VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nacisté vraždili přesně před 70 lety

Dnes je tomu právě 70 let ode dne, kdy nacisté v někdejší obci Životice, dnes součást Havířova, popravili 36 mužů. Šlo o jejich zbabělou pomstu za přestřelku, ke které došlo 4. srpna 1944 v životické hospodě Isidora Mokrosze, kde tehdy partyzáni napadli příslušníky gestapa. Při přestřelce byli zabiti tři gestapáci, jeden partyzán a hostinský.

6.8.2014
SDÍLEJ:

Pietní akt v Životicích. Foto: Deník/Josef Pintér

Nacisté Životice obklíčili 6. srpna ráno a zastřelili všechny muže, kteří neprokázali německou státní příslušnost. Žádný z popravených přitom s předchozí přestřelkou neměl nic společného. Šlo o obyvatele Životic, Horní a Dolní Suché a Horního Těrlicka. Národnostně se jednalo o 28 Poláků a 8 Čechů. Dalších 31 lidí pak gestapo odvedlo do koncentračních táborů, odkud se vrátili jen čtyři.

Pietní akt se koná dnes

Muzeum Těšínska při příležitosti výročí zapůjčilo od Památníku v Lidicích trojici výstav, věnovaných černým místům české historie II. světové války. Zpřístupněny budou právě dnes, a obměněna bude také stálá expozice památníku. Nové výstavy si tam můžete přijít prohlédnout do konce letošního roku.

Jedna z výstav nese název A jméno obce bylo vymazáno… „Výstava vznikla ve spolupráci s Ministerstvem obrany a vedle osudů lidických a ležáckých obyvatel nabízí také informace o československém zahraničním odboji ve Velké Británii a paravýsadcích. Pozornost je věnována období takzvané Heydrichiády i druhému stannému právu, které bezprostředně po atentátu na Heydricha nastalo. Stranou nezůstávají ani mezinárodní ohlasy na vyhlazení Lidic a Ležáků a otázka potrestání válečných zločinců," popisuje mluvčí Muzea Těšínska Iva Lupková.

Další expozice s názvem Tragédie v Ležákách je věnována tragédii v této obci, expozice Lety-život za plotem, zase mapuje historii Romů a zaměřuje se také na tábor a vězení pro romské rodiny v Letech.

Autor: Richard Kutěj

6.8.2014
SDÍLEJ:
Karvinští fotbalisté (v bílém) prohráli ve Zlíně.
21

Fotbalisté ševcům gól nedali

Výstava králíků a drobného zvířectva v Karviné.
10

Králík, který umí luštit i slepice snášející zelená vajíčka

Tvrdé boje, krásné bubenice, sympatičtí lidé. Dračí lodě na start!

/FOTOGALERIE/ Vypětí a výkony na plno, ihned po dojetí ovšem smích, vtip a dobrá nálada. Ve Starém Bohumíně probíhají od sobotního rána závody dračích lodí a je to především skvělá zábava, barvitá podívaná a příjemná atmosféra, která tady přilákala desítky příznivců vodáctví i jejich početné fanoušky.

Podjezd pod železniční tratí bude uzavřen. Na Šumbark po objížďce

Řidiče v Havířově čekají náročné dny. Kvůli rekonstrukci podjezdu pod železniční tratí v Havířově-Šumbarku bude od pondělí 21. do čtvrtka 31. srpna uzavřen podjezd pod železnicí v úseku od ulice Železničářů po Opletalovu.

Sinice zatím plavce na přehradách neohrožují

Přes pomalu končící léto mají obě přehradní nádrže poblíž Havířova velmi kvalitní vodu vhodnou pro koupání.

Kvůli filmařům bude uzavřena část města

Část Hlavní třídy, Třeneckého ulici a parkoviště u magistrátu obsadí o víkendu v Havířově filmaři. Produkce České televize požádala město o součinnost při tvorbě filmu Dukla 61. Natáčení se neobejde bez dopravního omezení.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení