VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Když se věta "Já si to hodím" stává realitou

Čtyři sebevraždy denně. Takový je současný český průměr těchto smutných činů, ve kterých žel převyšujeme i celosvětový průměr. Naštěstí ale existuje i dost případů, kdy se lidi s takovými úmysly daří zachránit.

13.9.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/archiv

Na Karvinsku sebevraždy páchají častěji muži. Nejrozšířenější je oběšení, následuje skok z výšky, skok pod vlak, v jednom případě šlo letos o podřezání žil a jednu otravu léky. Celkem letos na Karvinsku došlo – podle policejních údajů k 31. srpnu – k 26 sebevraždám, loni jich za stejné období bylo 21.

Mravenčí práce, do které jdou všichni a všechno, co je právě „po ruce“. Rozhodující je rychlost a pečlivost. Zhruba takto to vypadá na policii v okamžiku, kdy se zjistí, že kdosi oznámil úmysl se zabít. „Ti lidé často nechají dopis na rozloučenou a odejdou z domu, někteří nám svůj úmysl oznámí telefonicky. První snahou je takového člověka co nejrychleji najít,“ říká policejní mluvčí Zlatuše Viačková.

„Je to velmi náročná práce, musíme co nejrychleji zjistit co nejvíce údajů, nejčastěji pak od blízkých daného člověka, ke kterým zároveň musíme přistupovat citlivě, protože oni sami jsou v obrovském stresu a pod tlakem,“ dodává.

Jejím kolegům - nejen z řad policejních vyjednávačů a psychologů - se už takto podařilo zachránit desítky životů. Podobně, jako i strážníkům všech měst v regionu. Například karvinští vzpomínají, jak se jim v minulosti podařilo odradit muže, který chtěl skočit z mostu u Dolu Karviná. Nebo jak vytáhli za tmy z vod řeky Olše ženu, která se tam přišla utopit, naštěstí ji ale včas vystopoval jejich služební pes.

„Lidé s těmito sklony nám občas rovněž sami volají. My pak samozřejmě ihned informujeme zdravotníky, policii a další kompetentní místa, sami se pouštíme do hledání takového člověka a stává se, že jsme na místě první. Každý takový případ je ale jiný a mnohdy je to pak už práce pro odborníky, psychology, profesionální vyjednávače policie,“ dodává zástupce ředitele karvinské městské policie Václav Ožana.

Jak ukazují policejní statistiky, existují žel i případy, kdy už je na veškerou pomoc pozdě. Ani ty se bez přítomnosti policie neobejdou. „Naším úkolem je prošetřit veškeré okolnosti a především vyloučit spoluúčast dalších osob,“ vysvětluje mluvčí policie.

A co vlastně lidi k těmto činům či pokusům o ně nejčastěji vede. Obecně to bývají sociální, finanční i zdravotní problémy.

„Existuje celá řada faktorů, které zvyšují riziko spáchání sebevraždy. Jedním z nejvýraznějších je přítomnost duševního onemocnění. Některé zdroje uvádí přítomnost duševního onemocnění u devíti z deseti případů dokonané sebevraždy. Mezi mladými ve věku 15 - 29 let je sebevražda globálně druhý nejčastější důvod úmrtí a vůbec nejčastější pro mladé dívky ve věku 15 - 19 let. Vůbec nejvyšší míru sebevražednosti globálně je možné identifikovat u osob starších 69 let. Na každou dokonanou sebevraždu připadá podle odhadů WHO 20 pokusů,“ uvedl pro Deník Petr Winkler, vedoucí výzkumného programu Sociální psychiatrie z Národního ústavu duševního zdraví.

Autor: Richard Kutěj

13.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Místo kolize cyklistky s chodkyní.

Viděli jste pád cyklistky? Pomůžete policii?

Déšť. Ilustrační foto.
18

Meteorologové varují: Vytrvalý déšť může v Beskydech zvednout hladiny řek

Zapomenutý svátek médií. I v našem regionu to byla vždy hodně pompézní akce

Den tisku, rozhlasu a televize. Dlouhé roky patřilo 21. září v bývalém Česko-slovensku všem médiím. Od roku 1920, kdy vyšlo první regulérní vydání Rudého práva, se v tento den slavil svátek: Den tisku, rozhlasu a televize.

AKTUALIZOVÁNO

Ďuričko se žádostí o propuštění opět neuspěl

Video/ Karviná – Ani s novou žádostí o podmínečné propuštění ve čtvrtek Bohumír Ďuričko u soudu neuspěl.

Ženu pokousali psi. Na pomoc přispěchal policejní psovod

Ve středu krátce po 16. hodině přijali karvinští policisté oznámení o zraněné osobě, kterou měli pokousat dva psi.

Vzkaz občanů Moravy a Slezska politikům: trápí nás výše platů a kriminalita

Před volbami dokážou politici naslibovat mnohé, aby se voličům zalíbili. Co by ale skutečně chtěli zlepšit lidé v Moravskoslezském kraji? To poodhalil průzkum, který pro Deník udělala agentura Sanep.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení