VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nádraží v Havířově památkou nebude, demolice se nyní neplánuje

Nádraží v Havířově nebude kulturní památkou. V rozkladovém řízení o tom rozhodl ministr kultury Daniel Herman.

17.2.2015 32
SDÍLEJ:

Vlakové nádraží v Havířově. Foto: Deník/Libor Běčák

„Neznamená to, že musí být zbouráno, nemá ale status kulturní památky," řekla dnes mluvčí ministerstva Simona Cigánková. Nádraží postavené v bruselském stylu chtěly zbourat České dráhy, které na jeho místě plánovaly stavět dopravní terminál. Koncem minulého roku ale od stavby terminálu, která byla společným projektem Českých drah a Havířova, město ustoupilo.

Ministerstvo kultury (MK) se návrhem na zapsání nádraží na seznam památek zabývalo opakovaně. Loni v říjnu rozhodlo, že stavba za památkou nebude. Proti rozhodnutí MK demonstrovaly před jeho budovou desítky lidí a Národní památkový ústav podal proti rozhodnutí rozklad. Rozkladová komise ale doporučila ministrovi rozhodnutí památkového odboru MK potvrdit.

Protest organizovalo sdružení Důl architektury, které se o zachování nádraží dlouhodobě zasazuje a bylo autorem návrhu na prohlášení budovy za památku. Návrh podpořila vedle NPÚ i Česká komora architektů, podle níž ministerstvo nebylo za 25 let schopné nastavit principy ochrany industriální a moderní architektury.

MK o budově od architekta Josefa Hrejsemnou, jež je podle odborníků ojedinělým dokladem architektury období bruselského stylu, rozhodovalo opakovaně a vždy v rozporu s názory odborníků.

Důl architektury poprvé podal MK návrh na prohlášení nádraží za kulturní památku v roce 2011, kdy České dráhy prezentovaly záměr budovu zbourat. NPÚ prohlášení doporučil, MK ale v květnu 2012 nádraží za památku prohlásit odmítlo. Autoři podnětu podali MK návrh na zahájení přezkumného řízení. Tehdejší ministryně Alena Hanáková přezkum v červnu 2013 již jako odstupující ministryně řízení zastavila a umožnila demolici stavby.

Argumentovala již tehdy mimo jiné tím (podobně jako v případě zastavení přezkumu v kauze domu na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice v Praze), že „existují práva účastníků nabytá v dobré víře, která svým rozsahem a významem převažují nad veřejným zájmem na ochraně kulturního dědictví", tedy obavou, že by majitelé po státu chtěli své údajně již investované peníze zpět. V tomto případě to byly investice Českých drah. Podobná rozhodnutí ministerstva kultury sklízejí kritiku za to, že stát více chrání investory než své kulturní dědictví.

Loni MK posuzovalo nový návrh a znovu jej zamítlo. V prosinci se město Havířov rozhodlo ustoupit od smlouvy na poskytnutí evropské dotace určené na spolufinancování rekonstrukce přednádražního prostoru, který byl součástí projektu terminálu. Nádraží by se tedy zatím bourat nemělo, přestože památkové ochrany nebude požívat.

Podle původních plánů měla být stavba, která měla spojit vlakovou, autobusovou a osobní dopravu, hotova loni. Měla stát zhruba 200 milionů korun a oba partneři projektu mohli na dotacích získat kolem 118 milionů korun. Důl architektury rozhodnutí města přivítal a chce nabídnout městu spolupráci na novém projektu, který by měl zahrnovat rekonstrukci nádraží a hledat i využití budovy.

Autor: ČTK

17.2.2015 VSTUP DO DISKUSE 32
SDÍLEJ:
Také letos se Zámek Fryštát připojí k akci Hradozámecká noc a nabídne v sobotu 26. srpna zájemcům noční prohlídky. Snímky jsou z roku 2016.
4

Zámek se lidem ukáže v nočních světlech a barvách

Soud mladíkovi vyměřil dvanáct let žaláře.
9

Tragédii odstartovala hádka o dvě stě korun za sexuální služby

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Lidé budou přes víkend bez teplé vody

Následující víkend budou obyvatelé části Orlové a Bohumína bez teplé vody.

Ve městě přibyly nové autobusové čekárny

Na třech autobusových zastávkách v Havířově se mohou cestující nově chránit před deštěm nebo sněžením pod přístřešky. Práce na nich v těchto dnech finišují.

Bohumín bude hlídat více kamer

Kdokoli přijede do Bohumína, bude pod dohledem průmyslových kamer. Od září budou sledovat hned tři silniční vjezdy, a sice v Záblatí, ve Skřečoni a také u nájezdu k dálničnímu přivaděči v Šunychelské ulici. Město tak v rámci zvýšení bezpečnosti rozšiřuje kamerový systém. Zaplatí za to necelý 400 tisíc korun.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení