VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mojmír Keprda: Nemocnice mohou okamžitě zaměstnat i sto lékařů

Karvinsko - Uváděné počty chybějících lékařů jsou podle předsedy Okresního sdružení České lékařské komory Mojmíra Keprdy jen špičkou ledovce skutečného stavu. Nedostatek lékařů, ale také sester, je podle něj velmi vážný problém a krušné chvíle nás teprve čekají.

24.5.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační snímek.Foto: Eva Kořínková

Apeloval jste na vysoký průměrný věk praktických lékařů, které brzy nebude mít údajně kdo nahradit. Vidíte nějaké řešení, jak takové situaci předejít?

V současné době se odhaduje průměrný věk poloviny aktivně pracujících lékařů 50 let. Čtvrtina všech aktivně pracujících lékařů přesáhla šedesátý rok života. Průměrný věk lékařů je často v kategorii praktických lékařů pro dospělé a pro děti a dorost jeden z nejvyšších. Tato situace je velmi špatně řešitelná, protože výrazně chybí lékaři středního věku. Současný stav, a nejen praktiků, je jen zákonitým důsledkem předchozích fatálních chyb v řízení, či spíše neřízení, celého rezortu, jeho bezkoncepčnosti a v neposlední řadě rozbitím funkčního postgraduálního vzdělávání lékařů.

Kteří lékaři v regionu nejvíce chybí?

Všichni! Nemocnice regionu jsou schopny okamžitě zaměstnat přibližně 70 lékařů všech odborností, či jen absolventy. Je třeba si uvědomit, že toto je počet potřebný pouze k zajištění provozu oddělení, kterým hrozí uzavření. Ve skutečnosti je potřeba okolo stovky lékařů. Mezi nejžádanější patří odbornosti jako interna, chirurgie, ARO, radiodiagnostika, neurologie, kardiologie, revmatologie, psychiatrie, gerontologie, patologie. A tak lze vyjmenovat prakticky všechny obory.

Absolventi lékařských fakult se do našeho regionu příliš nehrnou. Čím si to vysvětlit?

Rozhodně se nedá říci, že je náš region pro současné životní trendy atraktivní. Z demografických údajů vyplývá, že se region vylidňuje. Plně se začíná znovu naplňovat Bezručovo: „Praha je daleko a Pánbůh vysoko". Ostravskou lékařskou fakultu nyní opouští po promoci cca 100 absolventů ročně. Z těchto 100 absolventů v regionu zůstává cca 20! V rámci feminizace zdravotnictví je z těch 20 absolventů 17 až 18 žen.

Jak si vedou v dostupnosti lékařské péče města v našem regionu?

Pokud se budeme bavit o dostupnosti akutní zdravotní péče při život ohrožujících stavech, tato je zajištěna. Jiná může být pak dostupnost odborných ambulancí. Dlouhé objednací doby jsou v ambulancích kožních lékařů, neurologů, psychiatrů, revmatologů, diabetologů atd. Obecně lze říci, že v Havířově je odborná ambulantní péče dostupnější než třeba v Karviné.

Autor: Martina Sznapková

24.5.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Modrou kovovou konstrukci položenou před havířovským vlakovým nádražím někteří lidé považují za stojan na kola.
5

Záhada vyřešena: Konstrukce před nádražím je skutečně stojan na kola

Ilustrační foto.

Užili si dovolenou i festivaly. Teď už krajští lídři vyhlížejí volby

Havířovští senioři se hlásili na dotovanou rekreaci

Havířov Na tři turnusy vyšle letos na podzim havířovská radnice seniory do Jeseníků.  

AKTUALIZOVÁNO

Havířovský fotbalista je podezřelý ze zabití psa

Partnerský spor havířovského fotbalisty s přítelkyní vyvrcholil vyhozením čivavy z okna. Pes na místě zemřel.

Odboráři kritizují hornickou nemocnici, prý vybírá od lidí neoprávněné peníze

Dva výklady zákona a dvoutisícové poplatky. Tak vypadá situace, do které se po upozornění hornických odborářů dostala Karvinská hornická nemocnice. Ta vybírá peníze za vydávání posudků o neuznání nemoci z povolání.

Problémový Merkur je opět na prodej

Budoucnost komplexu Merkur v Havířově-Podlesí zřejmě nebude tak slibná, jak se zdála na vizualizacích předložených majitelem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení