VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Velká voda poslala záchranáře do terénu

KARVINSKO - Druhý stupeň povodňové aktivity vyhlásili včera v Bohumíně a Věřňovicích. Třetí na Petrůvce.

8.9.2007
SDÍLEJ:

Českotěšínští hasiči si už dopoledne připravili pytle s pískem na stavění hrází. Foto: DENÍK/Tomáš Januszek

Čtvrteční prognózy meteorologů se nevyplnily a Karvinsko zkrápěly vydatné deště i v noci na pátek. To se samozřejmě projevilo i na vzestupu hladin řek a tak někde opět přišla na řadu čerpadla a vysoušeče. Na Odře v Bohumíně a na Olši ve Věřňovicích včera dopoledne vyhlásili vodohospodáři 2. stupeň povodňové aktivity. Hladina, která měla v poledních hodinách kulminovat, ale v době uzávěrky stále stoupala. Ve Starém Bohumíně se Odra rozlila až k břežním hrázím. Olše v oblasti Červiné (rozmezí Šunychlu a Nové Vsi) byla rovněž na vzestupu a místní obyvatelé očekávali její rozlití do příbřežních částí, kde není zástavba. U hraničního mostu ve Starém Bohumíně chodili lidé z české i polské strany sledovat, jak výška hladiny řeky Odry stoupá.

Dlouhotrvající déšť v nich vyvolával obavy. „Když to vidím, vybavují se mi vzpomínky na rok 1997. Je to opravdu extrém. Odra rychle stoupá. Snad škody nebudou velké,“ řekl Alois Svačina z Bohumína–Skřečoně. Se škodami ale budou muset opět počítat obyvatelé Petrovic–Dolních Marklovic. V jednu hodinu odpoledne měla zdejší Petrůvka v měřícím bodu hladinu ve výšce třech metrů a stále stoupala. V Některých místech se vylila z břehů a zatopila sklepy a přízemí domů v její blízkosti. „Zatím čekáme. Až voda přestane stoupat, začneme s odčerpáváním. Lidé v Závadě už se připravují na nejhorší,“ nechala se slyšet dvojice dobrovolných hasičů z Petrovic–Závady. Odpoledne pak převáželi přes místa, kde se říčka vylila, lidi vracející z práce.

Karviná mimo ohrožení

Olše v Karviné kulminovala podle mluvčí magistrátu Šárky Swiderové včera ráno a během dne její hladina pozvolna klesala. „Členové povodňového štábu mají samozřejmě pohotovost. Zatím naštěstí nebylo třeba svolávat krizový štáb, situace v Karviné kritická není,“ uvedla Swiderová. Olše zaplavila ráno na výjezdu z Karviné do Českého Těšína také cestu I/67, ale zhruba do hodiny se vrátila zpět do koryta. Stonávka ohrožovala v Karviné-Dolech asi 25 obytných domků, ale evakuovat nebylo nikoho třeba.

V Těšíně čerpali vodu ze sklepů

Více práce se stoupajícími hladinami tak měli v Českém Těšíně. Tam paradoxně nedělala problémy rozvodněná Olše, ale její menší přítoky, které městem protékají. „Nejvíce voda ohrožovala lokalitu kolem ulice Rybářské. Tam už ve středu klepali strážníci na dveře, aby zdejší obyvatele varovali před hrozícím nebezpečím. Obyvatelé bydlící v lokalitě kolem parku Adama Sikory podél potoka Šadovský většinou včera ani nešli do práce. Vyklízeli garáže a sklepy a s obavou sledovali, jak stoupá voda v potoku a nedaleké Olši,“ uvedla mluvčí radnice Dorota Havlíková. Už ve čtvrtek večer evakuovali strážníci v Českém Těšíně psy Miroslava Gryce z Rybářské ulice, kterému voda zatopila celou zahradu i kotce. Hasiči už v noci čerpali vodu ze zatopených objektů a radnice ráno dodala přímotopy do domova seniorů.

„Sklepy domova seniorů totiž v noci vytopila spodní voda a obyvatelé i personál domu jsou bez teplé vody i bez vytápění,“ řekla místostarosta Milan Pecka. V sklepech objektu bylo půl metru vody, kterou v noci i během dopoledne odčerpávali dobrovolní hasiči ze sboru Český Těšín–Město. Dobrovolní hasiči z jednotky Český Těšín–Mosty sypali písek do speciálních, povodňových pytlů, které se pak postupně rozvážely do lokalit, kde hrozilo vylití některého z toků.

8.9.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Lidé budou přes víkend bez teplé vody

Ilustrační foto.

Bohumín bude hlídat více kamer

Hledá se ztracená Etiopanka

Karviná – Po ztracené cizince pátrají od neděle místní policisté. Zmizení ženy z Etiopie nahlásila rodina z Kuvajtu, která je v Karviné na dovolené. 

Fleky na kluzišti půjdou do ztracena

Na zimním stadionu v Havířově se v pondělí debatovalo o tom, zda kvůli flekům v ledové ploše přistoupit k dílčí opravě, celkovému rozpuštění nebo ponechání v současném stavu.

Den D se přiblížil. Ve čtvrtek se rozhodne o osudu OKD

Karvinsko – Už ve čtvrtek se sejdou věřitelé společnosti OKD, která je od loňského května v insolvenci, aby rozhodli o osudu největší těžební firmy v zemi a tím i budoucnosti jejích zaměstnanců.

Bohumín nové dresy vítězstvím nepokřtil

Bohumín /FOTO/ - Ani do třetice se prvního divizního vítězství nedočkali.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení