VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Poláci hlásí vzteklinu, objevila se v Těšíně

Český Těšín - Majitelé psů by v těchto dnech měli zcela zrušit vycházky a cesty s psíkem na polskou stranu Těšína. Přímo v centru města tam počátkem srpna objevili vzteklinu.

29.8.2017 AKTUALIZOVÁNO 29.8.2017
SDÍLEJ:

Na území, kde se vzteklina obJevila, jsou nyní i výstražné tabule.Foto: Město Český Těšín

Nositelem byl netopýr. Polská veterinární správa nyní zavedla přísná karanténní opatření a pejskařům dokonce hrozí, že by jejich psík musel v místě nákazy zůstat. 

Jde o jedno z opatření proti šíření nemoci, o kterém včera média informovala českotěšínská radnice.

„Podle nařízení Státní veterinární správy Polské republiky také může dojít ke kontrole platných očkování a mezinárodního průkazu zvířete v zájmovém chovu, které při překročení hranice musí mít chovatel u sebe, tak jak to nařizují mezinárodní předpisy. Zvíře, které vstoupí do oblasti karantény, ji nesmí podle nařízení veterinární správy opustit,“ říká k opatřením mluvčí českotěšínské radnice Dorota Havlíková.

Zasažené území je označeno výstražnými tabulemi na dopravních značkách. Psi zde musí být na vodítku, musí mít platné očkování proti vzteklině, kočky nesmí být puštěny volně. Navíc platí zákaz výstav, lovení zvířat a podobně.

V samotném Česku se vzteklina tohoto druhu objevila naposledy na podzim roku 2015, a to u netopýra večerního nalezeného v Riegrových sadech v Praze.

„Přestože se jedná o specifický typ viru, který je adaptovaný na letouny, představuje potenciální riziko i pro člověka. Přenos tohoto typu viru vztekliny na člověka je vzácný, ale přesto je třeba mít se na pozoru při nálezu uhynulého netopýra, nebo jedince s atypickým chováním,“ uvedl mluvčí Státní veterinární správy Petr Pejchal.

Při propuknutí choroby je netopýr neschopný letu, nevyhledává úkryt a vydává nenormální zvuky.

„Zdravý netopýr se člověku vyhne a nemá problém si najít cestu, přestože je tma. Lidé by proto měli dát pozor na netopýry, kteří působí dezorientovaně. Rovněž varujeme, aby lidé na poraněná, uhynulá či podezřele se chovající zvířata nesahali. V případě potřeby je možné kontaktovat Městskou policii, příp. místní myslivecké sdružení. To ale platí obecně pro nález jakéhokoli uhynulého zvířete,“ dodává mluvčí veterinární správy. 

Co se týče ostatních, ať už domácích či volně žijících živočichů, byl v ČR zaznamenán poslední případ vztekliny u lišky v okrese Turnov v roce 2002. 

Autor: Richard Kutěj

29.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Ze zloděje vína se vyklubal muž hledaný slovenskou policií

Ilustrační foto.

Bohumínské kino opět promítá

Prosklené autobusové zastávky zdobí siluety dravců

Zhruba osm set kusů siluet dravců v podobě samolepky, bude na 37 prosklených autobusových čekárnách v Bohumíně. Ochranné samolepky mají varovat ptáky před nárazem.

Barevný podzim v karvinském parku

Už tradiční akce s názvem Barevný podzim proběhne tento pátek 22. září před amfiteátrem v karvinském parku Boženy Němcové.

Rockeři pomohli potřebným lidem a už myslí na příští rok, hrát se bude

Pro mnohé z nich parádní rockerský zážitek, ale především podaná pomocná ruka muzikantů i fanoušků tvrdého bigbítu. Pořadatelé dobročinného orlovského festivalu Rocktherapy v úterý obdarovali tváře letošního ročníku vybranou částkou, kterou tři lidé bojující s problémy po cévní mozkové příhodě použijí pro další rehabilitaci.

Sbírka zemřelého amatérského historika nepřijde vniveč

Staré hornické přilby, lampy a kahany, fotoaparáty, stovky dokumentů a tisíce fotografií z pozůstalosti sběratele, kronikáře, fotografa, folkloristy a amatérského historika Jozefa Chmiela, který letos na jaře zemřel, nepřijdou vniveč.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení