VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Léčba čtvrti, kde prý už kradou i malé děti

Krádeže v obchodech, agresivní chování vůči personálu i obsluze místních restaurací, noční hluk, nekontrolované vbíhání dětí na hlavní silnici, opilci i lidé na drogách. V orlovské části Poruba to často „žije“.

27.7.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Petra Poláková-Uvírová

Orlovští strážníci, město i další subjekty se tomu rozhodli učinit přítrž. Léčba? Ostrá zákonná represe i zklidňující prevence.

„Dvakrát jsem tam zasahoval i v civilu. Návštěvník marketu například praštil do hlavy obsluhu kolíkem, který se na pokladním pásu dává mezi zboží. Nebylo to nic příjemného, musela to sledovat i má malá dcera,“ uvádí do reality velitel orlovských strážníků Roman Galia.

Strážníci tam zasahují několikrát týdně. „Na ulici dělají problémy například partičky výrostků, kteří jsou agresivní, sprostí a hluční, dochází tam ke rvačkám a krádežím,“ popisuje Galia.

KDO SNÍ NEJRYCHLEJI ROHLÍK

Do drobné kriminality se zapojují dokonce i děti.

„Kradou v obchodech. Víme, že desítky rohlíků mizí tak, že děcka naběhnou dovnitř a snědí je. Podobně je to u dalšího zboží,“ dodává orlovský strážník.

Situace se tam neustále zhoršuje a je nutné jednat. V srpnu pořádá městská policie speciální školení pro personál daného marketu, kde jim vysvětlí, jak se v podobných případech chovat a jak strážníky co nejrychleji přivolat.

Další opatření jsou již v běhu. Už několikrát se na společných schůzkách potkali strážníci, vedení města, lidé z orlovské „sociálky“, zapojují se majitelé tamních domů, neziskovky, které zde působí, i volnočasové zařízení pro děti a mládež, kde funguje i poradenství pro dospělé Maják.

BUDOUCNOST V DĚTECH

„Chceme jít cestou represe i prevence. Jedním z navrhovaných opatření je, že Maják bude volnočasové aktivity pro děti a mládež nabízet také o víkendech,“ říká k tomu orlovská místostarostka Petra Ječmionková.

Podle ní se právě práce s dětmi a mládeží vyplatí velmi. Místostarostka tak doufá také v pomoc státu i kraje. Zejména v oblasti financování kupříkladu asistentů, kteří se věnují dětem na místní škole. „Toto má totiž skutečně smysl a výsledky.

Stejně tak zde velmi pomáhají i asistenti prevence kriminality, kteří pracují pod naší městskou policií. Státní peníze můžou pomoci udržet současná místa a popřípadě je i posílit,“ dodává Ječmionková. Na práci s dětmi a mládeží sází i strážníci.

„Těm dětem musíme ukázat, že krást a dělat další podobné věci není normální a mohou žít i jinak, když v jejich rodinách se jim to žel často nedostává,“ doplnil velitel orlovské městské policie Roman Galia.

Autor: Richard Kutěj

27.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Také letos se Zámek Fryštát připojí k akci Hradozámecká noc a nabídne v sobotu 26. srpna zájemcům noční prohlídky. Snímky jsou z roku 2016.
4

Zámek se lidem ukáže v nočních světlech a barvách

Soud mladíkovi vyměřil dvanáct let žaláře.
9

Tragédii odstartovala hádka o dvě stě korun za sexuální služby

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Lidé budou přes víkend bez teplé vody

Následující víkend budou obyvatelé části Orlové a Bohumína bez teplé vody.

Ve městě přibyly nové autobusové čekárny

Na třech autobusových zastávkách v Havířově se mohou cestující nově chránit před deštěm nebo sněžením pod přístřešky. Práce na nich v těchto dnech finišují.

Bohumín bude hlídat více kamer

Kdokoli přijede do Bohumína, bude pod dohledem průmyslových kamer. Od září budou sledovat hned tři silniční vjezdy, a sice v Záblatí, ve Skřečoni a také u nájezdu k dálničnímu přivaděči v Šunychelské ulici. Město tak v rámci zvýšení bezpečnosti rozšiřuje kamerový systém. Zaplatí za to necelý 400 tisíc korun.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení