VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kvóty a uprchlíky ne

Uprchlíci, uprchlické kvóty, nesouhlas vedení státu s jejich přijímáním a hrozby sankcí ze strany Evropské unie. Jak to vidí politici z radnic Karvinska?

10.7.2017
SDÍLEJ:

Cizinci nacházejí dočasný azyl ve středisku v Havířově-Dolní Suché. Foto: Deník/Libor Běčák

Uprchlictví je kvůli přítomnosti uprchlického tábora žhavým tématem především v Havířově. Tamní radnice sice nedávno odmítla návrh na místní referendum o umísťování uprchlíků na území města, a to pro jeho zbytečnost. Názor vedení magistrátu je ale jasný.

„Za sebe souhlasím s ministrem Chovancem - s jeho názorem, že Česká republika nebude přijímat žádné další uprchlíky. Zastávám názor, že by nám nikdo neměl nařizovat, kolik uprchlíků má naše země přijmout. Ztotožňuji se s názorem, že nelze ustoupit od důkladných bezpečnostních opatření i za cenu případných sankcí,“ řekla Deníku primátorka města Jana Feberová.

Podobně vidí situaci i náměstek primátora karvinské radnice Miroslav Hajdušík. „Kvóty jsou nesmysl, nemohou fungovat a nefungují. Každý stát musí přeci mít možnost rozhodnout, koho na svém území přijme a koho ne. Kromě toho zopakuji stále stejnou pravdu – uprchlíci k nám nechtějí, míří do Německa, Švédska a dalších těchto zemí,“ říká s nadhledem.

„Za co by nás měli trestat? Za to, že politici chrání náš stát a naše lidi?,“ podotýká k případným sankcím ze strany Evropské unie a dodává: „My v Karviné máme opravdu dost svých vlastních problémů. Takže říkám – žádné další problémy nechceme.“

Kvóty neřeší uprchlickou problematku – kdy otázkou stále zůstává, kolik jich skutečně potřebuje pomoc kvůli válečným útrapám v jejich zemi a kolik se jich tu žene jen ve vidině „lepšího života“ – také podle orlovského starosty Tomáše Kuči.

„Česká republika se snažila přijímat uprchlíky i bez kvót, ale tzv. uprchlíci, kterým bylo nabídnuto ubytování, od nás odešli do jiných států,“ podotýká orlovský starosta realisticky. „Evropská unie by tak neměla trestat země, které se postavily proti tomuto stylu politiky. Je to důsledek koloniálních vlád v minulém století,“ dodal.

Proti kvótám je také první dáma orlovské radnice, místostarostka Petra Ječmionková. „Bezpečnostní riziko pro naši zemi je v tuto chvíli, kdy není možné rozlišit politické uprchlíky od ekonomických či jiných, příliš vysoké,“ hodnotí současný stav.

Autor: Richard Kutěj

10.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sběratel a amatérský historik Jozef Chmiel letos v lednu zemřel. jeho sbírku odkoupí město a číst exponátů vystaví ve svém hornickém muzeu.

Sbírka zemřelého amatérského historika nepřijde vniveč

Jan Hudeček rozhodl o výhře havířovských hokejistů.

Jan Hudeček: Takový gól jsem ještě nedal

Jazykové zkoušky cizinců u soudu

Na lavici obžalovaných je ředitel soukromé jazykové školy z Orlové.

Výstava Blaženy Slováčkové: Když se jehla snoubí s nití

Expozici křehké krásy zakleté ve výšivce lidé naleznou v Galerii Most v Českém Těšíně.

Je ti teplo, děvče? Dívkám z Karvinska už většinou ano

Většina domácností na Karvinsku od pondělí opět točí regulačními kohoutky radiátorů. Distributoři tepla zareagovali na poklesy venkovní teploty a v první den týdne odstartovali i novou topnou sezonu.

Těšín vyhrál, Hubník se uvedl skvěle

Český Těšín – V Těšíně se asi začne chodit na fotbal ve větším počtu diváků. Za domácí totiž nastoupil už i Michal Hubník, borec s padesáti ligovými brankami, který rok a půl nehrál fotbal.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení