VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kvůli skokanské věži má koupaliště hned tři mistry plavčí

Náročné zkoušky skládali na havířovském koupališti místní i přespolní plavčíci.

1.7.2015
SDÍLEJ:

Školení a zkoušky plavčíků. Foto: Jindřišek Dolanský

Plavčíky přijel školit a v závěru také zkoušet Miroslav Matuška z akreditovaného střediska. Zkoušek se účastnili plavčíci, kteří slouží na koupališti v Havířově, ale přijeli také kolegové z Opavy, Českého Těšína, Ostravy a Frýdku-Místku.

Plavčíci museli zvládnout teoretickou i praktickou část. „Školení musí plavčíci podstupovat v pravidelných cyklech. Zkoušky obsahují záchrannou akci, kdy musí plavčík správným způsobem zajistit a vytáhnout z vody tonoucího a poskytnout mu první pomoc. K tomu jsme použili figuríny. Jednu, která simulovala tonoucího a druhou, na které se zkoušela resuscitace," vysvětlil Jindřišek Dolanský, který na koupališti po celou sezonu vykonává lékařský dohled a plavčíci pod něj spadají.

Záchrana tonoucího člověka má přesná pravidla, která musí plavčíci dodržet. Při zkouškách se hodnotí jednotlivé části vytažení tonoucího z vody, použití pomůcek, včetně páteřní desky a také následné poskytnutí první pomoci, včetně resuscitace na chytré figuríně, která vyhodnocuje správnost postupu.

Havířovští plavčíci byli při školení hodnoceni jako nejlepší. Právě oni podstupovali náročnější část testů na mistra plavčího. Důvodem je u plavecké veřejnosti oblíbená skokanská věž se stupni 3, 5 a 10 metrů.

„Jedině mistr plavčí může dohlížet na skoky ze skokanské věže, pod kterou je bazén s hloubkou 5 metrů. Protože jsme dosud neměli vlastního mistra plavčího, musel k nám přijíždět externista. Jinak bychom věž nemohli provozovat. Nutné zkoušky teď mají hned tři naši plavčíci, čímž prokázali dobrou odbornou připravenou a fyzickou zdatnost. Museli totiž zachránit figurínu ze dna hlubokého bazénu. Hodnotí se správný a bezpečný postup," dodal doktor Dolanský.

V horkých dnech se o návštěvníky havířovského koupaliště stará až 18 plavčíků, kteří se střídají u jednotlivých atrakcí a bazénů. 

Autor: Libor Běčák

1.7.2015
SDÍLEJ:
Karvinští fotbalisté (v bílém) prohráli ve Zlíně.
21

Fotbalisté ševcům gól nedali

Výstava králíků a drobného zvířectva v Karviné.
10

Králík, který umí luštit i slepice snášející zelená vajíčka

Tvrdé boje, krásné bubenice, sympatičtí lidé. Dračí lodě na start!

/FOTOGALERIE/ Vypětí a výkony na plno, ihned po dojetí ovšem smích, vtip a dobrá nálada. Ve Starém Bohumíně probíhají od sobotního rána závody dračích lodí a je to především skvělá zábava, barvitá podívaná a příjemná atmosféra, která tady přilákala desítky příznivců vodáctví i jejich početné fanoušky.

Podjezd pod železniční tratí bude uzavřen. Na Šumbark po objížďce

Řidiče v Havířově čekají náročné dny. Kvůli rekonstrukci podjezdu pod železniční tratí v Havířově-Šumbarku bude od pondělí 21. do čtvrtka 31. srpna uzavřen podjezd pod železnicí v úseku od ulice Železničářů po Opletalovu.

Sinice zatím plavce na přehradách neohrožují

Přes pomalu končící léto mají obě přehradní nádrže poblíž Havířova velmi kvalitní vodu vhodnou pro koupání.

Kvůli filmařům bude uzavřena část města

Část Hlavní třídy, Třeneckého ulici a parkoviště u magistrátu obsadí o víkendu v Havířově filmaři. Produkce České televize požádala město o součinnost při tvorbě filmu Dukla 61. Natáčení se neobejde bez dopravního omezení.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení