VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kvůli skokanské věži má koupaliště hned tři mistry plavčí

Náročné zkoušky skládali na havířovském koupališti místní i přespolní plavčíci.

1.7.2015
SDÍLEJ:

Školení a zkoušky plavčíků. Foto: Jindřišek Dolanský

Plavčíky přijel školit a v závěru také zkoušet Miroslav Matuška z akreditovaného střediska. Zkoušek se účastnili plavčíci, kteří slouží na koupališti v Havířově, ale přijeli také kolegové z Opavy, Českého Těšína, Ostravy a Frýdku-Místku.

Plavčíci museli zvládnout teoretickou i praktickou část. „Školení musí plavčíci podstupovat v pravidelných cyklech. Zkoušky obsahují záchrannou akci, kdy musí plavčík správným způsobem zajistit a vytáhnout z vody tonoucího a poskytnout mu první pomoc. K tomu jsme použili figuríny. Jednu, která simulovala tonoucího a druhou, na které se zkoušela resuscitace," vysvětlil Jindřišek Dolanský, který na koupališti po celou sezonu vykonává lékařský dohled a plavčíci pod něj spadají.

Záchrana tonoucího člověka má přesná pravidla, která musí plavčíci dodržet. Při zkouškách se hodnotí jednotlivé části vytažení tonoucího z vody, použití pomůcek, včetně páteřní desky a také následné poskytnutí první pomoci, včetně resuscitace na chytré figuríně, která vyhodnocuje správnost postupu.

Havířovští plavčíci byli při školení hodnoceni jako nejlepší. Právě oni podstupovali náročnější část testů na mistra plavčího. Důvodem je u plavecké veřejnosti oblíbená skokanská věž se stupni 3, 5 a 10 metrů.

„Jedině mistr plavčí může dohlížet na skoky ze skokanské věže, pod kterou je bazén s hloubkou 5 metrů. Protože jsme dosud neměli vlastního mistra plavčího, musel k nám přijíždět externista. Jinak bychom věž nemohli provozovat. Nutné zkoušky teď mají hned tři naši plavčíci, čímž prokázali dobrou odbornou připravenou a fyzickou zdatnost. Museli totiž zachránit figurínu ze dna hlubokého bazénu. Hodnotí se správný a bezpečný postup," dodal doktor Dolanský.

V horkých dnech se o návštěvníky havířovského koupaliště stará až 18 plavčíků, kteří se střídají u jednotlivých atrakcí a bazénů. 

Autor: Libor Běčák

1.7.2015
SDÍLEJ:
Záchranář a hasič ze Stonavy Marek Balicki.
3

Na kole i stopem, čtyři roky kolem světa

Na kvalitnější soutěž se Libor Hanisch těší.

Nová posila Dessau Libor Hanisch: Těším se na lepší úroveň házené

Boxerům Karviné i Havířova zacinkaly medaile

Karviná /FOTO/ – Víkendové mistrovství školní mládeže v boxu v Karviné přineslo zajímavé zápasy talentovaných českých nadějí a také medailové úspěchy dvěma okresním zástupcům z Karviné a Havířova.

Házenkářům MHK utekla remíza

Karviná – I odvetu barážového souboje o první ligu v Hustopečích prohráli házenkáři MHK Karviná těsným způsobem.

Čísla nezaměstnaných jsou na historickém minimu. Spadla pod 10 procent

Přes 1300 volných míst evidovaly na konci dubna statistiky karvinského úřadu práce. Zdá se, že volných přibývá, jelikož přesně před rokem bylo o 143 míst méně a o 49 méně než na konci března. Nově hlášených bylo během dubna 407 míst.

OBRAZEM: Sportovně zábavný den se vydařil

Prvoligový hokejový klub AZ Havířov připravil pro nedělní odpoledne již 4. ročník sportovně zábavného dne ve víceúčelové hale a prostoru před budovou.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies