VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kvůli skokanské věži má koupaliště hned tři mistry plavčí

Náročné zkoušky skládali na havířovském koupališti místní i přespolní plavčíci.

1.7.2015
SDÍLEJ:

Školení a zkoušky plavčíků. Foto: Jindřišek Dolanský

Plavčíky přijel školit a v závěru také zkoušet Miroslav Matuška z akreditovaného střediska. Zkoušek se účastnili plavčíci, kteří slouží na koupališti v Havířově, ale přijeli také kolegové z Opavy, Českého Těšína, Ostravy a Frýdku-Místku.

Plavčíci museli zvládnout teoretickou i praktickou část. „Školení musí plavčíci podstupovat v pravidelných cyklech. Zkoušky obsahují záchrannou akci, kdy musí plavčík správným způsobem zajistit a vytáhnout z vody tonoucího a poskytnout mu první pomoc. K tomu jsme použili figuríny. Jednu, která simulovala tonoucího a druhou, na které se zkoušela resuscitace," vysvětlil Jindřišek Dolanský, který na koupališti po celou sezonu vykonává lékařský dohled a plavčíci pod něj spadají.

Záchrana tonoucího člověka má přesná pravidla, která musí plavčíci dodržet. Při zkouškách se hodnotí jednotlivé části vytažení tonoucího z vody, použití pomůcek, včetně páteřní desky a také následné poskytnutí první pomoci, včetně resuscitace na chytré figuríně, která vyhodnocuje správnost postupu.

Havířovští plavčíci byli při školení hodnoceni jako nejlepší. Právě oni podstupovali náročnější část testů na mistra plavčího. Důvodem je u plavecké veřejnosti oblíbená skokanská věž se stupni 3, 5 a 10 metrů.

„Jedině mistr plavčí může dohlížet na skoky ze skokanské věže, pod kterou je bazén s hloubkou 5 metrů. Protože jsme dosud neměli vlastního mistra plavčího, musel k nám přijíždět externista. Jinak bychom věž nemohli provozovat. Nutné zkoušky teď mají hned tři naši plavčíci, čímž prokázali dobrou odbornou připravenou a fyzickou zdatnost. Museli totiž zachránit figurínu ze dna hlubokého bazénu. Hodnotí se správný a bezpečný postup," dodal doktor Dolanský.

V horkých dnech se o návštěvníky havířovského koupaliště stará až 18 plavčíků, kteří se střídají u jednotlivých atrakcí a bazénů. 

Autor: Libor Běčák

1.7.2015
SDÍLEJ:
V soutěži letos Anežka za video Podtlak ve sklenici získala už druhý tablet. Ten se rozhodla věnovat kamarádce a její pěstounské rodině.

Školačka zabodovala ve fyzikální soutěži. Výhru darovala pěstounské rodině

Jakub Gajdica

Letní kina zažívají renesanci, říká šéf karvinských kin Jakub Gajdica

Do poraden Modrého kříže míří více lidí, kteří chtějí zvládnout svou závislost

Lidem, kteří jsou závislí na alkoholu či jiných návykových látkách, již osm let pomáhá regionální nestátní nezisková organizace Modrý kříž. Cestu do jejich poraden, z nichž dvě jsou v okrese Karviná, nachází stále více lidí.

Senioři mají příjemné posezení a těší se na cvičení

Bude-li teplé a slunečné léto, mohou jej členové klubu seniorů Karviná-Hranice prožít na zahradě.

Krajské kluby znají své soupeře v poháru

V rámci losovacího aktivu, který se uskutečnil ve čtvrtek v Olomouci, byl rozlosován rovněž i nový ročník pohárové soutěže MOL Cup.

Pokuta za rychlost může dovolenou pořádně prodražit

Nástrahy čekají například v opravovaných úsecích v Rakousku, kde jsou automatické radarové systémy.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies