VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Města za peníze z Unie rozkvetla

Karvinsko - Více než padesát žádostí o podporu z fondů Evropské unie podala v uplynulých letech Orlová a neuspěla pouze ve třech případech. Podobně si tento tok peněz pochvalují také v dalších městech Karvinska. Do okresu tak už přitekly stovky milionů korun a města za ně staví, budují i rekonstruují.

11.7.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK

Orlová tak například celkově v rámci evropských projektů proinvestovala 470 milionů korun, z čehož 320 milionů bylo financováno z fondů Evropské unie.

„Co do počtu bylo nejvíce žádostí o dotaci realizováno v rámci Integrovaného plánu rozvoje města Orlová v Orlové--Porubě, který byl zaměřen na zlepšení kvality života obyvatel sídliště ohroženého sociálním vyloučením," uvedla vedoucí odboru rozvoje a investic orlovské radnice Martina Szotkowská.

Evropské peníze pomohly městu i v jiných oblastech života. Pro zlepšení životního prostředí byl vybudován sběrný dvůr v ulici Nádražní, stabilizuje se sesuv v lokalitě Olmovec a zatepleno bylo několik škol i dalších městských budov.

„V oblasti kultury byl modernizován a rekonstruován divadelní sál kulturního domu na moderní multifunkční sál s novými sedačkami, scénickým osvětlením, ozvučením nebo vzduchotechnikou. V sociální oblasti pomohly evropské peníze například při výstavbě nového komunitního centra, kde jsou nejen poskytovány sociální služby, ale také jsou zde provozovány volnočasové aktivity," vyjmenovala Szotkowská některé další příklady vedoucí orlovského odboru s tím, že mnohé další akce chystá město i do budoucna.

Knihovna i cyklostezky

Daří se i jiným městům. Například v Bohumíně proinvestovali díky unijním penězům okolo 150 milionů korun. Historicky první získanou dotací byly peníze na přestavbu bývalé vodárenské věže na dnes známý městský penzion a restauraci Ve věži.

Díky evropským dotacím vznikly v Bohumíně také dvě cyklostezky, dětské dopravní hřiště, zmodernizovaly se školní dvory, vznikla nástupní místa pro vodáky u Antošovické lávky ve Starém Bohumíně i v Polsku.

„Dotace se promítly také do výsadby městské zeleně, do revitalizací domů a veřejných ploch jsme díky EU proinvestovali 170 milionů korun a 90 milionů přitom zaplatila sama unie," pochvaluje další podporu z evropských peněz mluvčí Bohumína Lucie Balcarová.

„Díky dvěma dotovaným úvěrům z programu Jessica za 100 milionů korun, u nichž nám EU proplácí částečně úrok, teď opravujeme věžové domy a secesní Národní dům," nastínila mluvčí Bohumína současnost.

Kompletní rekonstrukce a přestavby Regionální knihovny v Mizerově či Obecního domu Družba, revitalizace Univerzitního parku, in-line stezky v parku Boženy Němcové či aktuálně v květnu dokončené výstavby nových sportovních hřišť u pěti základních škol. To jsou některé z aktivit, jejichž realizace se dařila pokrýt také díky získání peněz z Evropské unie v Karviné.

„V globálu to dělá stomilionové částky. K tomu připočtěme akce, které jsou nyní v chodu nebo akce drobnějšího rázu, jako cyklostezky, školské projekty a další. Je toho zkrátka hodně, takže se naši pracovníci opravdu snaží," doplnil Jaroslav Nakládal z tiskového oddělení karvinského magistrátu.

A investovalo se také v Havířově. Jen namátkou: sportovní hala v lokalitě Žákovská, akce na náměstí TGM, Centrum dopravní výchovy s dětským dopravním hřištěm, kino Centrum, cyklostezky, energetické úsporné opatření ve školách, regenerace některých náměstí mimo centrum města a další.

Autor: Richard Kutěj

11.7.2015
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rychlovlak. Ilustrační foto.

Proč nejezdí vlaky rychleji

Led kluziště na zimním stadionu v Havířově se nepodařil. Místo bělostného podkladu jsou na něm nepřehlédnutelné fleky.
16

V pondělí se rozhodne, co s flekatým ledem na havířovském zimáku

Fotbalisté ševcům gól nedali

Karviná /FOTO/ – Slušný výkon, ale tradiční venkovní výsledek, tedy nula bodů.

Králík, který umí luštit i slepice snášející zelená vajíčka

/FOTOGALERIE/ Osmiletá Lucie se sestrou a maminkou si v pátek dorazily do areálu Dětského domova Srdce prohlédnout králíky, drůbež i holuby.

Tvrdé boje, krásné bubenice, sympatičtí lidé. Dračí lodě na start!

/FOTOGALERIE/ Vypětí a výkony na plno, ihned po dojetí ovšem smích, vtip a dobrá nálada. Ve Starém Bohumíně probíhají od sobotního rána závody dračích lodí a je to především skvělá zábava, barvitá podívaná a příjemná atmosféra, která tady přilákala desítky příznivců vodáctví i jejich početné fanoušky.

Podjezd pod železniční tratí bude uzavřen. Na Šumbark po objížďce

Řidiče v Havířově čekají náročné dny. Kvůli rekonstrukci podjezdu pod železniční tratí v Havířově-Šumbarku bude od pondělí 21. do čtvrtka 31. srpna uzavřen podjezd pod železnicí v úseku od ulice Železničářů po Opletalovu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení