VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obec nechce kvůli těžbě přijít o nové domky

Plánovaná těžba Dolu Karviná na období 2015 až 2023 dělá vrásky také představitelům obce Doubrava. Ve hře je tamní lokalita zvaná Hranice, kde se nyní staví nové domky a podle plánů obce by zde v budoucnu mohlo vyrůst až 45 novostaveb.

11.8.2015
SDÍLEJ:

Práce v podzemí černouhlené šachty. Ilustrační snímek. Foto: Libor Běčák

„Jedná se o území o celkové výměře 6,79 hektaru. Dle stanoviska naší obce z června loňského roku byla stanovena podmínka, že realizací záměru pokračování hornické činnosti nesmí dojít k omezení výše uvedených rozvojových ploch. Tato podmínka doposud splněna nebyla," řekla Deníku místostarostka obce Dáša Murycová, když zástupce obce Doubravy sdělil totéž zástupcům OKD a ministerstva životního prostředí na veřejném projednávání pokračování hornické činnosti a jejího vlivu na životní prostředí minulý týden na karvinské univerzitě.

Lokalita Hranice těsně přiléhá k orlovské oblasti Výhoda, které se má těžba dotknout rovněž.

Dopady tam nemají být tak velké, jako například v karvinském Starém Městě. Doubravští jsou ale momentálně s výsledky daných posudků nespokojeni.

„S ohledem na skutečnost, že nebyla doposud vypořádána základní podmínka souhlasného stanoviska obce Doubrava, nelze souhlasit se závěrem zpracovatele posudku, že požadavky obce Doubrava byly vypořádány. Obec už také zaslala písemné vyjádření k posudku ministerstvu životního prostředí," doplnila místostarostka.

Deník na místě zjistil, že několik nových domů už zde stojí. V nabídce jsou i volné stavební parcely a lidé si tam také kupují a opravují starší domky. Celkově jde o velmi příjemný a klidný kout.

„Zatím netušíme, co bude a nějaké vlivy těžby, až na jeden nedávný silný otřes, nepociťujeme. Občas se k nám dostane informace typu, že zde v budoucnu dojde k výkupům, ale také, že se nic měnit nebude. Zatím náš domek opravuji a uvidíme, co budoucnost přinese," řekl jeden z tamních obyvatel.

„Určitě jsme proti těžbě, která by nás ohrozila. Mnoho z nás tady vyrůstalo, jsme tady spokojeni a chceme tady žít i nadále," uvedl další.

Území Doubravy se vlivem těžby v minulých letech značně změnilo. „Vylidnilo se například rozsáhlé území Kozince. Postupné snižování počtu obyvatel s sebou nese stagnaci rozvoje služeb, snižování počtu dětí v základní škole, roztříštěnost osídlených částí v obci, zvýšené ekonomické náklady na dopravní obslužnost v obci a tak dále. Nechceme proto, aby ty části obce, které jsou rozvojovým územím pro další možnou individuální výstavbu, byly důlní činností ohroženy a život v obci se postupně vytrácel," dodala pak doubravská místostarostka Dáša Murycová.

Mluvčí OKD Marek Síbrt řekl, že pokud bude studie vlivu těžby na životní prostředí (EIA) schválena, bude se muset OKD před započetím těžby vypořádat se všemi vlastníky nemovitostí a pozemků v obci.

„Redukovaný záměr EIA má menší vliv na lokality Doubrava a Orlová-Výhoda. Pokud se tam bude těžit, musí se důlní firma ze zákona předem dohodnout se všemi vlastníky nemovitostí na náhradě případných budoucích škod," vysvětlil Síbrt.

Zástupci OKD s obcí pravidelně komunikují při jednáních Výboru pro rozvoj obce. Vyhodnocení plnění dohody o střetu zájmů mezi obcí Doubrava a Dolem Karviná bude tamní obecní zastupitelstvo projednávat v září.

Autor: Richard Kutěj

11.8.2015
SDÍLEJ:
Pohřešovaná Etiopanka Medina Mohammed Ali.

Hledá se ztracená Etiopanka

Led kluziště na zimním stadionu v Havířově se nepodařil. Místo bělostného podkladu jsou na něm nepřehlédnutelné fleky.
16

Fleky na kluzišti půjdou do ztracena

Den D se přiblížil. Ve čtvrtek se rozhodne o osudu OKD

Karvinsko – Už ve čtvrtek se sejdou věřitelé společnosti OKD, která je od loňského května v insolvenci, aby rozhodli o osudu největší těžební firmy v zemi a tím i budoucnosti jejích zaměstnanců.

Bohumín nové dresy vítězstvím nepokřtil

Bohumín /FOTO/ - Ani do třetice se prvního divizního vítězství nedočkali.

Zraky lidí poutal k obloze obrovitý nákladní letoun Ruslan

FOTO+VIDEO/ Hluk čtyř motorů letounu blížícího se k přistání na ostravském letišti poutal k obloze zraky lidí na trase od Opavy přes Bílovec, Frýdek-Místek, Havířov, Šenov či Ostravu.

U Slavie budou závodit drony

Na atletickém stadionu v centru Havířova budou v sobotu soutěžit piloti dronů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení