Lidé znovu otočili kohoutky topení. Někteří vytáhli zimní bundy. Zahrádkáři pozavírali skleníky a schovali truhlíky s muškáty. Počasí totiž v úterý i ve středu ráno připomínalo spíše únor.

Na namrzlých silnicích měli problémy řidiči zejména po ránu. Nehod tak v Ostravě výrazně přibylo. Během pouhých tří hodin dnes ráno policisté vyjížděli devětkrát. Naštěstí se nehody obešly bez vážných zranění.

Světlá Hora má nový teplotní rekord

Teplotní rekord padl například ve Světlé Hoře na Bruntálsku, kde ve středu nad ránem naměřili meteorologové minus 5,7 stupňů Celsia. Dosud nejnižší teplota v tento den se tu přitom držela od roku 1960, kdy bylo 5,5 stupně pod nulou.

Také ve Slezské Ostravě teploměr ukazoval minus 0,4 stupně. Dosavadní rekord na tento květnový den si držel rok 1963 se 4,2 stupni Celsia. V Ostravě-Porubě bylo minus 1,6 stupňů. Tady k pokoření nedošlo. V roce 1980 tu bylo ještě skoro o dva stupně chladněji. Chladný úvod května přitom doprovázely i sněhové vločky.

Sníh v nížinách překvapil

„Sníh ve vyšších polohách se předpokládal. To není v tuto dobu nic neobvyklého. Že se ale objevil i v nížinách, to nás docela překvapilo,“ konstatovala Mirka Mrázková z ostravské pobočky Českého hydrometeorolo­gického ústavu.

Ovocnářům a sadařům snad větší škody chladné ráno nezpůsobilo. „U nás v Karviné bylo kolem nuly, to by nemělo stromům vadit. Spíše to ohrozilo nasázenou zeleninu, té v takové situaci ani foliovníky nepomohou,“ konstatoval Oldřich Janků, předseda Českého zahrádkářského svazu v Karviné.

Déšť potěšil, mrazíky ne

Chladnější rána přitom budou provázet i následující dny. „Ve čtvrtek ráno teploty klesnou až k minus dvěma stupňům. V místech, kde se vyjasní, to může být až minus čtyři,“ uvedl ostravský meteorolog Petr Drobek s tím, že i v dalších dnech se budou ranní teploty pohybovat kolem nuly. Jde snad o takzvané ledové muže? „Můžete to tak nějak brát,“ podotkl Drobek.

Oficiálně přitom ledoví muži přijdou až příští týden. „Špatné by bylo, kdyby teploty klesly pod minus čtyři stupně,“ podotkl Janků.

Naopak déšť, který v úterý pořádně provlhčil půdu, zahrádkáře a zemědělce potěšil. „Jsem rád, že konečně trochu popršelo. Zase se ale bojím, aby to nedopadlo jako loni. Když je dlouho chladno a prší, tak to také není dobré, protože včely neopylují. Vylétají až když je kolem dvanácti stupňů,“ připomněl Zdeněk Novotný z ostravské pobočky zahrádkářského sva­zu.

„Sucho nás už trochu trápilo, třeba porosty řepky olejky byly hodně nízké. Ten déšť přišel určitě vhod,“ přidal se i František Mariánek z okresní agrární komory.

Podle Čestmíra Vlčka z Povodí Odry je vody málo hlavně na jesenické straně. „Beskydsko je na tom o něco lépe. Důvody, proč je situace taková, jsou zřejmé. V zimě bylo málo sněhu a jaro je poměrně suché,“ sdělil Čestmír Vlček, personální ředitel Povodní Odry. Doplnil, že úterní déšť řekám i přehradám prospěl a jsou v nich dostatečné rezervy.

IVA HAVLÍČKOVÁ
TEREZA KRUMPHOLZOVÁ