VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nebojí se kritiky vlastní školy, jiní spolupracují s kantory

Karvinsko – Jeden z profesorů je dokonce označil za chátru. To proto, že otiskli komix, který otevřeně popisoval, jak daný kantor vede hodiny a učí.

26.6.2017
SDÍLEJ:

Tým časopisu Komár.Foto: Gymnázium Komenského v Havířov

Vítejte ve světě tištěných školních časopisů. Není jich už mnoho a některé z těch lepších skončily i letos či loni. Přesto stále existují a díky entuziasmu jejich redaktorů přežívajíi v dnešní internetové době.

Slovo chátra patřilo redakci časopisu Komár, který od roku 2010 vychází na Gymnáziu Komenského v Havířově.

„Peprné pak bylo, že velká část učitelského sboru a snad všichni studenti se po otisknutí komiksu nezávisle na sobě shodli, že přesně takhle daný profesor učí. Autorku komiksu jsme od té doby pro jistotu skryli za pseudonym,“ říká současný šéfredaktor periodika Josef Štefl.

Komár vychází v netradičním rozměru A5 a je černobílý. Ne snad, že by tamní grafici neuměli barevně, ale rozhodují finance.

„Zakládáme si na naší nezávislosti a na rozdíl od většiny ostatních školních časopisů nejsme hlásnou troubou naší školy. Jsme samostatná redakce, která se nebojí školu kritizovat. Na soutěže školních časopisů jezdím už několik let a ještě jsem u našich konkurentů neviděl jediný článek, který by o příslušné škole informoval i ve špatném světle. A já nevěřím tomu, že na ostatních školách je vše růžové tak, jak to líčí tamní školní časopisy,“ podotýká dále šéfredaktor Komára.

„Při tvorbě časopisu zlepšujeme vztahy mezi jednotlivými třídami a navazujeme bezprostřední kontakty v rovině: učitel – žák.“ Takový je zase úhel pohledu redakce časopisu Mates, který již od roku 1995 vychází na Obchodní akademii v Českém Těšíně (OA).

Původně šlo o recesi studentů v hodinách mateřského jazyka a časopis sloužil i jako součást mediální prezentace předmětu fiktivní firmy. Nyní vychází ve spolupráci s vedením školy a Sdružením rodičů OA. „Usilujeme o tematicky různorodou mozaiku, která některé inspiruje a jiným připomíná, že naše školička opravdu žije, což je dobře. Nechybí dění na škole, sport, časopis má i vtip a zajímá se také o kulturní dění. Úroveň je vysoká a stále se zvyšuje, protože je pořád co zlepšovat,“ říká redakce Matese – která odpovídala společně – o obsahu a smyslu svého díla.

Texty o spolužácích, kantorech a jídelnách

Překvapivé je, že tištěné školní časopisy svým počtem stále válcují ty internetové. Ty z Karvinska navíc dokáží držet vysokou laťku kvality a pravidelně vozí úspěchy i z celostátních soutěží.

„Důvodem může být skutečnost, že vytištěný časopis držíte v ruce, těšíte se z výsledku, můžete v něm listovat. Jednoduše ta fyzická přítomnost hraje stále významnou roli," zamýšlí se jeden z dlouholetých porotců a organizátorů Celostátní soutěže školních časopisů v Česku Petr Kantor.

On i jeho kolegové se každým rokem seznamují s obsahy práce desítek školních redakcí z celé země. Hodnotí jejich grafiku, styl i obsah. O čem tedy současní studentští redaktoři píší nejvíce?

„O svých spolužácích, učitelích a jídelnách. O spolužácích píší často v kontextu nějakých jejich úspěchů nebo specifických zálib. O učitelích často v kontextu toho, co dělali, když byli mladí, zda je baví učení. Někdy si dovolí i kritiku. A jídelny jsou takovým evergreenem, včetně aktuálního tématu pamlskové vyhlášky," popisuje Kantor.

Školní časopisy z Moravskoslezského kraje si pravidelně odnášejí ocenění z celostátního kola. Přispívá k tomu i fakt, že redaktorka Českého rozhlasu Iva Šuláková dlouhodobě podporuje školní redakce nabídkou, kdy můžou přijít na exkurzi do rádia a zároveň zde detailně rozebrat jejich školní časopis.

„Současné školní redakce jsou silné ve schopnosti předávat si znalosti a dovednosti z jedné generace na druhou. Slabá místa? Často se přebírají články, píše se o tématech, o kterých můžeme číst v jiných médiích. Proto se snažíme, aby hledali vlastní témata a psali o tom, o čem nečtou v mainstreamových médiích," říká dále Petr Kantor.

Autor: Tomáš Januszek

26.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sběratel a amatérský historik Jozef Chmiel letos v lednu zemřel. jeho sbírku odkoupí město a číst exponátů vystaví ve svém hornickém muzeu.

Sbírka zemřelého amatérského historika nepřijde vniveč

Jan Hudeček rozhodl o výhře havířovských hokejistů.

Jan Hudeček: Takový gól jsem ještě nedal

Jazykové zkoušky cizinců u soudu

Na lavici obžalovaných je ředitel soukromé jazykové školy z Orlové.

Výstava Blaženy Slováčkové: Když se jehla snoubí s nití

Expozici křehké krásy zakleté ve výšivce lidé naleznou v Galerii Most v Českém Těšíně.

Je ti teplo, děvče? Dívkám z Karvinska už většinou ano

Většina domácností na Karvinsku od pondělí opět točí regulačními kohoutky radiátorů. Distributoři tepla zareagovali na poklesy venkovní teploty a v první den týdne odstartovali i novou topnou sezonu.

Těšín vyhrál, Hubník se uvedl skvěle

Český Těšín – V Těšíně se asi začne chodit na fotbal ve větším počtu diváků. Za domácí totiž nastoupil už i Michal Hubník, borec s padesáti ligovými brankami, který rok a půl nehrál fotbal.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení