Opilý muž spal ve sněhu, na oslovení nereagoval a postupně modral. Nakonec museli přijet záchranáři. Podle mluvčího Rychlé záchranné služby Moravskoslezského kraje Lukáše Humpla nejsou v regionu takové situace ojedinělé. „Přivolal jsem policisty, ti s ním ale nezmohli vůbec nic. Nereagoval a byl totálně na šrot. V tašce měl rozpitou láhev rumu. Nakonec přijela záchranka, to už tam ležel asi čtyřicet minut,“ popsal situaci nálezce ležícího muže Jiří Buráň.

On i další oslovení lidé pak na podobnou situaci reagovali téměř shodně: „V daný okamžik možná záchranku potřeboval nutně někdo jiný, jenže ji blokoval člověk, který si za svůj stav mohl sám.“ Podle mluvčího záchranářů Lukáše Humpla dojel vůz rychlé lékařské služby k muži v Petřvaldu necelých deset minut po přivolání. Záchranáři pak opilého pacienta převezli do orlovské nemocnice. „Muž nebyl schopen řádně komunikovat a lékař navíc na místě nemohl vyloučit třeba otřes mozku,“ uvedl mluvčí. Podle něj jsou co se výjezdů k opilým lidem týká kritické zejména víkendy.

„Není výjimkou, že naše vozy za ty dny musejí vyjet v celém kraji až k třiceti opilým lidem,“ říká Lukáš Humpl. Ten dále uvádí, že záchranáři bývají z těchto výjezdů frustrovaní. Takového člověka mají za povinnost převézt do lékařského zařízení. Nikdy není jisté, zda třeba při pádu neutrpěl vnitřní zranění. „Opilí lidé se ale hospitalizaci často vzpouzejí a záchranáři i lékaři se nejednou místo vděku dočkají nadávek, urážek a dalšího podobného chování,“ popisuje smutné zkušenosti lidí ze sanitek jejich tiskový mluvčí.

Případy jsou přitom kritické právě v zimě, kdy kromě různých zranění hrozí i podchlazení a omrzliny. „Během letošní zimy jsme už řešili i takové případy,“ doplňuje mluvčí. Ten dále uvádí, že i když si člověk za svůj pád či nepřítomný stav může částečně sám, lékaři a záchranáři nemohou situaci nikdy podcenit. Takové zanedbání péče by mohlo mít pro lékaře dohru i u soudu.