VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ohlášené shromáždění radikálů se nekonalo

Havířov - Bezpečnostní opatření připravila na sobotu krajská policie v havířovském Šumbarku. Radikálové se tam svolali ke shromáždění a následnému pochodu do romské čtvrti. Ani shromáždění ani pochod se však nekonaly. 

19.10.2013 5 AKTUALIZOVÁNO 19.10.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jiří Kopáč

Konání shromáždění řádně na magistrát ohlásil Pavel Matějný z Chotěbuze. Radnice však s akcí nesouhlasila a organizátor se proto musel obrátit na soud. Protože ten dosud nerozhodl, dalo se očekávat, že se město ve spolupráci s policií pokusí konání shromáždění zatrhnout, především ale zabránit pochodu do problémové čtvrti.

Shromáždění mělo začít ve 14. hodin na náměstí Moravská. Pak se účastníci měli společně pěšky přesunout přes starou šumbarskou čtvrť k vlakovému nádraží.

Město akci zakázalo, a to mimo jiné také s ohledem na minulost hlavního organizátora i jeho spoluorganizátorky. „Pavel Matějný, používající přezdívku „Sládek" byl členem Dělnické strany sociální spravedlnosti, po jejím rozštěpení nyní zastupuje její akční skupinu Čeští lvi. Je dlouholetým, krajně pravicovým aktivistou, který prokazatelně organizuje a osobně se zúčastňuje veřejných i neveřejných akcí po celém území ČR spojených s krajní pravicí. Konkrétně je možno zmínit například červnové protestní shromáždění v Duchcově, kde se jmenovaný v čele průvodu pokusil o jeho strhnutí na neoznámenou trasu a o průnik přes kordon policie, čímž vyvolal střety mezi ní a radikálními účastníky pochodu. Rovněž vystoupil během shromáždění v Českých Budějovicích, kde zcela otevřeně podněcoval nenávist vůči romskému etniku a multikulturalismu," stojí v odůvodnění zákazu sobotní akce v Havířově.

Za podobně problematickou považují úředníci s odvoláním na policejní podklady i spoluorganizátorku Janu Tvrdou, která pochází také z Chotěbuze.

„Je rovněž aktivní členkou Dělnické strany sociální spravedlnosti, i ona se zúčastnila akcí v Duchcově, v Českých Budějovicích i ve Vítkově. Oba jmenovaní, Pavel Matějný i Jana Tvrdá, jsou iniciátory i dalších, již avizovaných akcí, konkrétně v Ostravě, v Přerově či Bohumíně. Podle policie se oba iniciátoři snaží využít protispolečenské nálady a vyvolat střety ve městech Moravskoslezského kraje," doplňují úředníci vyjádření.

Pavel Matějný podal prostřednictvím svého advokáta proti rozhodnutí správní žalobu ke krajskému soudu v Ostravě. „Je na soudu, aby zvážil, zda je toto sociální riziko zákazů „extremistických" shromáždění únosné. Namítá­li konečně napadené rozhodnutí, že trasa pouličního pochodu v Havířově je vedena „záměrně otevřenými lokalitami s mnoha obytnými domy", pak nezbývá než podotknout, že přítomnost většího počtu obytných domů je stavem pro česká města spíše obvyklým než výjimečným," namítají v žalobě.

Protože soud ještě nerozhodl, byli zástupce radnice a velení policie rozhodnuti zakročit přímo na místě podle vývoje situace. 

K žádnému zákroku nakonec nedošlo, protože se žádná nekonala. Několik lidí, kteří se akce účastnit chtěli, se sice v okolí náměstí pohybovalo, ale nikdo oficiálně nevystoupil. 

Naopak v Ostravě se radikálové sešli. Více čtěte v článku: Čtyři demonstranti čelí podezření, že útočili na policisty se zbraní

Autor: Libor Běčák

19.10.2013 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Také letos se Zámek Fryštát připojí k akci Hradozámecká noc a nabídne v sobotu 26. srpna zájemcům noční prohlídky. Snímky jsou z roku 2016.
4

Zámek se lidem ukáže v nočních světlech a barvách

Soud mladíkovi vyměřil dvanáct let žaláře.
9

Tragédii odstartovala hádka o dvě stě korun za sexuální služby

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Lidé budou přes víkend bez teplé vody

Následující víkend budou obyvatelé části Orlové a Bohumína bez teplé vody.

Ve městě přibyly nové autobusové čekárny

Na třech autobusových zastávkách v Havířově se mohou cestující nově chránit před deštěm nebo sněžením pod přístřešky. Práce na nich v těchto dnech finišují.

Bohumín bude hlídat více kamer

Kdokoli přijede do Bohumína, bude pod dohledem průmyslových kamer. Od září budou sledovat hned tři silniční vjezdy, a sice v Záblatí, ve Skřečoni a také u nájezdu k dálničnímu přivaděči v Šunychelské ulici. Město tak v rámci zvýšení bezpečnosti rozšiřuje kamerový systém. Zaplatí za to necelý 400 tisíc korun.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení