VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nebezpečný odpad je všude kam dávat

Karvinsko - Právě dnes vyráží do ulic Bohumína již poněkolikáté sběrna nebezpečného odpadu, starého elektrozařízení a drobného šrotu. To aby na celkem osmnáct stanovištích dala místním možnost zbavit se těchto přebytečných věcí, které by neměly končit v běžném komunálním odpadu.

3.10.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační snímek - sběrný dvůrFoto: Deník

Jaký je vlastně o takové služby mezi lidmi zájem a jak jsou na tom obyvatelé dalších měst okresu?

V samotném Bohumíně vyjíždějí pojízdné sběrny mezi lidi dvakrát ročně.

„V dubnu Bohumínští odevzdali do pojízdné sběrny skoro jednu tunu odpadů a starého elektrozařízení. Nejvíce bylo drobných elektrospotřebičů a zařízení, skoro 600 kilogramů. Například starých barev, které mohou lidé také odevzdávat právě touto cestou, bylo na 150 kilo, olejů 30 kilo a starých léků asi 5 kilogramů," říká Šárka Plutová z radničního odboru životního prostředí.

Boduje i textil

Spolu s pojízdnou sběrnou pak dnes vyráží také sběr použitého textilu. Ten u obyvatel města boduje rovněž, zejména akce realizované Diakonií Broumov. Do její pojízdné sběrny vloni odevzdali asi tunu textilu a do sběrného dvora, kde je stabilní kontejner, dalších 9,5 tuny textilu.

Zneužívání ze strany firem

Několik možností, jak odevzdávat nebezpečný a elektroodpad, ale také starý textil, mají také obyvatelé Karviné. „Máme všechny typy svozu: jak dočasné přistavování kontejnerů podle potřeby, tak mobilní popojíždějící po městě podle potřeby, také je využíván sběrný dvůr. Na několika místech máme kontejnery na textil, obuv a hračky i kontejnery Asekolu," říká Michaela Zormanová z kanceláře karvinského primátora.

Kontejnery na veřejných stanovištích pak mají karvinské technické služby zmapované tak, aby vyhověly pokud možno celému městu.

„Trochu nás trápí přístup některých firem, které musejí za odpady speciálně ze zákona platit, ale rády si leckdy pletou kontejnery pro veřejnost s popelnicemi, kam mohou sypat cokoli," doplnila karvinské zkušenosti.

Dva sběrné dvory a šestnáct velkoobjemových kontejnerů využívají lidé v Orlové.

„Velkoobjemové kontejnery jsou přistavovány v pravidelných měsíčních intervalech na šestnácti místech na území města. Informováni o celoročních termínech jsou prostřednictvím městských novin, webových stránek a letáků. V loňském roce bylo svezeno 1265 tun odpadů,"uvádí mluvčí orlovské radnice Nataša Cibulková.

Dva sběrné dvory, dvakrát ročně pojízdná sběrna a 21 kontejnerů rozmístěných po městě pro sběr drobného elektroodpadu, takové jsou možnosti pro obyvatele Havířova.

„Také u nás je zájem velký a obyvatelé města takto odevzdají stovky kilogramů daných odpadů ročně," řekla k tématu mluvčí havířovského magistrátu Eva Wojnarová.

Autor: Richard Kutěj

3.10.2015
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Karvinští fotbalisté (v bílém) prohráli ve Zlíně.
21

Fotbalisté ševcům gól nedali

Výstava králíků a drobného zvířectva v Karviné.
10

Králík, který umí luštit i slepice snášející zelená vajíčka

Tvrdé boje, krásné bubenice, sympatičtí lidé. Dračí lodě na start!

/FOTOGALERIE/ Vypětí a výkony na plno, ihned po dojetí ovšem smích, vtip a dobrá nálada. Ve Starém Bohumíně probíhají od sobotního rána závody dračích lodí a je to především skvělá zábava, barvitá podívaná a příjemná atmosféra, která tady přilákala desítky příznivců vodáctví i jejich početné fanoušky.

Podjezd pod železniční tratí bude uzavřen. Na Šumbark po objížďce

Řidiče v Havířově čekají náročné dny. Kvůli rekonstrukci podjezdu pod železniční tratí v Havířově-Šumbarku bude od pondělí 21. do čtvrtka 31. srpna uzavřen podjezd pod železnicí v úseku od ulice Železničářů po Opletalovu.

Sinice zatím plavce na přehradách neohrožují

Přes pomalu končící léto mají obě přehradní nádrže poblíž Havířova velmi kvalitní vodu vhodnou pro koupání.

Kvůli filmařům bude uzavřena část města

Část Hlavní třídy, Třeneckého ulici a parkoviště u magistrátu obsadí o víkendu v Havířově filmaři. Produkce České televize požádala město o součinnost při tvorbě filmu Dukla 61. Natáčení se neobejde bez dopravního omezení.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení