VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Meandry Lučiny mohou být lidem nebezpečné

Velmi snadno se může člověk při procházce kolem řeky Lučiny v Havířově ocitnout ve vodě. Břehy se propadají i s pěšinami.

13.5.2017
SDÍLEJ:

Břehy řeky Lučiny poznamenává každá větší voda. Meandry jsou chráněné, proto do nich člověk nemá zasahovat.Foto: Deník / Běčák Libor

Rozsáhlé borcení břehů se projevilo po posledních deštích. V podmáčených lokalitách pokračuje dosud. S vodou museli bojovat stavbaři, kteří budují stezku pro pěší a cyklisty poblíž letního kina. Voda se tam při deštích vylila z koryta a celou stezku zaplavila. Pravý břeh je opět o něco blíže ke stezce.

Zaplavování se přitom bude opakovat pokaždé, když vydatně zaprší, tedy minimálně jednou za rok. Větším škodám přitom brání Žermanická přehrada, bez které by se korytem při jarním tání nebo deštích valilo i několikanásobně více vody.

Spásná přehrada

Ochrannou funkci přehrada prokázala i při posledních deštích. Zatímco do ní přitékalo více než 40 kubických metrů vody za sekundu, pod hráz do Lučiny pouštěla jen 16,1 kubíku. Jak se ukázalo v nedávné minulosti, koryto dokáže rychle naplnit lokální průtrž mračen, aniž by přehrada odtok jakkoli zvyšovala.

Téměř bez úhony přečkala poslední velkou vodu nová lávka pod altánkem. Voda tam odplavila jen část drobnějšího kameniva zpevňujícího břeh.

Sesuv svahu

V lokalitě pod dětským parkem však pokračuje sesunování svahu. To trvá už několik let. Letos voda z řeky a spodní voda prostupující svahem narušila břeh natolik, že došlo k několika menším sesuvům, které s sebou vzaly i stromy.

V jiných místech voda břehy podemlela tak, že hrozí jejich borcení. Lidé by proto měli být při procházkách kolem řeky velmi opatrní.

„Meandry řeky Lučiny jsou chráněny právě pro svůj neustálý přirozený vývoj. Jedná se o bezzásahovou lokalitu,“ řekl vedoucí oddělení ekologie krajiny a ochrany přírody havířovského magistrátu Jan Smola.

Autor: Libor Běčák

Místo události:
13.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sběratel a amatérský historik Jozef Chmiel letos v lednu zemřel. jeho sbírku odkoupí město a číst exponátů vystaví ve svém hornickém muzeu.

Sbírka zemřelého amatérského historika nepřijde vniveč

Jan Hudeček rozhodl o výhře havířovských hokejistů.

Jan Hudeček: Takový gól jsem ještě nedal

Jazykové zkoušky cizinců u soudu

Na lavici obžalovaných je ředitel soukromé jazykové školy z Orlové.

Výstava Blaženy Slováčkové: Když se jehla snoubí s nití

Expozici křehké krásy zakleté ve výšivce lidé naleznou v Galerii Most v Českém Těšíně.

Je ti teplo, děvče? Dívkám z Karvinska už většinou ano

Většina domácností na Karvinsku od pondělí opět točí regulačními kohoutky radiátorů. Distributoři tepla zareagovali na poklesy venkovní teploty a v první den týdne odstartovali i novou topnou sezonu.

Těšín vyhrál, Hubník se uvedl skvěle

Český Těšín – V Těšíně se asi začne chodit na fotbal ve větším počtu diváků. Za domácí totiž nastoupil už i Michal Hubník, borec s padesáti ligovými brankami, který rok a půl nehrál fotbal.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení