VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Horníci mají naději na úpravu stanovení důchodů

Havířov - Ministerstvo práce a sociálních věcí pracuje na nařízení, kterým by měly být odstraněny tvrdosti zákona, které neumožňovaly odchod horníků do starobního důchodu ve věku 55 let.

19.8.2009 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/archiv

Kdyby návrh prošel, dočkali by se horníci také valorizace, která by zajišťovala stejnou výši důchodu jakoby byl přiznán v roce 1996.

„K posunu může dojít díky úspěšnému jednání poslanců ČSSD a odborového svazu zaměstnanců v hornictví s ministrem práce a sociálních věcí panem Šimerkou. Ten díky tomu připravuje vládní nařízení, kterým by měly být odstraněny tvrdosti zákona 155/1995 Sb. o důchodovém pojištění.

Ten například neumožňuje odchod horníků do starobního důchodu ve věku 55 let, pokud k 31. prosinci 1992 neodpracovali na pracovištích I. kategorie v hlubinných dolech patnáct let a celková doba jejich zaměstnání nebyla pětadvacet let.

Podle současného zákona by horníci, kteří nesplnili výše citované podmínky, měli odcházet do důchodu podle roku narození v rozmezí mezi 60 a 65 lety,“ přiblížil situaci poslanec BřetislavPetr (ČSSD). Účelem nového vládního nařízení má být stanovení nižšího důchodového věku i pro ty horníky, kteří sice započali před rokem 1993 výkon zaměstnání v I. pracovní kategorii, ale s ohledem na zrušení pracovních kategorií stanovenou podmínku splnit nemohli.

Nově se ukládá, že na dřívější odchod do důchodu budou mít nárok i ti horníci, kteří před rokem 1993 začali pracovat na pracovišti zařazeném do I. kategorie. Tato odpracovaná doba společně s dobou odpracovanou v hornictví bude muset činit 3300 směn odpracovaných v podzemí.

Pokud byl pracovní poměr ukončen z titulu dosažení nejvyšší pracovní expozice, je potřebný počet odpracovaných směn stanoven na 3081.

„Vládní nařízení zároveň řeší i úpravu výše důchodů, a to bez ohledu na to, zda byl již důchod přiznán, nebo teprve přiznán bude. To se stane bez ohledu na to, podle kterého zákona byl přiznán. Jeho výše bude stanovena tak, jako by byl přiznán k 1. lednu 1996. V celkovém důsledku to znamená, že při stanovení jeho výše budou uplatněny všechny valorizace, které od tohoto data proběhly,“ vysvětlil dále Petr, který je ochoten podat zájemcům bližší vysvětlení ve své havířovské poslanecké kanceláři.

Již stanovené důchody by se mohly zvýšit s ohledem na administrativní náročnost jejich přepočtu zpětně od doby platnosti nařízení vlády od července 2010. U nově stanovovaných důchodů bude po schválení při stanovení výše důchodu již aplikováno nové nařízenívlády.

Autor: Libor Pristáš

19.8.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Také letos se Zámek Fryštát připojí k akci Hradozámecká noc a nabídne v sobotu 26. srpna zájemcům noční prohlídky. Snímky jsou z roku 2016.
4

Zámek se lidem ukáže v nočních světlech a barvách

Soud mladíkovi vyměřil dvanáct let žaláře.
9

Tragédii odstartovala hádka o dvě stě korun za sexuální služby

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Lidé budou přes víkend bez teplé vody

Následující víkend budou obyvatelé části Orlové a Bohumína bez teplé vody.

Ve městě přibyly nové autobusové čekárny

Na třech autobusových zastávkách v Havířově se mohou cestující nově chránit před deštěm nebo sněžením pod přístřešky. Práce na nich v těchto dnech finišují.

Bohumín bude hlídat více kamer

Kdokoli přijede do Bohumína, bude pod dohledem průmyslových kamer. Od září budou sledovat hned tři silniční vjezdy, a sice v Záblatí, ve Skřečoni a také u nájezdu k dálničnímu přivaděči v Šunychelské ulici. Město tak v rámci zvýšení bezpečnosti rozšiřuje kamerový systém. Zaplatí za to necelý 400 tisíc korun.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení