VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidem z Českého Těšína vadí prach z vagonů polského přepravce uhlí

Mračna černého prachu trousí na své cestě napříč regionem vagony polské firmy PKP Cargo S. A., která po železnici převáží uhlí. Nákladní soupravy dopravce přitom regionem projíždějí i několikrát denně a podle odhadů vypustí jen během jediné cesty do ovzduší i půl tuny prachu.

4.8.2017
SDÍLEJ:

Uhlí na železniciFoto: Deník

Do boje s uhelnými mračny teď vytáhla také českotěšínská radnice, kterou na problém opakovaně upozornili sami občané. Ti se totiž před projíždějícími vagony s uhlím musí schovávat v podchodech nebo za protihlukovými stěnami.

„Na podněty občanů vstoupil úřad do jednání se Správou železniční dopravní cesty (SŽDC) a upozornil firmu PKP Cargo, aby bezodkladně změnila systém přepravy uhlí a zajistila náklad před prášením. Situaci jsme konzultovali také s krajem a státními orgány. Není přece možné, aby obce činily vše pro zlepšení ovzduší, ale aby současně stát nečinně přihlížel tomu, jak se do vzduchu denně dostává uhelný prach z tisíců přeplněných vagonů,“ informoval rozhořčeně starosta Českého Těšína Vít Slováček.

Sama společnost PKP Cargo přitom v dopise, který 19. června letošního roku zaslala na českotěšínský městský úřad, přiznává, že prášení vagonů je problém, a že se bude snažit dodržovat jednotlivá opatření (postřikování uhlí speciální látkou či přidání dalších vozů pro snížení nákladu), jak této situaci zabránit. Jedním dechem však dodává, že tato protiprašná opatření nejsou ze zákona povinná.

To ale podle ministerstva životního prostředí není pravda.

„Podle doprovodné vyhlášky zákona o drahách nesmí být k jízdě použito drážní vozidlo, které je zjevně nerovnoměrně naloženo nebo jeho náklad není řádně uložen a zajištěn,“ přibližuje platnou legislativu Jana Taušová z ministerstva.

NENÍ TO POPRVÉ, ŘÍKAJÍ ÚŘADY

Spolu s Český Těšínem bude nyní problematiku řešit i město Třinec, které by se prášením mělo zabývat na srpnové schůzce s generálním ředitelem SŽDC.

Podle starostky Třince Věry Palkovské je jejich hlavním cílem město zvelebovat, a ne si ho nechat znečišťovat.

PROBLÉMEM SE ZABÝVAJÍ

Jak pak dodávají zástupci dalších obcí podél železniční trasy, není to poprvé, co se prášení vagonů řeší. Sám provozovatel dráhy SŽDC se touto problematikou u polského dopravce zabýval již loni, ovšem opatření, která tehdy PKP Cargo přijala, vydržela společnosti podle všeho jen krátce.

„Polská firma byla prostřednictvím nedávné výzvy upozorněna, že pokud okamžitě nepřikročí k nápravným opatřením, SŽDC si do doby odstranění „úletu“ substrátu vyhrazuje právo zakázat jejím vlakům vstup na naši dráhu,“ informoval média mluvčí SŽDC Pavel Tesař.

Pavla Krůčková

Autor: Redakce

4.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Také letos se Zámek Fryštát připojí k akci Hradozámecká noc a nabídne v sobotu 26. srpna zájemcům noční prohlídky. Snímky jsou z roku 2016.
4

Zámek se lidem ukáže v nočních světlech a barvách

Soud mladíkovi vyměřil dvanáct let žaláře.
9

Tragédii odstartovala hádka o dvě stě korun za sexuální služby

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Lidé budou přes víkend bez teplé vody

Následující víkend budou obyvatelé části Orlové a Bohumína bez teplé vody.

Ve městě přibyly nové autobusové čekárny

Na třech autobusových zastávkách v Havířově se mohou cestující nově chránit před deštěm nebo sněžením pod přístřešky. Práce na nich v těchto dnech finišují.

Bohumín bude hlídat více kamer

Kdokoli přijede do Bohumína, bude pod dohledem průmyslových kamer. Od září budou sledovat hned tři silniční vjezdy, a sice v Záblatí, ve Skřečoni a také u nájezdu k dálničnímu přivaděči v Šunychelské ulici. Město tak v rámci zvýšení bezpečnosti rozšiřuje kamerový systém. Zaplatí za to necelý 400 tisíc korun.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení