VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kvóty a uprchlíky ne

Uprchlíci, uprchlické kvóty, nesouhlas vedení státu s jejich přijímáním a hrozby sankcí ze strany Evropské unie. Jak to vidí politici z radnic Karvinska?

10.7.2017
SDÍLEJ:

Cizinci nacházejí dočasný azyl ve středisku v Havířově-Dolní Suché. Foto: Deník/Libor Běčák

Uprchlictví je kvůli přítomnosti uprchlického tábora žhavým tématem především v Havířově. Tamní radnice sice nedávno odmítla návrh na místní referendum o umísťování uprchlíků na území města, a to pro jeho zbytečnost. Názor vedení magistrátu je ale jasný.

„Za sebe souhlasím s ministrem Chovancem - s jeho názorem, že Česká republika nebude přijímat žádné další uprchlíky. Zastávám názor, že by nám nikdo neměl nařizovat, kolik uprchlíků má naše země přijmout. Ztotožňuji se s názorem, že nelze ustoupit od důkladných bezpečnostních opatření i za cenu případných sankcí,“ řekla Deníku primátorka města Jana Feberová.

Podobně vidí situaci i náměstek primátora karvinské radnice Miroslav Hajdušík. „Kvóty jsou nesmysl, nemohou fungovat a nefungují. Každý stát musí přeci mít možnost rozhodnout, koho na svém území přijme a koho ne. Kromě toho zopakuji stále stejnou pravdu – uprchlíci k nám nechtějí, míří do Německa, Švédska a dalších těchto zemí,“ říká s nadhledem.

„Za co by nás měli trestat? Za to, že politici chrání náš stát a naše lidi?,“ podotýká k případným sankcím ze strany Evropské unie a dodává: „My v Karviné máme opravdu dost svých vlastních problémů. Takže říkám – žádné další problémy nechceme.“

Kvóty neřeší uprchlickou problematku – kdy otázkou stále zůstává, kolik jich skutečně potřebuje pomoc kvůli válečným útrapám v jejich zemi a kolik se jich tu žene jen ve vidině „lepšího života“ – také podle orlovského starosty Tomáše Kuči.

„Česká republika se snažila přijímat uprchlíky i bez kvót, ale tzv. uprchlíci, kterým bylo nabídnuto ubytování, od nás odešli do jiných států,“ podotýká orlovský starosta realisticky. „Evropská unie by tak neměla trestat země, které se postavily proti tomuto stylu politiky. Je to důsledek koloniálních vlád v minulém století,“ dodal.

Proti kvótám je také první dáma orlovské radnice, místostarostka Petra Ječmionková. „Bezpečnostní riziko pro naši zemi je v tuto chvíli, kdy není možné rozlišit politické uprchlíky od ekonomických či jiných, příliš vysoké,“ hodnotí současný stav.

Autor: Richard Kutěj

10.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Tříletého chlapce kousl pes do hlavy

Kašnu v Českém Těšíně zaplnila pěna ze saponátu.

Opilci, kteří vylili chemikálii do kašny, možná půjdou před soud

Svatební pár Karvinského a Havířovského deníku: Hlasujte ve 12. kole

Soutěžní svatební páry, které zaslaly redakci Deníku fotografie, mohou vyhrát zajímavé ceny.

Naoko hluchá Rumunka chtěla okrást policistu

Na policistu v civilu narazily dvě Rumunky, které se snažily podvodem okrádat dobrosrdečné Havířovany u obchodního centra v Prostřední Suché.

Bohumínské nádraží dostane novou střechu i fasádu

Budova bohumínského vlakového nádraží je obehnána lešením a na staveništi je pořádný cvrkot. Část dělníků mění střechu, další pak renovují fasádu z ulice Adama Mickiewicze.

Policista jel šetřit krádež, pak zjistil, že okradeným je on sám

Vyrazil vyšetřovat krádež a na místě zjistil, že okradli jeho. Policista z Bohumína se dostal do kuriózní situace, když od strážníků přebíral zadržené zloděje kol.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení