VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přibývá narkomanů i špinavých jehel

Orlová - Neuvěřitelných téměř 35 tisíc jehel použitých narkomany! Tolik loni odborně zlikvidovalo orlovské zařízení pro boj s následky užívání drog, nazvané K-Centrum.

16.1.2015 8
SDÍLEJ:

Pracovník K-centra Martin Duda s čistými jehlami. Foto: Deník/Richard Kutěj

Hrozivé číslo dokazuje nejen to, že uživatelů tvrdých drog obecně přibývá. Zároveň je nasnadě, že K-Centrum Orlová plní svou roli na výbornou.

„Hodně lidí si pořád myslí, že naše zařízení funguje, aby pomáhalo či dokonce podporovalo narkomany. Opak je ale pravdou. Naše hlavní poslání je přesvědčovat uživatele, aby s drogami skončili, ale hlavně prevence, tedy chránit celou společnost před dalšími drogovými následky," říká Martin Duda z K-Centra Orlová.

Bez odborné činnosti K-Centra by jinak zmíněné jehly a stříkačky nejspíš končily v lepším případě v komunálním odpadu, nebo jinde, kde by mohly ohrožovat všechny, kdo by s tímto nebezpečným infekčním materiálem přišli do styku. Je všeobecně známo, že takový odpad může obsahovat zárodky žloutenek či dokonce HIV, což jsou nemoci, které se mezi narkomany vyskytují.

Výše uvedené číslo je při tom o celých 12 tisíc vyšší než za rok 2013. Co za tím stojí?

„Loni se zvýšil počet klientů. Naše hlavní práce je zmíněná prevence, mezi kterou patří i to, že klienty naučíme nosit jimi používané jehly a stříkačky k odborné likvidaci. Za to dostávají čistý injekční materiál, aby se případné infekce nešířily mezi uživateli a také dál mezi společnost," říká streetworker K-Centra Dan Nguyen.

A jak dále zdejší pracovníci říkají, užívání tvrdých drog už dávno není doménou především mládeže a lidí z nižších sociálních vrstev. Nejsilnější věková skupina, která do K-Centra dochází, jsou lidé mezi 20 až 30 lety.

Chodí i důchodci

„Jenže jehly k nám chodí měnit i čtyřicátníci a výše a chodí dokonce i důchodci," říká Duda. „A taky už dávno neplatí, že uživatele tvrdých drog poznáte na první pohled. Sami se například mnohdy divíme, jak elegantně oblečené dámy s dobrým vystupováním k nám pro čisté jehly někdy docházejí," doplňuje.

Orlovské K-Centrum je součástí Sociálních služeb města Orlová. „Bez podpory města by naše činnost opravdu nebyla možná a moc si jí vážíme. A jsme rádi, že naše výsledky dokazují, že peníze a podpora města nejdou vniveč," doplňují pracovníci K-Centra.

Jeho služby totiž nevyužívají jen uživatelé drog. Pro radu často přicházejí i rodiče, jejichž děti fetují, nebo mají na něco takového podezření. Další prací je také pořádání přednášek pro školáky a jiné druhy prevence. Více informací najdou zájemci také na webu: ssmo.cz a k-centrum-orlova.webnode.cz.

Autor: Richard Kutěj

16.1.2015 VSTUP DO DISKUSE 8
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rekonstrukce podjezdu pod železniční stanicí v Havířově.
7

Podjezd pod železniční tratí bude uzavřen. Na Šumbark po objížďce

Ilustrační snímek.

Sinice zatím plavce na přehradách neohrožují

Kvůli filmařům bude uzavřena část města

Část Hlavní třídy, Třeneckého ulici a parkoviště u magistrátu obsadí o víkendu v Havířově filmaři. Produkce České televize požádala město o součinnost při tvorbě filmu Dukla 61. Natáčení se neobejde bez dopravního omezení.  

Do ulic Orlové vyjíždí myčka popelnic

Pojízdná myčka, která zvládne očistit malé popelnice a kontejnery, a to přímo u domu či na kontejnerovém stání, vyráží v těchto dnech do ulic Orlové. Čisticí vůz pořídila společnost SMO Orlová.

Mladík užil na svobodě několik letních dní a už zase dýchá károvaný vzduch

Venku z basy pobýval přesně čtrnáct dní a šel loupit. Tři kumpáni ve věku 21 a 20 let si za oběť vybrali osmdesátiletou paní.

Právě jsme se narodili, podívejte se na fotogalerii miminek

Karvinsko - Podívejte se na miminka, která se narodila v posledních dnech na Karvinsku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení