VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Meandry Lučiny mohou být lidem nebezpečné

Velmi snadno se může člověk při procházce kolem řeky Lučiny v Havířově ocitnout ve vodě. Břehy se propadají i s pěšinami.

13.5.2017
SDÍLEJ:

Břehy řeky Lučiny poznamenává každá větší voda. Meandry jsou chráněné, proto do nich člověk nemá zasahovat.Foto: Deník / Běčák Libor

Rozsáhlé borcení břehů se projevilo po posledních deštích. V podmáčených lokalitách pokračuje dosud. S vodou museli bojovat stavbaři, kteří budují stezku pro pěší a cyklisty poblíž letního kina. Voda se tam při deštích vylila z koryta a celou stezku zaplavila. Pravý břeh je opět o něco blíže ke stezce.

Zaplavování se přitom bude opakovat pokaždé, když vydatně zaprší, tedy minimálně jednou za rok. Větším škodám přitom brání Žermanická přehrada, bez které by se korytem při jarním tání nebo deštích valilo i několikanásobně více vody.

Spásná přehrada

Ochrannou funkci přehrada prokázala i při posledních deštích. Zatímco do ní přitékalo více než 40 kubických metrů vody za sekundu, pod hráz do Lučiny pouštěla jen 16,1 kubíku. Jak se ukázalo v nedávné minulosti, koryto dokáže rychle naplnit lokální průtrž mračen, aniž by přehrada odtok jakkoli zvyšovala.

Téměř bez úhony přečkala poslední velkou vodu nová lávka pod altánkem. Voda tam odplavila jen část drobnějšího kameniva zpevňujícího břeh.

Sesuv svahu

V lokalitě pod dětským parkem však pokračuje sesunování svahu. To trvá už několik let. Letos voda z řeky a spodní voda prostupující svahem narušila břeh natolik, že došlo k několika menším sesuvům, které s sebou vzaly i stromy.

V jiných místech voda břehy podemlela tak, že hrozí jejich borcení. Lidé by proto měli být při procházkách kolem řeky velmi opatrní.

„Meandry řeky Lučiny jsou chráněny právě pro svůj neustálý přirozený vývoj. Jedná se o bezzásahovou lokalitu,“ řekl vedoucí oddělení ekologie krajiny a ochrany přírody havířovského magistrátu Jan Smola.

Autor: Libor Běčák

Místo události:
13.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Ve městech se představí mladí adepti hudby a umění

Ilustrační foto

Zrůdy tráví psy

Fotbalistky chtějí do vyšší soutěže

Havířov /FOTO/ – Úspěšné fotbalistky FK Gascontrol Havířov doufají, že po letošním vítězství v divizi budou moci hrát ve vyšší soutěži.

OBRAZEM: Vodní lyžování se těšilo velkému zájmu

VIDEO/ Teplé slunečné počasí přilákalo v neděli stovky lidí k Těrlické přehradě. Většina z nich zatím chytala jen bronz.

Pestrá práce s menšinami

Karvinsko - Poradenství při řešení problémů, ale též organizování kulturních a volnočasových aktivit. Taková je činnost lidí, kteří se na Karvinsku věnují práci s menšinami. V každém měste je to trochu jiné.

Senioři a školáci hráli Člověče, nezlob se!

Radost z každého vyhození soupeřovy figurky měli všichni účastníci turnaje ve hře Člověče, nezlob se! v Domě s pečovatelskou službou v Karvinské ulici v Havířově. 

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies