Dosud pro obřady na hradě sloužil takzvaný malý sál. „Ten původně neměl sloužit svatbám, lidé ale o obřady na hradě stáli. Proto jsme jim chtěli nabídnout lepší prostředí,“ uvedl ředitel společnosti Ostravské výstavy Karel Burda.

První svatba se bude v nové obřadní síni konat 21. ledna. Lidé si síň mohou prohlédnout už nyní, i když pouze přes mříže. V místnosti je čtyřicet míst na sezení. „Kdyby bylo svatebních hostů více, dají se vystěhovat židle. Nebo lze i nadále využívat prostor malého sálu. Svatba se může konat i nahoře na galerii,“ uvedl Burda.

Deskovou dřevořezbu, která je hlavní dominantou obřadního prostoru, vytvořil polský řezbář Jan Czupryniak. Má rozměry čtyři krát 1,55 metru a je na ní celkem dvacet figur. Mezi nimi je pár, který se oddává svatebnímu veselí, hudebníci, čertíci či bůh vína Bakchus jako symbol pití a veselí na svatbě. Součástí dřevořezby je také český státní znak, stejně jako erby prvních obyvatel hradu, znaky Slezska a Moravy a znaky Slezské a Moravské Ostravy. V pravém dolním rohu je otisk levé ruky. „Kdo si na ni sáhne, tomu přinese štěstí,“ prozrazuje Czupryniak.

Vybavení nové obřadní síně přišlo na asi tři sta tisíc korun.