VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jako ve skořápkách, tři budky, radar ale bude skrývat jen jedna

Někteří šoféři se snad Orlovou konečně naučí jezdit slušně.

2.5.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Dalibor Krutiš

S pravidelnými zásilkami s pokutami mohou od podzimu počítat šoféři, kteří jezdí rychle přes Orlovou. Město investuje necelé dva miliony do projektu úsekového měření. A jde na to „fikaně".

Tři budky tedy #clanek|3176580#ová stanoviště se budou pohybovat v lokalitách ulic 17. listopadu, Slezské a Zátiší. Radar ale bude vždy ukryt jen v jedné z nich.

LIDÉ TO CHTĚLI

„Vycházeli jsme z požadavků občanů, kteří si stěžovali na rušný provoz a na automobily vysoce překračující doporučenou rychlost. Lidé argumentovali bezohledností řidičů a obavami o bezpečnost zejména dětí a seniorů. Vše bylo konzultováno s odborníky na bezpečnost dopravy," říká mluvčí orlovské radnice Nataša Cibulková.

„Například v ulici Zátiší si lidé stěžovali, že auta tam jezdí tak, až se jim třesou baráky. Ke zklidnění situace jistě dojde i jinde, například v okolí Slezské ulice kolem cesty a přes cestu často běhají bezprizorní děti bez dozoru, které žijí v okolí," doplnil orlovský radní a velitel městské policie Roman Galia.

„Radar budeme přemísťovat podle potřeby, řidiči ale pochopitelně nebudou vědět, ve kterém stanovišti se zrovna nachází. Předpokládáme tak, že preventivní účinek to bude mít všude," doplnil Roman Galia.

Projekt již schválila rada města. Pokud vše půjde bez dalších průtahů, měřit se začne na podzim. „Radary nelze považovat za restrikci pro řidiče," podotýká orlovský starosta Tomáš Kuča.

Podle něj jde především o zklidnění dopravy, které je nejvíce potřebné v místech, kde se pohybuje hodně chodců. Radary jsou navíc ekologičtější řešení než některé jiné způsoby.

„Nechtěli jsme jít cestou inteligentních semaforů, protože jsme si vědomi, že časté zastavování a rozjíždění automobilů nepřispívá ekologii ve městě, protože zvyšuje prašnost a hlučnost," dodal orlovský starosta.

Zavádění úsekových měření kvituje i policie. „Dochází tak efektivním způsobem ke zklidnění dopravy v rizikových místech. Policie je obcím, v případě zájmu, nápomocna s vytipováním lokalit, ale realizace a zpracování projektů je většinou na obcích a jejich městských policiích," řekla policejní mluvčí Lenka Sikorová.

Projekt úsekového měření již několik týdnů funguje také v Havířově, kde šli klasickou cestou. Také zde si jeho zavedení pochvalují.

Autor: Richard Kutěj

2.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V soutěži letos Anežka za video Podtlak ve sklenici získala už druhý tablet. Ten se rozhodla věnovat kamarádce a její pěstounské rodině.

Školačka zabodovala ve fyzikální soutěži. Výhru darovala pěstounské rodině

Jakub Gajdica

Letní kina zažívají renesanci, říká šéf karvinských kin Jakub Gajdica

Do poraden Modrého kříže míří více lidí, kteří chtějí zvládnout svou závislost

Lidem, kteří jsou závislí na alkoholu či jiných návykových látkách, již osm let pomáhá regionální nestátní nezisková organizace Modrý kříž. Cestu do jejich poraden, z nichž dvě jsou v okrese Karviná, nachází stále více lidí.

Senioři mají příjemné posezení a těší se na cvičení

Bude-li teplé a slunečné léto, mohou jej členové klubu seniorů Karviná-Hranice prožít na zahradě.

Krajské kluby znají své soupeře v poháru

V rámci losovacího aktivu, který se uskutečnil ve čtvrtek v Olomouci, byl rozlosován rovněž i nový ročník pohárové soutěže MOL Cup.

Pokuta za rychlost může dovolenou pořádně prodražit

Nástrahy čekají například v opravovaných úsecích v Rakousku, kde jsou automatické radarové systémy.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies