VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na výlet do historie? A proč ne!

Bohumín - Letní výlety nemusí být vždy nutně do hor nebo na zámek, Co takhle exkurze do historie? V Bohumíně se můžete přenést o 75 let zpátky při návštěvě vojenského opevnění.

28.7.2014
SDÍLEJ:

Bunkr v Bohumíně láká k poznání i zábavě. Foto: Archiv KVH Bohumín

O jeden z tamních bunkrů se tam starají nadšenci z Klubu vojenské historie Bohumín a vlastními silami zvelebují Pěchotní srub MO-S5 „Na Trati". Ten je od roku 2004 zapsán v Ústředním seznamu kulturních památek ČR a teší se oblibě návštěvníku nejen z Česka.

Srub, který tvoří dva bunkry propojené spojovací chodbou, navštěvují lidé z různých koutů republiky, ale i z okolních a vzdálenějších států, jako jsou Dánsko, Francie, Španělsko, Mexiko a mnoho dalších.

„Podle knihy návštěv, do které mají návštěvníci možnost napsat své názory a pocity, je zřejmé, že jsou s prohlídkami a přístupem průvodců nadšeni a velmi spokojeni," říká Michal Hejda z Klubu vojenské historie Bohumín a zdůrazňuje, že se průvodci věnují i smyslově či pohybově postiženým návštěvníkům.

Prohlídky pro veřejnost se konají každý víkend a státní svátky od dvou do šesti hodin odpoledne v období od měsíce dubna do konce září a 28. října. Samotná prohlídka trvá okolo jedné hodiny. „V rámci prohlídky si mohou návštěvníci prohlédnout filtrovnu, stanoviště telefonisty s replikou telefonního přepojovače, střeleckou místnost s protitankovým kanónem, ubikace, strojovnu a mnoho dalšího," láká Hejda.

Členové Klubu vojenské historie Bohumín, kteří srub spravují s garancí vlastníka objektu, kterým je město, postupně opravují bunkr s cílem uvést jej do původního stavu z roku 1938. Změny mohou návštěvníci pozorovat už nyní.

„V průběhu června byl objekt vybaven replikami dobového pevnostního nábytku, který byl vyroben dle původních plánů. Minulý víkend byl dokončen maskovací nátěr pravé části. V budoucnu se plánuje nátěr levé části objektu a dlouhodobým cílem je vybudování elektrické přípojky, která by výrazně zefektivnila naši práci," doplnil Michal Hejda.

MARTINA KOTULOVÁ

Autor: Redakce

28.7.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Také letos se Zámek Fryštát připojí k akci Hradozámecká noc a nabídne v sobotu 26. srpna zájemcům noční prohlídky. Snímky jsou z roku 2016.
4

Zámek se lidem ukáže v nočních světlech a barvách

Soud mladíkovi vyměřil dvanáct let žaláře.
9

Tragédii odstartovala hádka o dvě stě korun za sexuální služby

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Lidé budou přes víkend bez teplé vody

Následující víkend budou obyvatelé části Orlové a Bohumína bez teplé vody.

Ve městě přibyly nové autobusové čekárny

Na třech autobusových zastávkách v Havířově se mohou cestující nově chránit před deštěm nebo sněžením pod přístřešky. Práce na nich v těchto dnech finišují.

Bohumín bude hlídat více kamer

Kdokoli přijede do Bohumína, bude pod dohledem průmyslových kamer. Od září budou sledovat hned tři silniční vjezdy, a sice v Záblatí, ve Skřečoni a také u nájezdu k dálničnímu přivaděči v Šunychelské ulici. Město tak v rámci zvýšení bezpečnosti rozšiřuje kamerový systém. Zaplatí za to necelý 400 tisíc korun.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení