí obyvatel havířovského soukromého domova seniorů GrandPark už za nimi mohou na návštěvu.

Zasloužená dělba ve šlágru kola

Havířov /FOTO/ – Divizní fotbalisté Havířova se v taháku 11. kola rozešli smírně s Kozlovicemi. Žádný ze soupeřů si tak nepomohl.

ON-LINE s Tomášem Hanzelem, primátorem Karviné a kandidátem ČSSD na poslance PČR

Primátor Karviné a kandidát ČSSD na poslance Parlamentu ČR Tomáš Hanzel bude už zítra - v úterý 17. října od 10 hodin - odpovídat jako host on-line rozhovoru Deníku na dotazy čtenářů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení