VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Problémy s odpadem by měl vyřešit sběrný dvůr

Průměrná roční produkce odpadu na jednoho občana je v České republice 310 kilogramů. Ve Stonavě je ale průměr mnohem vyšší, neuvěřitelných 707 kilogramů. Jak je to možné?

1.8.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník

Odpověď je podle starosty Stonavy Ondřeje Febera jednoduchá. „Zavedení sběrných dvorů našimi sousedy způsobilo prakticky nekontrolovatelný a intenzivní návoz odpadu do Stonavy cizími občany a firmami," vysvětluje Feber.

Po celé obci jsou totiž rozmístěny velkoobjemové kontejnery, do kterých lidé vyvážejí nejrůznější odpad, a výjimkou podle starosty není ani odpad, který evidentně pochází z podnikatelské činnosti.

Stonava si kvůli krizi OKD musí utahovat opasek v různých oblastech a nakládání s odpady k nim také patří. „Nejsme schopni likvidovat odpad z velké části karvinského regionu," dodává Feber.

Od pondělí kontejnery z ulic zmizí a obec zavede sběrný dvůr, kde budou mít přístup pouze občané obce. Ve Stonavě tak zůstanou už jen dva kontejnery, a to u hřbitovů, které budou určeny výhradně pro hřbitovní potřeby a budou monitorovány kamerovým systémem. Obec si tak slibuje razantní snížení manipulace s komunálním odpadem.

Stejný scénář se odehrál před dvěma lety v Petrovicích u Karviné. Problémy vyřešili právě zavedením sběrného dvora.

„Sběrný dvůr je využíván nad naše očekávání. Kontejnery přistavujeme v určitých termínech, i tak musíme stále počítat s tím, že přistavíme kontejner jeden a vyvezeme dva," říká starosta Petrovic Marian Lebiedzik.

Problémy s kontejnery a neukázněnými podnikateli mají také ve větších městech. Například Havířov našel řešení dlouhodobých problémů u hřbitova v Prostřední Suché odstavením kontejnerů a zavedením nádob na komunální odpad.

Pokračování ze strany 1 „Lidé do kontejnerů u hřbitova vyváželi nejrůznější odpad, například pneumatiky. Do nádob, které jsou přistaveny teď, se už žádný objemný odpad nevejde," popisuje Eva Vaňková z pohřební a hřbitovní služby Aron.

Důvodem, proč až dosud neměla Stonava oproti ostatním obcím sběrný dvůr byla podle starosty snaha snížit riziko vyvážení odpadu do lesů a volné přírody vůbec. Teď mají stonavští obavy, aby se nerozmohly černé skládky a o pomoc žádají také své občany. Za svědecké usvědčení například zakladatele černé skládky získá občan obce odměnu tisíc korun.

„Odměnu jsme již několikrát vyplatili, například za dopadení pachatele drobných krádeží nebo ničení majetku. S novým systémem nakládání s odpadem máme obavy z toho, že lidé začnou vyvážet odpad do přírody," dodává Feber.

Autor: Martina Sznapková

1.8.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Karvinští fotbalisté (v bílém) prohráli ve Zlíně.
21

Fotbalisté ševcům gól nedali

Výstava králíků a drobného zvířectva v Karviné.
10

Králík, který umí luštit i slepice snášející zelená vajíčka

Podjezd pod železniční tratí bude uzavřen. Na Šumbark po objížďce

Řidiče v Havířově čekají náročné dny. Kvůli rekonstrukci podjezdu pod železniční tratí v Havířově-Šumbarku bude od pondělí 21. do čtvrtka 31. srpna uzavřen podjezd pod železnicí v úseku od ulice Železničářů po Opletalovu.

Sinice zatím plavce na přehradách neohrožují

Přes pomalu končící léto mají obě přehradní nádrže poblíž Havířova velmi kvalitní vodu vhodnou pro koupání.

Kvůli filmařům bude uzavřena část města

Část Hlavní třídy, Třeneckého ulici a parkoviště u magistrátu obsadí o víkendu v Havířově filmaři. Produkce České televize požádala město o součinnost při tvorbě filmu Dukla 61. Natáčení se neobejde bez dopravního omezení.  

Do ulic Orlové vyjíždí myčka popelnic

Pojízdná myčka, která zvládne očistit malé popelnice a kontejnery, a to přímo u domu či na kontejnerovém stání, vyráží v těchto dnech do ulic Orlové. Čisticí vůz pořídila společnost SMO Orlová.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení