VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obce nabízejí lidem půjčky na kotle. Zájem je ale pramalý

Karvinsko - Kdo by chtěl příští rok využít další nabídky kraje a pořídit si nový kotel na tuhá paliva za evropské peníze, může podle toho, kde bydlí počítat i s příspěvkem radnice. Sice už ne nevratným, ale s bezúročnou půjčkou. 

13.10.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: archiv Deníku

Kraj, respektive Evropská unie, poskytne žadateli až 70 procent, stát dotuje žadatele z oblastí se silně znečištěným ovzduším (což je většina Moravskoslezského kraje pozn. aut.) dalšími pěti procenty z pořizovací ceny zařízení a s příspěvkem přišly i některé obce a města.

Přes to všechno je podle zjištění Deníku zájem lidí pramalý. V menších obcích si nový kotel pořizují jednotlivci, ve větších městech možná desítky lidí.

Proč? Stávající systém dotací je podle dětmarovického starosty Ladislava Rosmana špatně nastavený. „Například v tom, abyste získali státní dotaci, musíte si koupit složitý automatizovaný kotel nebo kotel s ručním přikládáním se složitou regulační soustavou topné vody, který je hodně drahý. Přitom se dá vyhovět evropským normám a pořídit si kvalitní kotel, který splňuje 4. emisní třídu, jenže podmínky státu jsou, jaké jsou," říká rezignovaně Ladislav Rosman.

Druhý „dotační" šíp, který minul terč, je ten, že většina obcí na Karvinsku je plynofikována. „Nové kotle na tuhá paliva si fakt pořizují jen jednotlivci," říká starosta Těrlicka Martin Polášek.

Jenže plyn v posledních letech stále zdražoval, a tak řada lidí zapojila zpátky staré kotle na tuhá paliva, ve kterých může přitápět třeba na podzim a na jaře. A pálit v nich cokoliv. „Je škoda, že za dotační peníze se musí kupovat buď kotle na biomasu, či drahá zařízení s automatickým provozem. Přitom by stačily kotle na tuhá paliva za 50 až 60 tisíc korun. I tyto levnější přístroje už mají dokonalé spalování," říká dětmarovický starosta, který se v tomto oboru pohyboval desítky let.

On i mnozí jiní starostové přiznávají, že zájem lidí o dotace navýšené o příspěvek obce je velmi slabý.

„My jsme pro letošní rok z rozpočtu vyčlenili asi půl milionu korun, pro každého žadatele patnáct tisíc korun, právě na podporu výměny starých nevyhovujících kotlů, a měli jsme jednoho zájemce," říká Rosman.

Podobné to je v Dolní Lutyni, Bohumíně, Karviné a dalších obcích. A to například Bohumín nabízí bezúročnou půjčku ve výši až 20 tisíc korun na pokrytí vlastních nákladů. Dolní Lutyně dokonce 30 tisíc.

Motivovat lidi, aby si koupili moderní ekologické kotle, chtějí v Karviné. Třeba právě proto, že dosud byl zájem velmi malý.

„Karviná určitě poskytne dotaci, měla by se pohybovat od 5 do 10 procent, rozhodnuto zatím přesně není. Pochopitelně bychom byli rádi, kdyby i karvinských žadatelů přibylo a doufáme, že výše dotace bude víc motivující," říká mluvčí města Šárka Swiderová.

Orlovští v tuto chvíli jednají o možnostech podpory kotlíkové dotace tak, aby co nejvíce motivovali občany k ekologickému vytápění.

„Zvažujeme finanční podporu a současně bychom občanům rádi někdy od listopadu nabídli možnost, aby si pro informace o kotlíkových dotacích mohli přijít přímo na odbor životního prostředí našeho městského úřadu, kde by jim úředníci poradili a pomohli," podotýká starosta města Tomáš Kuča.

Autor: Tomáš Januszek

13.10.2015
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
2 13

Dnes v poledne končí hlasování ve finále svatebních párů

Rychlovlak. Ilustrační foto.

Proč nejezdí vlaky rychleji

V pondělí se rozhodne, co s flekatým ledem na havířovském zimáku

Situaci s ledem na havířovském zimním stadionu budou řešit na společném setkání zástupci Správy sportovních a rekreačních zařízení a hokejového klubu HC AZ Havířov v pondělí.

Platit parkování kartou? Možná v budoucnu

Moderní způsoby placení například parkovného jsou ještě za branami Karvinska. To, co je dnes možné například v Opavě, tedy platba parkování formou sms, je na Karvinsku buď úplné sci-fi, nebo hudba poměrně daleké budoucnosti.  

Fotbalisté ševcům gól nedali

Karviná /FOTO/ – Slušný výkon, ale tradiční venkovní výsledek, tedy nula bodů.

Králík, který umí luštit i slepice snášející zelená vajíčka

/FOTOGALERIE/ Osmiletá Lucie se sestrou a maminkou si v pátek dorazily do areálu Dětského domova Srdce prohlédnout králíky, drůbež i holuby.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení