VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jindřišek Dolanský: Na bleskovou záchranu tonoucího plavce jsme hrdí

Havířov - Žihadla, odřeniny nebo drobné krvavé rány v sezoně ani nepočítá, ale za bleskově zachráněného tonoucího plavce je vděčný. Lékař Jindřišek Dolanský v rozhovoru pro Deník hodnotí právě uplynulou sezonu na letním koupališti, které jako jedno z mála v zemi má nepřetržitý celosezonní lékařský dozor.

12.9.2016
SDÍLEJ:

Jindřišek Dolanský slouží na havířovském koupališti jako lékař už mnoho let. Foto: Deník/Libor Běčák

Jak hodnotíte letošní sezonu ve srovnání s předchozími?
Letošní léto se výrazně odlišovalo od toho minulého. Zatímco loni byly dlouhotrvající extrémní vedra, letošní léto bylo sice teplotně příznivé, ale horké dny se střídaly s deštivými. Zřejmě i proto měla letos všechna koupaliště menší návštěvnost. Lidé jsou velmi citliví na meteorologickou předpověď. Když je ohlášeno ochlazení, lidé už se na koupaliště nechystají, a přitom druhý den je tady ve Slezsku ještě krásné počasí. Přestože prázdniny letos končily v polovině týdne, ředitel Správy sportovních a rekreačních zařízení Tomáš Gebauer s ohledem na pokračující letní počasí rozhodl prodloužit sezonu až do konce týdne, což návštěvníci uvítali.

Na bezpečnost návštěvníků koupaliště dohlíží tým plavčíků.

Pokud jde o srovnání práce plavčíků, samozřejmě, že s nižším počtem návštěvníků souvisí celkově nižší počet zásahů. Ve dnech s nejvyšší návštěvností však přesto měli práce až nad hlavu a dohled nad bezpečností návštěvníků vyžadoval jejich stoprocentní nasazení. Ve srovnání s loňskem jsme pozorovali nižší počet těžkých úrazů, jakými jsou například zlomeniny, a také kolapsových stavů, což souvisí právě s příznivějšími teplotami letošního léta.

S jakými zásahy jste se museli letos vypořádat?
Téměř každodenní samozřejmostí jsou případy bodnutí hmyzem a s tím spojené alergické reakce. Následují nejrůznější drobnější úrazy v podobě odřenin a tržných ran. Ošetřovali jsme však i několik krvavě poraněných hlav. Tyto úrazy si návštěvníci způsobovali při riskantních skocích do bazénu s malou hloubkou, kde pak hlavou narazili do dna. Od skoků tady přitom máme skokanskou věž, pod kterou je dostatečně hluboký bazén a kde se skokanům mohou plavčíci, včetně mistra plavčího, věnovat individuálně. Právě na věži jsme letos neměli žádný vážný úraz.

Lékař Jindřišek Dolanský za sezonu na koupališti ošetří nespočet drobných i závažnějších úrazů. Jednou však přece jen letos do tuhého šlo…
Ano, mohlo skutečně dojít k velmi nešťastné tragédii. Naštěstí však máme nastavený systém práce plavčíků, který se osvědčil přesně tak, jak by měl. Na konci srpna se do potíží dostal 25letý plavec. V plaveckém bazénu, v místě s největší hloubkou, jej postihly křeče nohou. Nebyl schopen plavat, na dno nedosáhl a jen stěží se držel na hladině. Protože plavčíci mají nařízeno nespouštět oči z vody, byl okamžitě spatřen a skutečně bleskově zachráněn. Zatímco plavčík Jiří Kroužek pro tonoucího plavce okamžitě skočil, jeho kolega Richard Godyň píšťalkou alarmoval další kolegy. Téměř okamžitě jsem byl na místě i já, když jsem byl poblíž. Tonoucího z vody pomohl vytáhnout ještě plavčík David Kalát zvaný Pan Lorenc. Záchrana byla v tomto případě tak rychlá, že se plavci nic nestalo, nestačil se nalokat vody, neupadl do bezvědomí a po následném vyšetření nebylo ani nutné volat záchranku. V souvislosti s jinými tragickými případy z letošního léta v celé zemi, jsme za tento zásah se šťastným koncem velmi rádi.

Autor: Libor Běčák

12.9.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Karvinští fotbalisté (v bílém) prohráli ve Zlíně.
21

Fotbalisté ševcům gól nedali

Výstava králíků a drobného zvířectva v Karviné.
10

Králík, který umí luštit i slepice snášející zelená vajíčka

Tvrdé boje, krásné bubenice, sympatičtí lidé. Dračí lodě na start!

/FOTOGALERIE/ Vypětí a výkony na plno, ihned po dojetí ovšem smích, vtip a dobrá nálada. Ve Starém Bohumíně probíhají od sobotního rána závody dračích lodí a je to především skvělá zábava, barvitá podívaná a příjemná atmosféra, která tady přilákala desítky příznivců vodáctví i jejich početné fanoušky.

Podjezd pod železniční tratí bude uzavřen. Na Šumbark po objížďce

Řidiče v Havířově čekají náročné dny. Kvůli rekonstrukci podjezdu pod železniční tratí v Havířově-Šumbarku bude od pondělí 21. do čtvrtka 31. srpna uzavřen podjezd pod železnicí v úseku od ulice Železničářů po Opletalovu.

Sinice zatím plavce na přehradách neohrožují

Přes pomalu končící léto mají obě přehradní nádrže poblíž Havířova velmi kvalitní vodu vhodnou pro koupání.

Kvůli filmařům bude uzavřena část města

Část Hlavní třídy, Třeneckého ulici a parkoviště u magistrátu obsadí o víkendu v Havířově filmaři. Produkce České televize požádala město o součinnost při tvorbě filmu Dukla 61. Natáčení se neobejde bez dopravního omezení.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení