Těm se na Karvinsku daří a jejich početné kolonie decimují nejen rybářské velkochovy, ale i ryby v řekách. Jen na Olši, na jejím úseku od koksovny v Třinci až po hraniční most v Chotěbuzi napočítali ornitologové čtyři stovky kormoránů. Ti v zimních měsících, když jsou zamrzlé rybníky, berou houfy útokem právě tuto řeku.

„Trvá to poslední tři roky. Nalétávají v hejnech a během jediného dne je třeba šedesátihlavé hejno schopno spořádat třicet kilogramů ryb. Loví hlavně amury, candáty a jiné štíhlé ryby. Jsou tak nenasytní, že když se přežerou, vyvrhují je přímo na břehy řek nebo rybníků. Rybáři nacházejí trupy ryb prakticky denně,“ vysvětluje Vilém Kožušník z karvinského rybářského svazu. Podle rybářů se hejna kormoránů vyskytují především na Olši za Karvinou–Starým městem, v blízkosti Dětmarovic, ale i na řece Stonávce.

Jejich boj s nenasytnými ptáky ale vůbec není jednoduchý, protože kormorán je zákonem chráněný a na jeho odstřel je třeba zajistit povolení. „Trvá to strašně dlouho a nakonec nám dovolí odstřelit tři ptáky na rybnících, které jsou určeny k chovu. Několikrát jsme žádali krajský úřad, aby nám udělil výjimku, abychom stihli střílet více ptáků a déle, než povolení umožňuje, ale marně,“ tvrdí Kožušník. Nejen rybáři na Karvinsku tak zatím musejí drancování kormoránů nečinně přihlížet.