VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Města stále hledají desítky předškoláků, rodičům hrozí pokuty

Desítky pětiletých dětí na Karvinsku nenastoupily na začátku září k nově povinnému předškolnímu vzdělávání. Jejich rodičům teď některé radnice prostřednictvím dopisů udělily napomenutí a varování, že za nesplnění povinnosti jim ve správním řízení hrozí až pětitisícová pokuta, popř. i obvinění z trestného činu.

11.9.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/archiv

„Správní odbor havířovského magistrátu projednává v souvislosti s nepřihlášenými dětmi pět přestupků. Ve všech případech bylo rodičům uloženo napomenutí, které by je mělo přimět ke splnění zákonné povinnosti. V případě, že ani poté děti docházku nezahájí, jim může být uložena pětitisícová pokuta. V excesivních případech připadá v úvahu i trestný čin ohrožování výchovy dítěte,“ informovala mluvčí Havířova Jana Dýbová.

Podle zástupců jednotlivých měst je však situace velmi složitá, protože do školek přichází řada rodičů s dosud nezapsanými dětmi teprve v těchto dnech. Radnice tak na celé problematice spolupracují s orgánem sociálně právní ochrany dětí i se samotným vedením mateřinek.

„V tuto chvíli máme jedenáct dětí, o kterých víme, že do žádné z orlovských školek nenastoupily. Zda však tito předškoláci do mateřinek někdy začnou chodit, nelze říci. Někteří zákonní zástupci si totiž výzvu města vůbec nevyzvedli, jiní mají adresu na úřadě a neví se, kde se nachází. U jiných sousedé uvádí, že v Orlové už řadu let nebydlí. Kde je pak mají úředníci či sami ředitelé hledat?“ upozornila orlovská mluvčí Nataša Cibulková.

I z tohoto důvodu se například v Karviné rozhodli s postihy vůči rodičům ještě nějaký čas počkat.

„Právě se nám scházejí informace z jednotlivých zařízení i od veřejnosti. Sami rodiče nám volají, že bydlí s dětmi jinde, popřípaděže někteří předškoláci jsou přihlášeni ve městech, kde maminky pracují, nebo ve speciální krajské školce pro děti s handicapy a speciálními potřebami,“ uvedla mluvčí karvinské radnice Šárka Swiderová s tím, že v průběhu tohoto týdne bude město údaje kompletovat a tam, kde to bude nutné, obešle rodiny s upozorněním na povinnost.

„Nejsme však policejní stát, a tak nehodláme rodiče dosud nepřihlášených dětí hned pokutovat či jinak šikanovat, k tomu zákony nejsou. Jde o první rok povinnost a tak je k tomu třeba i přistupovat,“ dodala.

Problémovou situaci s chybějícími předškoláky řeší také v Bohumíně a v Českém Těšíně. Jednotlivé radnice i ředitelé mateřinek se shodují, že řešení představuje mnohdy velkou administrativní zátěž a zbytečné plýtvání prostředky.

Pavla Krůčková

Autor: Redakce

11.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Ze zloděje vína se vyklubal muž hledaný slovenskou policií

Ilustrační foto.

Bohumínské kino opět promítá

Prosklené autobusové zastávky zdobí siluety dravců

Zhruba osm set kusů siluet dravců v podobě samolepky, bude na 37 prosklených autobusových čekárnách v Bohumíně. Ochranné samolepky mají varovat ptáky před nárazem.

Barevný podzim v karvinském parku

Už tradiční akce s názvem Barevný podzim proběhne tento pátek 22. září před amfiteátrem v karvinském parku Boženy Němcové.

Rockeři pomohli potřebným lidem a už myslí na příští rok, hrát se bude

Pro mnohé z nich parádní rockerský zážitek, ale především podaná pomocná ruka muzikantů i fanoušků tvrdého bigbítu. Pořadatelé dobročinného orlovského festivalu Rocktherapy v úterý obdarovali tváře letošního ročníku vybranou částkou, kterou tři lidé bojující s problémy po cévní mozkové příhodě použijí pro další rehabilitaci.

Sbírka zemřelého amatérského historika nepřijde vniveč

Staré hornické přilby, lampy a kahany, fotoaparáty, stovky dokumentů a tisíce fotografií z pozůstalosti sběratele, kronikáře, fotografa, folkloristy a amatérského historika Jozefa Chmiela, který letos na jaře zemřel, nepřijdou vniveč.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení